Cooler Master MasterAir Maker 8: chłodzenie procesora wyposażone w komorę parową 3D

Konwencjonalne chłodzenie w przypadku najwydajniejszych procesorów może okazać się niewystarczające. Alternatywę ma stanowić MasterAir Maker 8, wykorzystujący komorę parową 3D. Jaką wydajność ma zapewniać?

  1. Jakie rozmiary i wagę ma nietypowy MasterAir Maker 8?
  2. Ile ciepłowodów wykorzystuje?
  3. W jaki sposób działa jego komora parowa?
  4. Z jakimi podstawkami jest kompatybilny?

Innowacyjna konstrukcja o potężnych gabarytach

Poszukując chłodzenia dla procesora otrzymujemy do wyboru modele konwencjonalne bądź różnego rodzaju układy chłodzenia cieczą. Pierwsze z nich oferują atrakcyjny koszt zakupu, jednak wiążą się ze sporymi gabarytami i ograniczoną skutecznością. Drugie stanowią ich przeciwieństwo: ich rozmiary wyraźnie maleją, skuteczność robi wrażenie, ale cena działa zaporowo.

Wciąż nie brakuje więc osób zniechęconych osiągami i hałasem coolerów wieżowych, a jednocześnie sceptycznych wobec szczelności chłodzenia cieczą. Właśnie dla nich Cooler Master przygotował innowacyjny MasterAir Maker 8. Model łudząco przypominający rozwiązania klasyczne, a jednak znacząco od nich wydajniejszy i zapewniający cichą pracę.

Jego wymiary wynoszą 135 × 145 × 172 mm, co plasuje go wśród największych coolerów. Nie inaczej jest w przypadku wynoszącej aż 1350 gramów wagi. Na konstrukcję składają się: autorska podstawa z chłodziwem i odchodzącymi od niego 4 ciepłowodami, radiator połączony z kolejnymi 4 rurkami cieplnymi, a także dwa pokaźnych rozmiarów wentylatory o czerwonym podświetleniu LED.

Wydajność, cisza i szeroka kompatybilność

Zasada działania chłodzenia jest dość prosta. Ciepło emitowane przez procesor jest przekazywane na miedzianą podstawę z komorą parową, gdzie chłodziwo w stanie ciekłym przechodzi w gazowy. Na dalszym odcinku ciepłowodu odzyskuje swoją pierwotną postać i wraca do podstawy, a ciągły obieg zapewnia utrzymanie niskiej temperatury.

Radiator i wszystkie 8 rurek cieplnych o średnicy 6 mm są schładzane przez dwa wentylatory Silencio FP o średnicy 140 mm. Unikalny kształt ich łopatek zapewnia o 25% zwiększone ciśnienie powietrza, a ich nowoczesne łożysko oferuje trwałość 160 tys. godzin pracy. Specjalne ramki ułatwiają ponadto wymianę wentylatorów na inne o średnicy 120 lub 140 mm.

Silencio FP pracują z prędkością od 600 do 1800 RPM, ich wydajność to 19,8 – 66 CFM (0,56 – 18,69 m³/min), generowane ciśnienie powietrza wynosi od 0,24 do 2,2 mm H2O, a natężenie hałasu mieści się w zakresie od 8 do 24 dBA. Kompatybilność chłodzenia objęła wszystkie podstawki AMD (AMx i FMx, wkrótce także adapter dla AM4) i Intela (LGA 775, 115x, 1366, 2011, 2011–3).

Zobacz również: Telewizor Samsunga z zakrzywioną matrycą

Kosztowny wariant dla entuzjastów

MasterAir Maker 8 ma usatysfakcjonować użytkowników wymagających prostoty montażu i obsługi, a jednocześnie bezkompromisowej wydajności. Chłodzenie ma poradzić sobie nawet z procesorami o TDP 250 W, co zapewnia mu miejsce wśród najwydajniejszych coolerów dla entuzjastów i czyni go atrakcyjną alternatywą dla układów chłodzenia cieczą.

Producent pamiętał także o miłośnikach modyfikacji, do standardowej górnej osłony MasterAir dołączając także wersję pół-przezroczystą. Na stronie Cooler Mastera można ponadto pobrać schematy do zaprojektowania i wydruku w 3D własnej wersji elementu. Chłodzenie objęto 5-letnią gwarancją producenta, a jego ceny w polskich sklepach rozpoczynają się od kwoty 547 zł.

Źródło: materiały prasowe, Cooler Master

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Technologie:

Nike+ FuelBand zmobilizuje Cię do codziennego treningu! Wyniki ankiety "Jaki masz aparat fotograficzny?" Ile półek na książki widzicie? NEC MultiSync LCD2690WUXi2 Nadchodzą komórki z trzema kartami SIM Internetowe przystawki Netgear do telewizorów Avatar w VOD n'ki HDMI Extender Puk, puk. Nie wiesz kto tam? Sprawdź przez peryskop! WiGig - nowa era "bezprzewodowości" Final Fantasy - tak powinien wyglądać cosplay Recenzja Philips 22PFL3403 - tani, prosty i poprawny

Popularne w tym tygodniu:

Licealiści z Pomorza opracowali drukarkę do zapisywania notatek w alfabecie Braille'a Chiny ujawniają prototyp pociągu kolei magnetycznej. Prędkość? 620 km na godzinę Zbudowali… latającą deskorolkę. Tak, to działa Roboty wykonane z lodu mogą już wkrótce polecieć w kosmos Innowacyjny wynalazek z Wielkiej Brytanii. Może pomóc w szczepieniach Okulary Smart od Facebooka na rynku "wcześniej niż później" Latające samochody General Motors. Pobudzają wyobraźnię Włosi stworzyli samolot przeznaczony wyłącznie do transportu szczepionek na COVID-19 Co to jest switch PoE i do czego służy?