Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10?

System operacyjny Microsoftu oferuje wiele możliwości zrobienia zrzutu ekranu. Jak z nich skorzystać?

  1. Jak zrobić zrzut ekranu?
  2. Do czego służy klawisz PrntScr?
  3. Jak zapisywać zrzuty ekranu?
  4. Jak zrobić zrzut ekranu na smartfonie?

Pytanie o zrzut ekranu może wydawać się banalne - końcu niemal każdy z nas testował w swoim życiu klawiaturę w poszukiwaniu najbardziej bezużytecznego klawisza i miał okazję odkryć, że PrntScr czasem do czegoś się przydaje, w przeciwieństwie do najbardziej bezużytecznego klawisza.

Twórcy systemu operacyjnego Microsoftu nie poprzestali jednak na obsłudze jednego klawisza i udostępnili nam kilka ciekawych możliwości zapisania tego, co w danej chwili widzimy na ekranie.

1. Zrzut ekranu kopiowany do Schowka

Sposób pierwszy jest najbardziej oczywisty. Wystarczy wcisnąć PrntScr, by skopiować to, co widzimy na ekranie do systemowego Schowka. Z tego miejsca możemy zrzut ekranu wkleić np. do jakiegoś program u graficznego czy edytora tekstu.

2. Prosto do chmury

Jeśli korzystamy z oferowanej przez Microsoft usługi OneDrive i zainstalowaliśmy na komputerze oprogramowanie klienckie, to możemy wybrać opcję, dzięki której po wciśnięciu PrntScr zrzut ekranu trafi zarówno do schowka, jak i zostanie automatycznie zapisany w chmurze.

3. Automatyczny zapis

Podobny efekt zapewni nam kombinacja klawiszy Windows + PrntScr. Tym razem nie potrzebujemy OneDrive – zrzut ekranu stworzony w ten sposób zapisze się automatycznie w folderze Obrazy/Zrzuty ekranu. Plik będzie miał format PNG.

Zdjęcie pochodzi z serwisu Depositphotos

4. Zrzut ekranu: aktywne okno

Przydatnym rozwiązaniem jest kombinacja Alt + PrntScr. Działa tak samo, jak zwykły PrntScr, ale do Schowka kopiowany jest jedynie zawartość aktywnego okna.

5. Udostępnianie zrzutu ekranu

Microsoft pomyślał również o szybkim udostępnianiu zrzutów ekranu. Odpowiada za to kombinacja Windows + H. Po jej wciśnięciu pojawi się lista serwisów i usług, do których możemy przesłać wykonany przed momentem zrzut ekranu. List miejsc docelowych zależy od tego, jakie aplikacje mamy zainstalowane.

6. Zrzut ekranu na tablecie i smartfonie z Windowsem

A co w przypadku sprzętu bez klawiatury? Jeśli korzystamy z Windows na urządzeniu mobilnym, za zrzut ekranu odpowiada jednoczesne wciśnięcie przycisku wyłączania oraz klawisza, odpowiedzialnego za zwiększenie głośności. Potwierdzeniem wykonania zrzutu będzie sekundowe ściemnienie ekranu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych? Karta graficzna do 600 zł, czyli budżetowy gaming w FullHD Uważaj na licencję. Naruszenie może kosztować nawet 2 tys. zł! Walentynkowe gadżety 2017. Co podarować drugiej połówce? Słowniczek Smart TV. Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV? Wyjaśniamy! BitTorrent Live: transmisje na żywo dostępne także dla Androida

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentna odzież – przegląd najciekawszych modeli Tanie i małe NAS-y do użytku domowego Yerba mate - od czego zacząć? Myślisz o survivalu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie ostrze Muzyka w łazience – wodoodporne radia, głośniki, odtwarzacze, Będąc zimą w górach warto wybrać się na szlak. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać Bądź zawsze przygotowany. Akcesoria survivalowe Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód 8 najczęstszych błędów w zarządzaniu IT w firmie Jedno narzędzie, wiele funkcji. Jak zrobić porządki na działce i się nie przemęczyć Zabawki dla dużych dzieci. Gadżety, które w dzieciństwie chciał mieć każdy Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach