Gadżetomania partnerem Code Europe. Największa konferencja programistyczna już wkrótce!

Gadżetomania partnerem Code Europe. Największa konferencja programistyczna już wkrótce!

Gadżetomania partnerem Code Europe. Największa konferencja programistyczna już wkrótce!
Redakcja Gadżetomanii
25.04.2017 06:03, aktualizacja: 10.03.2022 08:22

"Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów, najwyraźniej niektórzy o nim zapomnieli" - powiedział w kontekście inteligentnych gadżetów Kenneth Rohde Christiansen, światowej sławy developer z Intel w wywiadzie dla Gadżetomanii. Jakich trendów możemy spodziewać się w internecie rzeczy w najbliższym czasie?

Podczas krakowskiej edycji Code Europe, największej konferencji programistycznej w Polsce, Kenneth Rohde Christiansen, developer z Intel, poprowadzi prelekcję o inteligentnych gadżetach. Christiansen jest jednym ze 150 prelegentów (z firm takich jak Google, IBM, Microsoft, Netflix, Spotify i Uber), którzy przyjeżdżają do Polski podzielić się unikatową wiedzą i zainspirować innych. Jak wygląda branża IT, internet rzeczy i sztuczna inteligencja z perspektywy pacy w Intelu? O tym opowiedział nam w krótkiej rozmowie.

Tomasz Kreczmar: Czy mógłbyś wskazać kilka zmian w świecie IT, które uważasz za kluczowe w ostatnich piętnastu latach?

Kenneth Rohde Christiansen: Przez ten cały czas zaszło mnóstwo zmian, ale są takie, które chciałbym wyjątkowo wyróżnić. Pierwsza to pojawienie się sieci internetowej, która technologicznie ukształtowała naszą branżę oraz całe społeczeństwo, poprzez zapewnienie łatwiejszego dostępu do informacji, umożliwienie dzielenia się wiedzą, ale również ułatwiła rozwój nowym przedsiębiorstwom. Po drugie, Linux, dzięki któremu administrowanie serwerami stało się łatwiejsze, co przyczyniło się do internetowej rewolucji. Linux otworzył drogę do tworzenia wachlarza różnorodnych produktów, takich jak telewizory, telefony, drony itp. Nawet popularne Android czy Chrome OS wspierane są właśnie przez LInuxa, podobnie jak wiele produktów Samsunga, przykładowo ich mobilny system Tizen TV.

Specjalizujesz się (między innymi) w interfejsie dotykowym oraz urządzeniach mobilnych - myślisz, że możemy spodziewać się jakiegoś przełomu w tym obszarze?

Wydaje mi się, że dotarliśmy do takiego momentu, kiedy to urządzenia mobilne wyposażone są w maksymalną rozdzielczość ekranu, przy której ich użytkowanie jest komfortowe. Design interfejsu oraz funkcje dotykowe również wydają się działać w miarę dobrze w większości przypadków.

Obraz

Największy postęp technologiczny ma miejsce w obszarze sztucznej inteligencji, machine learning oraz interakcji głosowych. Pomyśl tylko, biorąc pod uwagę masą zdjęć i plików, które gromadzimy, naprawdę potrzebujemy dobrego systemu, który pomoże nam szybko wyszukać to, czego potrzebujemy. Kilka klików do znalezienia ulubionej piosenki, zdjęcia czy dokumentu.

Obecnie programiści skupiają dużo uwagi na głosowym interfejsie i takich produktach jak Amazon Echo czy Google Home, ale osobiście myślę, że zbyt duży nacisk kładzie się jedynie na głos i związane z nim funkcje inteligentnych gadżetów. Istnieje powszechnie znane powiedzenie: “Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów”, najwyraźniej niektórzy o nim zapomnieli.

Interfejsy wizualne są bardzo użyteczne, ponieważ mogą dać nam dużo informacji w spójny sposób, który umożliwia natychmiastowy przegląd danych. Przykładowo, patrząc na menu, mogę w prosty sposób ignorować obszary, które mnie nie interesują, jak na przykład “desery” i w ten sposób skupiam się jedynie na tym co lubię, powiedzmy zimnym piwie, ale jeśli to komputer miałby odczytywać wszystkie pozcyje menu, mógłbym zdekoncentrować się w mniej niż minutę. Myślę, że najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest łączenie ich obu (interfejsu wizualnego i głosowego przyp. red.) i upewnianie się, że dzięki inteligentnym gadżetom rzeczywiście działamy łatwiej, szybciej i z ogromną przyjemnością.

Podczas konferencji Code Europe będziesz mówił o sieci w obszarze smart devices. Jak byś zdefiniował to pojęcie?

Musisz przyjść i zobaczyć moje wystąpienie, żeby przekonać się sam. No dobra żarty na bok. Jest mnóstwo możliwości klasyfikowania, ale lubię myśleć o smart devices, jako urządzeniach, które mają troszeczkę mądrości w sobie (ang. smart - sprytny; mądry; inteligentny).

Obraz

Mnóstwo ludzi używa pojęcia “Internet of Things”, ale nie wydaje mi się, że wszystkie urządzenia koniecznie muszą bezpośrednio łączyć się z internetem, żeby być smart. Właściwie funkcja ta nie musi wcale oznaczać tej najsprytniejszej i najlepszej, jako że niejako łączy się z dużym potencjalnym niebezpieczeństwem.

Jak wydaje Ci się, że może zmieniać się sieć w związku z uczeniem maszynowym, sztuczną inteligencją oraz wirtualną rzeczywistością?

Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja najprawdopodobniej będą miały wpływ na zmiany w aspekcie serwerów. Będą one szybsze, będa konsumować mniej energii i pozwolą na nieustanne uzupełnianie i zwiększanie ilości przechowywanych i przetwarzanych danych. W przypadku wirtualnej rzeczywistości, zdecydowanie widzę dla niej miejsce w przestrzeni gamingowej i biznesowej.

Jaka jest Twoim zdaniem najważniejsza umiejętność, która powinien posiadać każdy programista?

Dobry programista powinien mieć wszechstronną wiedzę i umiejętności. Nie chodzi tu tylko o bycie dobrym w kodowaniu czy tworzeniu aplikacji. Zarówno branża, jak i sam język programowania i technologie rozwijają się niewiarygodnie szybko. Niezbędne jest więc ciągłe przyswajanie nowych informacji i poświęcenie czasu każdego dnia na śledzenie zmian i nowości. Istotna jest również ciągła praca z innymi ludźmi. W dzisiejszych czasach, szczególnie dużym plusem jest aktywność przy projektach typu open source.

Obraz

Kenneth Rohde Christiansen przyjedzie do Polski już 26 kwietnia. Podzieli się swoimi prognozami na temat rozwoju internetu rzeczy i inteligentnych gadżetów podczas prelekcji “The web in an era of smart devices” na Code Europe w Krakowie.

Poza panelami dyskusyjnymi i prelekcjami, w programie konferencji Code Europe są przewidziane również liczne spotkania i warsztaty dla programistów pracujących w JavaScript, Java i PHP, czy twórców aplikacji na Androida, iOS lub Swifta. To okazja do zdobycia unikalnej wiedzy i spotkania w jednym dniu aż 150 prelegentów z najbardziej innowacyjnych firm IT: Google, IBM, Microsoft, Netflix, Spotify i Uber. Pierwszą edycję odwiedziło 9000 uczestników. Jak będzie tym razem? Przekonaj się sam. Rejestracja wciąż trwa.

Sprawdź agendę i kup bilet na Code Europe w Krakowie: https://www.codeeurope.pl/en

Gdzie i kiedy będzie Code Europe?

  • Kraków, 26 kwietnia, ICE Kraków
  • Wrocław, 23 maja, Hala Stulecia
  • Warszawa, 25 maja, PGE Narodowy

Partner technologiczny: Motorola Solutions

Clean Code Partner: Dassault Systemes, G2A, IGT, Scaleworks

Mecenas: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Jacek Krupa - Marszałek Województwa Małopolskiego, Miasto Kraków, Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń

Partner medialny: Gadzetomania.pl, Komputer Świat, PC Format, 4programmers.net

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)