Cooler Master MasterAir Maker 8: chłodzenie procesora wyposażone w komorę parową 3D

Konwencjonalne chłodzenie w przypadku najwydajniejszych procesorów może okazać się niewystarczające. Alternatywę ma stanowić MasterAir Maker 8, wykorzystujący komorę parową 3D. Jaką wydajność ma zapewniać?

  1. Jakie rozmiary i wagę ma nietypowy MasterAir Maker 8?
  2. Ile ciepłowodów wykorzystuje?
  3. W jaki sposób działa jego komora parowa?
  4. Z jakimi podstawkami jest kompatybilny?

Innowacyjna konstrukcja o potężnych gabarytach

Poszukując chłodzenia dla procesora otrzymujemy do wyboru modele konwencjonalne bądź różnego rodzaju układy chłodzenia cieczą. Pierwsze z nich oferują atrakcyjny koszt zakupu, jednak wiążą się ze sporymi gabarytami i ograniczoną skutecznością. Drugie stanowią ich przeciwieństwo: ich rozmiary wyraźnie maleją, skuteczność robi wrażenie, ale cena działa zaporowo.

Wciąż nie brakuje więc osób zniechęconych osiągami i hałasem coolerów wieżowych, a jednocześnie sceptycznych wobec szczelności chłodzenia cieczą. Właśnie dla nich Cooler Master przygotował innowacyjny MasterAir Maker 8. Model łudząco przypominający rozwiązania klasyczne, a jednak znacząco od nich wydajniejszy i zapewniający cichą pracę.

Jego wymiary wynoszą 135 × 145 × 172 mm, co plasuje go wśród największych coolerów. Nie inaczej jest w przypadku wynoszącej aż 1350 gramów wagi. Na konstrukcję składają się: autorska podstawa z chłodziwem i odchodzącymi od niego 4 ciepłowodami, radiator połączony z kolejnymi 4 rurkami cieplnymi, a także dwa pokaźnych rozmiarów wentylatory o czerwonym podświetleniu LED.

Wydajność, cisza i szeroka kompatybilność

Zasada działania chłodzenia jest dość prosta. Ciepło emitowane przez procesor jest przekazywane na miedzianą podstawę z komorą parową, gdzie chłodziwo w stanie ciekłym przechodzi w gazowy. Na dalszym odcinku ciepłowodu odzyskuje swoją pierwotną postać i wraca do podstawy, a ciągły obieg zapewnia utrzymanie niskiej temperatury.

Radiator i wszystkie 8 rurek cieplnych o średnicy 6 mm są schładzane przez dwa wentylatory Silencio FP o średnicy 140 mm. Unikalny kształt ich łopatek zapewnia o 25% zwiększone ciśnienie powietrza, a ich nowoczesne łożysko oferuje trwałość 160 tys. godzin pracy. Specjalne ramki ułatwiają ponadto wymianę wentylatorów na inne o średnicy 120 lub 140 mm.

Silencio FP pracują z prędkością od 600 do 1800 RPM, ich wydajność to 19,8 – 66 CFM (0,56 – 18,69 m³/min), generowane ciśnienie powietrza wynosi od 0,24 do 2,2 mm H2O, a natężenie hałasu mieści się w zakresie od 8 do 24 dBA. Kompatybilność chłodzenia objęła wszystkie podstawki AMD (AMx i FMx, wkrótce także adapter dla AM4) i Intela (LGA 775, 115x, 1366, 2011, 2011–3).

Zobacz również: LG InnoFest

Kosztowny wariant dla entuzjastów

MasterAir Maker 8 ma usatysfakcjonować użytkowników wymagających prostoty montażu i obsługi, a jednocześnie bezkompromisowej wydajności. Chłodzenie ma poradzić sobie nawet z procesorami o TDP 250 W, co zapewnia mu miejsce wśród najwydajniejszych coolerów dla entuzjastów i czyni go atrakcyjną alternatywą dla układów chłodzenia cieczą.

Producent pamiętał także o miłośnikach modyfikacji, do standardowej górnej osłony MasterAir dołączając także wersję pół-przezroczystą. Na stronie Cooler Mastera można ponadto pobrać schematy do zaprojektowania i wydruku w 3D własnej wersji elementu. Chłodzenie objęto 5-letnią gwarancją producenta, a jego ceny w polskich sklepach rozpoczynają się od kwoty 547 zł.

Źródło: materiały prasowe, Cooler Master

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Cyfrowo-analogowe notatki: pisz na papierze, czytaj z ekranu Jak powstaje smartfon? Jeśli poznacie prawdę, być może nigdy więcej go nie kupicie 15.07, czyli Dzień bez telefonu komórkowego. Dziwne to święto Projekt Babilon: tajna broń Saddama Husajna. Kto zamordował genialnego konstruktora? Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Julian Assange: drzazga w tyłku prezydenta. WikiLeaks ujawnia to, co władze chcą ukryć "Spagettifikacja". Co się stanie, jeżeli wpadniesz do czarnej dziury? Zmiana czasu. Dlaczego dwa razy w roku przestawiamy zegarki? Jak brzmi liczba pi? Długa historia płyty CD. Czy srebrny krążek ma jeszcze przyszłość? Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Rok 1984: 35 lat temu Macintosh rzucił wyzwanie Wielkiemu Bratu Rosyjski Air Force One. Tak wygląda wnętrze osobistego samolotu Władimira Putina To lata! Najdziwniejsze samoloty pionierów lotnictwa Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat Czym jest kwantowa kropka? Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Cuda techniki, które działają bez prądu Współczesne lotniskowce. Najpotężniejsze okręty, jakie kiedykolwiek pływały po morzach 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii

Popularne w tym tygodniu:

Chiny. Kamery pomogą sprawdzić, czy studenci nie śpią na zajęciach Robotyzacja. Polska daleko w tyle za Czechami i Słowacją Ożywcie nasze klocki - Lego, gry i technologie IFA 2019. Tak wyglądają największe technologiczne targi od środka [WIDEO] Kalifornia. Roboty zastąpią dostawców na Uniwersytecie Purdue