Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych?

Zwykle kojarzymy je z graczami, choć nie tylko oni korzystają z klawiatur mechanicznych. Przekonują do siebie także programistów czy pisarzy. Z jakimi korzyściami i niedogodnościami wiąże się ich zakup?

  1. Jakimi cechami wyróżniają się klawiatury membranowe?
  2. Na czym polega przewaga modeli mechanicznych?
  3. Czy ich przełączniki rzeczywiście generują większy hałas?

Tanie i ciche, choć nietrwałe

Wybór modelu klawiatury i myszy zwykle wygląda podobnie, szczególnie w przypadku mniej wydajnych komputerów. Głównymi czynnikami są wygląd, cena i zaufanie do producenta, a wybrany model ma zapewnić przynajmniej dwa lata niezawodnej pracy. W przypadku wydajniejszych jednostek dla bardziej wymagających użytkowników wymagania wyraźnie wzrastają.

O ile jednak często skutkują zakupem droższej myszy, klawiaturą wciąż pozostaje mniej lub bardziej zaawansowana konstrukcja membranowa, niekiedy w wersji bezprzewodowej. Po zakupie decydująca okazuje się intensywność użytkowania – im większa, tym szybciej przynosi rozczarowanie.

Do głównych zalet klasycznych klawiatur należy niska cena, niewielka waga, cicha praca klawiszy i duży wybór modeli, również bezprzewodowych. Nie brakuje jednak i wad: niewielkiej trwałości przełączników, przeciętnego komfortu pisania oraz klawiszy wymagających niekiedy sporej siły nacisku. Zawieść może także trwałość stosowanego na nich nadruku.

Odsłonięte przełączniki mechaniczne.

Przełączniki obliczone na wiele lat pracy

Alternatywę stanowią klawiatury mechaniczne o zupełnie odmiennej konstrukcji. Gumową membranę z przełącznikiem zastąpiono w nich indywidualnymi i niezależnymi przełącznikami uznanych marek, głównie Cherry MX i Kailh. Ich żywotność wynosi do 50 mln przyciśnięć, a więc co najmniej 5-krotnie więcej od klasycznych odpowiedników.

Oferują one także wyższy komfort pisania, uzależniony od wyboru konkretnego modelu przełączników. Część z nich posiada wyczuwalny moment aktywacji, podczas gdy inne są w pełni linearne. Względem membranowych odpowiedników klawisze szybciej wracają do pozycji wyjściowej, a ich nadruk wykazuje wyjątkowo dużą odporność na ścieranie.

Klawiatury mechaniczne wiążą się jednak z pewnymi niedogodnościami. Pierwszą z nich jest bez wątpienia cena, w przypadku markowych produktów rozpoczynająca się od ok. 350 zł. Dotkliwie odczuwalna jest także ich waga, często sięgająca 1,5 kg. Na uwadze należy mieć także hałas wydawany przez klawisze – od umiarkowanego po naprawdę uciążliwy dla otoczenia.

Corsair Vengeance K95 zaskakuje m.in. trzema kolumnami dodatkowych przycisków makr.

Intensywność użytkowania jako decydujący czynnik

Na korzyść każdego z typów urządzeń przemawiają inne argumenty, co słusznie sugeruje, że wybór zawsze pozostaje kwestią indywidualną. Kierując się ceną, zwykle wybieramy modele membranowe, choć raz kupiona klawiatura mechaniczna nie zawiedzie nas przez nawet kilkanaście lat. Budżetowe konstrukcje warto więc stosować w prostych i rzadziej użytkowanych pecetach.

W kategorii jakościowej „mechaniki” nie dają konkurentom szans i zniosą każde warunki użytkowania. Mocne, stalowe bądź aluminiowe obudowy i wysokiej klasy przełączniki sprostają potrzebom m.in. wymagających graczy i programistów, zapewniając długoletnie i komfortowe użytkowanie. Taki wybór oznacza jednak wydatek rzędu kilkuset złotych.

Wybór jest zaskakująco duży i pozwala odnaleźć ten najbardziej dopasowany do potrzeb użytkownika. W przypadku wątpliwości warto odwiedzić któryś z większych sklepów ze sprzętem komputerowym i osobiście przekonać się o możliwościach wybranych urządzeń. Właściwie podjęta decyzja może znacząco poprawić komfort naszej pracy z komputerem.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Sposoby na upał. Nie pozwól, by wysokie temperatury zepsuły ci samopoczucie Czujniki czadu, czyli bezpieczny sen w zimie Najlepsza opaska sportowa - ranking 2019. Zobacz, jaki smartband wybrać Jak dbać o żywopłot? Akcesoria dla graczy w atrakcyjnych cenach. Wyjątkowe wrażenia gwarantowane Odnawianie mebli - jak stare graty zmienić w hipsterskie sprzęty Nie trać czasu na sprzątanie. Z tymi gadżetami zawstydzisz Perfekcyjną Panią Domu Z tym gadżetem zadzwonisz do swojego psa, uspokoisz go, jeśli szczeka i dasz mu smakołyk. Wszystko to zdalnie Najtańsze komputery stacjonarne Smukłe powerbanki do 10 mm. Supercienkie magazyny energii, które zmieścisz nawet w portfelu Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić? Jaki wybrać telefon dla seniora?