Klawiatury mechaniczne: rodzaje i cechy najpopularniejszych przełączników Cherry

Decydując się na klawiaturę mechaniczną warto zastanowić się nad typem przełączników. Część z nich najlepiej sprawdzi się przy redagowaniu tekstów, inne w dynamicznej grze. Czym wyróżniają się poszczególne ich rodzaje?

  1. Jakie różnice można wskazać między różnymi typami przełączników?
  2. Które z nich pracują wyjątkowo głośno, a które cicho?
  3. Jakie sprawdzą się przy wprowadzaniu tekstu, a jakie w grach?

Wyraźny lider wśród producentów

Modeli przełączników mechanicznych nie bez powodu jest tak wiele. Każdy z nich pracuje nieco inaczej, wymagając odmiennej siły nacisku, pracując liniowo bądź z wyczuwalnym odbiciem, wydaje dźwięk o mniejszej lub większej głośności. Przed zakupem klawiatury warto przyjrzeć się ich specyfice i wybrać właściwy dla naszego sposobu użytkowania.

Producentów przełączników jest całkiem sporo, choć rynek zdominowała niemiecka marka Cherry GmbH. Na drugim miejscu uplasował się chiński producent Kailh, a wyraźnie dalej reszta stawki. Autorskie konstrukcje stworzyły także marki takie jak Razer czy SteelSeries. W zestawieniu przyjrzymy się tym najczęściej spotykanym, niemieckim produktom we wszystkich ich odsłonach.

Najpopularniejsze modele przełączników Cherry MX

Cherry MX Blue

To właśnie ten model odpowiada za powszechne przekonanie że klawiatura mechaniczna w nieznośnym stopniu hałasuje. Wersja Blue powstała z myślą o redagowaniu dłuższych tekstów, w czym nie posiada sobie równych.

Do jego aktywacji wymagana jest siła nacisku 50 g (łącznie 60 g), a przyciśnięciu towarzyszy dodatkowy opór i charakterystyczne kliknięcie. Klawisz dość szybko wraca do pozycji wyjściowej. Dłuższe pisanie jest niezwykle komfortowe, jednak rozgrywka może okazać się frustrująca: w bardziej dynamicznych grach wyczuwalny opór i hałas klawiszy naprawdę może przeszkadzać.

Konstrukcja przełącznika Cherry MX Blue.

Cherry MX Brown

Jeśli podoba nam się idea klawiszy z reakcją zwrotną, ale niekoniecznie hałasujących – warto przyjrzeć się wariantowi Brown. Wymaga on mniejszej siły nacisku (45 g do aktywacji, 55 g łącznie) i stawia nieco mniejszy opór niż Blue. Wariant ten spodobał się graczom i producentom, stanowiąc uniwersalne rozwiązanie równie dobrze sprawujące się w grach i codziennym pisaniu.

Cherry MX Red

Klawisze nie muszą sygnalizować momentu aktywacji, na całej długości skoku pracując w pełni liniowo. Tak właśnie działa odmiana Red, wymagająca siły nacisku 45 g i zapewniająca wyjątkowo płynne działanie. Niesie ono jednak ze sobą ryzyko przypadkowych wciśnięć i sprawdzi się głównie w najbardziej dynamicznej rozgrywce, stawiającej na responsywność.

Cherry MX Black

W dużym skrócie są to przełączniki Red, które wymagają większej siły nacisku (aż 60 g). Charakterystyka pracy wciąż jest liniowa, ale na tyle silne uderzanie w klawisze po dłuższym czasie może powodować zmęczenie rąk. Ich sporą zaletą jest wyjątkowo cicha praca. Sprawdzają się w mniej dynamicznych grach i dłuższym pisaniu, szczególnie u osób o nieco „cięższych” rękach.

Wybór klawiatur z Cherry MX jest ogromny: od gabarytowych z dodatkowymi przyciskami makr aż po najbardziej kompaktowe.

Cherry MX Silent Red / Brown

Spotykana głównie w klawiaturach marki Corsair, odmiana Silent oferuje najcichszą wśród przełączników Cherry pracę. Siła wymagana do aktywacji wynosi 45 g (Red) lub 60 g (Black). Oba warianty są w pełni linearne i stanowią alternatywę klasycznych wersji Red i Black, skierowanych w szczególności do użytkowników grających bądź piszących w warunkach wymagających ciszy.

Cherry MX Green

Ten wariant trudno polecić graczom, gdyż stanowi on jeszcze trudniejszą do wciśnięcia i wciąż hałaśliwą wersję Blue. Aktywacja następuje dopiero pod wpływem siły nacisku 70 g (80 g), więc stanowi propozycję dla osób redagujących teksty z wyjątkowo dużą siłą uderzeń w przyciski. Z tego samego powodu nietrudno o zmęczenie podczas dłuższego użytkowania.

Cherry MX Clear

Wariant równie trudno dostępny co poprzednik, jednak kierowany do nieco szerszej grupy odbiorców. Clear jest nieco trudniejszą do przyciśnięcia wersją Brown: siła wymagana do aktywacji wynosi 55 g (łącznie 65 g). Wyraźnie bardziej odczuwalna jest także reakcja zwrotna przycisków. Sprawdza się zarówno w pisaniu jak grach, choć niekoniecznie najbardziej dynamicznych.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Karta graficzna do 600 zł, czyli budżetowy gaming w FullHD Uważaj na licencję. Naruszenie może kosztować nawet 2 tys. zł! Walentynkowe gadżety 2017. Co podarować drugiej połówce? Słowniczek Smart TV. Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV? Wyjaśniamy! BitTorrent Live: transmisje na żywo dostępne także dla Androida

Popularne w tym tygodniu:

Idziemy do lasu - pięć przydatnych gadżetów Jaki wybrać telefon dla seniora? Brelok, który powinien się znaleźć w każdym samochodzie Pokojowe grzejniki olejowe Akcesoria prawdziwego trapera – pięć rzeczy które musisz mieć by przetrwać wszystko Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Umiejętność, która przyda się nie tylko na biwaku – jak rozpalić ognisko