Aqua Computer KryoM.2: skuteczne chłodzenie dysków SSD na złączu M.2

Niemiecka marka specjalizująca się w układach chłodzenia cieczą przygotowała pomysłowe chłodzenie dla najmniejszych dysków SSD. Wyróżnia je prostota montażu i atrakcyjna cena. Jak zostały skonstruowane?

  1. Jakie modele składają się na serię KryoM.2?
  2. Czy poza pasywnym umożliwiają także chłodzenie cieczą?
  3. W jakich cenach są dostępne na oficjalnej stronie producenta?
  4. Kiedy mają być dostępne w sprzedaży?

Niemiecka marka o wieloletnim doświadczeniu

Aqua Computer to firma znana entuzjastom moddingu i przygotowująca dla nich wszystkie elementy złożonych układów chłodzenia cieczą. Klienci marki otrzymują więc pełną swobodę konstruowania wydajnych instalacji chłodzących wszystkie podzespoły. Tym razem dołączyły do nich dyski M.2, dla których stworzono KryoM.2.

Na nową linię składa się 5 różnych produktów, pozwalających na dobór najwłaściwszego zestawu. Może to więc być zarówno typowy radiator mocowany na całej powierzchni dysku, jak i cały adapter do PCI-Express wyposażony w obszerny radiator bądź blok chłodzenia cieczą. Ofertę przygotowano więc z myślą o szerokim zakresie modeli i zastosowań.

Aqua Computer KryoM.2 micro

Od pojedynczego radiatora po blok chłodzenia cieczą

Najprostszym produktem jest KryoM.2 micro, czyli komplet składający się z 7-żebrowego radiatora (70 × 24 × 9 mm) z anodyzowanego aluminium, termopada, dwóch stalowych klipsów i ochronnej folii. Zapewni on skuteczne chłodzenie wielu wydajnym dyskom o grubości do 2,3 mm (łącznie z PCB), a atrakcyjna cena 9,9 Euro nie obciąży zanadto budżetu.

Użytkownicy nie dysponujący złączem M.2 lub poszukujący wydajniejszego rozwiązania powinni zainteresować się KryoM.2 wykorzystującym adapter na PCI-Express. Do wyboru są cztery wersje chłodzenia: dwie wykorzystujące obszerny radiator i dwie wyposażone w dedykowany blok chłodzenia cieczą.

Aqua Computer KryoM.2 w wersji podstawowej oraz EVO

Podstawowy wariant składa się z adaptera, dwóch termopadów i radiatora, a jego cena wynosi 29,90 Euro. Model EVO korzysta z masywniejszego radiatora na froncie, mniejszego na odwrocie dysku, dwoma termopadami i podświetleniem LED na PCB. Jego cenę ustalono na 34,90 Euro.

Ostatnie dwa warianty korzystają z dedykowanych bloków wodnych z konektorami G1/4 oraz pary termopadów. To najwydajniejsze, ale i najbardziej kosztowne produkty, wycenione na 67,90 Euro (standardowy) i 77,90 Euro (niklowany).

Aqua Computer KryoM.2 w obu wersjach dla chłodzenia cieczą.

Korzystna cenowo odpowiedź na throttling SSD

Choć najpopularniejsze modele dysków SSD świetnie radzą sobie pozbawione chłodzenia, większość wydajnych modeli dla entuzjastów osiąga pod obciążeniem zawrotne temperatury. Problem dostrzegli już producenci płyt głównych (m.in. Asus i MSI), jednak ich rozwiązania wymagają od użytkowników wymiany całych płyt.

Produkty takie jak KryoM.2 pozwalają z temperaturami uporać się jeszcze skuteczniej, a przy tym bez nadmiernych nakładów finansowych. Rozwiązują także niedogodność posiadaczy starszych platform, którzy dzięki prostemu adapterowi podłączą do posiadanej płyty głównej dysk M.2. Zaprezentowane modele KryoM.2 mają być dostępne w ciągu najbliższych 30 dni.

Źródło: Aquacomputer.de

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Akcesoria i peryferia:

Das Keyboard 5Q: high-endowa klawiatura z powiadomieniami w podświetleniu klawiszy Nanoxia Ncore Retro: mechaniczna klawiatura w steampunkowym stylu Jakie zegarki noszą politycy? Jacek Rostowski na tropie zegarka Patryka Jakiego Jak to działa? Cz. 11: drukarka atramentowa Bose Hearphones: słuchawki stłumią hałas i wzmocnią głos rozmówcy Enermax D. F. Vegas: wentylatory z funkcją czyszczenia się z kurzu Sharkoon Rush ER3 - budżetowy zestaw słuchawkowy dla graczy Tracpoint, czyli trackpoint w nowym wydaniu. Oto następca komputerowej myszki Biostar Racing GM5: budżetowa mysz dla graczy z sensorem Pixarta i przełącznikami Omron Pięć przydatnych gadżetów do biura Monitory LG UltraFine dla MacBooków Pro: nawet 5K na 27-calowej matrycy Logitech G203 Prodigy: budżetowa mysz dla graczy z sensorem 6000 DPI

Popularne w tym tygodniu:

SPC Gear SR300F V2. Fotel nowej generacji dla graczy