Epson PaperLab: biurowe urządzenie do wydajnego recyklingu papieru

Ekologiczna inicjatywa Epsona jest coraz bliższa realizacji. Recyklingu papieru ma dokonać pojedyncze stacjonarne urządzenie, do pracy wymagające jedynie prądu i niewielkiej ilości wody. Z jaką wydajnością ma działać?

  1. Gdzie i kiedy Epson zaprezentował działanie PaperLab?
  2. Papier o jakim rozmiarze i grubości wytwarza?
  3. Jaką wydajność produkcji może zaoferować?
  4. Kiedy PaperLab ma trafić do Europy?

Reakcja na szkodliwy i kosztowny odzysk

Przetwarzaniu zużytego papieru daleko obecnie do ideału: po opuszczeniu niszczarek trafia on wprost do śmieci lub zakładów recyklingu, a jego transport niepotrzebnie generuje szkodliwy dwutlenek węgla. Nie brakuje także sytuacji, w których ilość surowca przekracza możliwości produkcyjne zakładu, co dodatkowo powiększa ilość składowanych śmieci.

Swoją odpowiedź na znany problem Epson przedstawił podczas targów CeBIT, zakończonych w piątek w Hanowerze. Jest nią pierwszy na świecie, kompaktowy i kompletny system przetwarzania zużytego papieru na nowy. Cały proces przebiega przy zastosowaniu minimalnej ilości wody, a jego wydajność ma przynieść wymierne korzyści firmom i środowisku naturalnemu.

Nawet 500 kartek w 36 minut

Zużyty papier jest w urządzeniu Epsona rozkładany, włókna wiązane ponownie i wybielane bądź barwione, a następnie poddane formowaniu pod ciśnieniem. Można w ten sposób uzyskać papier o różnej grubości, rodzaju i rozmiarach – od biurowego po wizytówki. To pierwszy na świecie system oferujący takie możliwości w tzw. suchym procesie recyklingu papieru.

Wydajność urządzenia robi wrażenie: cały cykl przetwarzania ma trwać poniżej 3 minut, a ilość możliwych do uzyskania arkuszy papieru wyniesie 14 kartek A4 na minutę i do 6720 dziennie. Kilkanaście ryz papieru na dobę bez wątpienia pokryłoby więc zapotrzebowanie niejednej instytucji. Niestety nie ujawniono jeszcze jakie jest jego zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Jakość papieru wytwarzanego przez PaperLab prezentowana podczas targów CeBIT 2017.

Ambitne plany proekologicznego rozwoju

System PaperLab jeszcze w tym roku ma zostać uruchomiony w Japonii, a jesienią 2018 roku trafi do Europy. Jego ekspansja docelowo ma jednak wykroczyć poza największe i najzamożniejsze instytucje, obejmując także fabryki, niewielkie biura a nawet domy. To jednak proces obliczony na długie lata redukcji kosztów eksploatacji.

Zobacz również: Asus VivoBook S200

Nie jest to jedyna z ekologicznych inicjatyw Epsona. Na odbywających się w Niemczech targach marka podzieliła się również swoim długoterminowym planem rozwoju „Wizja Ekologiczna 2050”. Zakłada on redukcję emisji dwutlenku węgla o 90% w urządzeniach tej marki w ciągu kolejnych 33 lat. W przyszłości możemy się więc spodziewać kolejnych interesujących innowacji.

Źródło: materiały prasowe, Epson

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą Sprzedawca w sklepie komputerowym - zawód ograniczonego zaufania Asus ROG Swift PG258Q: gamingowy monitor z odświeżaniem aż 240 Hz Broń, która nie zabija. Wojna przyszłości: wszystko zniszczone, żadnych zabitych SHFT IQ: wirtualny trener biegania korzystający ze sztucznej inteligencji Optane SSD DC P4800X: pierwszy dysk Intela z pamięcią 3D XPoint CAMEO360: najmniejsza kamera sferyczna 4K na świecie LG 32UD99: monitor 32” z 4K i HDR trafił do pierwszych sklepów ET Mini: mobilny projektor z bezprzewodowym strumieniowaniem wideo Washwow: mobilna pralka wykorzystuje prąd zamiast detergentu 8 cudów techniki z lat 90. Napęd ZIP, robot AIBO i pager BlackBerry. Pamiętasz je? Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie Adata SD600: szybki zewnętrzny dysk SSD z układami 3D NAND Zegarek NIWA: unikalny zegarek wyświetlający czas na lampach NIXIE KiwiCard: pomysłowy Bluetooth tracker w formie karty kredytowej Kancy: każde domowe urządzenie elektryczne może być inteligentne Baidu DeepVoice: chiński Google ujawnia swój generator mowy Xanadu - zapomniany przodek WWW. Kto naprawdę wymyślił hipertekst? Regi-Robo: automatyczny system w pełni zastępujący sklepowego kasjera Algorytm Google'a automatycznie rozpoznaje zawartość filmów Nvidia Jetson TX2: kompaktowa platforma łączy wydajność i oszczędność energii Bezpowrotnie tracimy dane. Nic po nas nie zostanie – ostrzega wiceprezes Google’a Beyond Sight: nawigacyjna opaska z haptycznym interfejsem Heatbuff: skuteczne rozwiązanie problemu zmarzniętych dłoni