Mysz komputerowa: jak przez lata zmieniła się jej konstrukcja

Świecące milionami kolorów, ultraczułe i wieloprzyciskowe myszy komputerowe są rezultatem ponad 50 lat badań i eksperymentów. Od jakiego urządzenia wszystko się rozpoczęło, a jakie dziś dominują na rynku?

  1. W którym roku powstała pierwsza mysz komputerowa?
  2. Kiedy stworzono mysz kulkową a kiedy optyczną?
  3. Jakie zmiany konstrukcyjne wprowadzono w ostatnich 50 latach?

Od kół zębatych po promień lasera

Historia myszy komputerowych rozpoczęła się od stworzonego w 1964 roku prototypu Douglasa Engelbarta. Na spodniej części drewnianej obudowy widoczne były dwa prostopadłe względem siebie koła zębate, a na górnej pojedynczy przycisk. Pomysł szybko dowiódł swojej użyteczności, ale stworzenie godnego następcy pochłonęło kolejnych 9 lat.

Była nim mysz kulkowa, stworzona przez Jacka Hawley’a i Billa Englisha dla komputera Xerox Alto z 1973 roku. Ewoluowała ona wraz z kolejnymi modelami marki, z których najpopularniejszym na początku lat 80-tych był Xerox Alto 8010. W 1983 roku sprzedaż własnej myszy rozpoczął także Microsoft, rok później Apple, a w 1985 także producenci komputerów Atari oraz Amiga.

Mysz Douglasa Engelbarta z 1964 roku.

Już w produktach Xeroxa a później następców, koła zębate zastąpiła metalowa kulka, poruszająca się między dwoma prostopadle ułożonymi wałkami. Jeden odczytywał ruch na osi pionowej, a drugi w poziomej. Precyzyjniejszy mechanizm wprowadziły dopiero pierwsze myszy optyczne, stworzone w roku 1980.

Podświetlały one powierzchnię diodą podczerwoną i odczytywały ruch dedykowanym sensorem. W niewiele zmienionej formie konstrukcja ta przetrwała do dziś, choć dołączyły do niej także modele wykorzystujące sensory laserowe. Zapewniły one jeszcze większą precyzję, choć dalszy rozwój układów optycznych zrównał ze sobą możliwości obu technologii.

Mysz komputera Apple Macintosh.

Jeszcze dokładniejszy i trwalszy hardware

Myszy dostępne dziś w sklepach stanowią efekt wieloletniego rozwoju i badań największych marek, a ich wnętrze potrafi zaskoczyć poziomem złożoności. Obok zaawansowanych sensorów są to także niezwykle trwałe przełączniki pod przyciskami, przed laty zapewniające myszy bardzo ograniczoną trwałość a dziś wytrzymujące kilkadziesiąt milionów aktywacji.

Zobacz również: Samsung Forum 2014

Systematycznie zwiększano także liczbę przycisków, od początkowych dwóch po kilkanaście we współczesnych modelach dla gier MMO. Ewolucji poddano także formę gryzoni, niegdyś znacznie u różnych producentów zbliżoną. Na rynku nie brakuje dziś myszy składanych, modularnych, w formie długopisu czy tzw. myszy 3D, operujących także nad biurkiem.

Błyskawiczny rozwój odnotowały również modele bezprzewodowe, jeszcze na początku wieku kojarzone z kiepskim zasięgiem, dużymi odbiornikami USB i licznymi zakłóceniami i opóźnieniami podczas transmisji sygnału. Komfortową pracę umożliwiają dziś nawet najprostsze z bezprzewodowych myszy, podczas gdy topowe tworzone są dla wymagających graczy.

Logitech G502 czyli high-end w 2017 roku.

Ikona współczesnych pecetów

Ewolucja komputerowej myszy zmieniła dosłownie każdą wartość w jej specyfikacji, ostatecznie przynosząc produkty skrojone na każdy rodzaj ich użytkowania. Od najtańszych modeli biurowych o sensorach rzędu 800 DPI aż po 20-krotnie bardziej czułe warianty dla esportowców i entuzjastów. Nikogo nie dziwi już dzisiaj m.in. czas reakcji na poziomie 1 ms.

Niezmieniona pozostała jedynie idea, jaka przyświecała twórcom pierwszych modeli myszy: śledzenie ruchu w przestrzeni 2D i interakcja przy pomocy przycisków na obudowie. Zmiany pozwoliły na zapewnienie im jeszcze większej precyzji i ergonomii, zmieniając je z prostego drewnianego pudełka w jeden z niezastąpionych symboli współczesnych komputerów PC.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologie:

Współczesne czołgi i pojazdy bojowe Wojska Polskiego. Ten sprzęt ma nas obronić Lotniskowiec z lodu. Projekt niezwykłego okrętu z czasów drugiej wojny światowej Konstruktor rzuca wyzwanie planowemu starzeniu. Lampa Dysona wytrzyma 37 lat Czym jest kwantowa kropka? Te samoloty mają nas bronić! Jakim sprzętem dysponuje polskie lotnictwo? Cuda techniki, które działają bez prądu Współczesne lotniskowce. Najpotężniejsze okręty, jakie kiedykolwiek pływały po morzach 11 zapomnianych konkurentów PlayStation: Jaguar, Amiga CD32, Apple Pippin i inne Niezwykłe urządzenia: największe, najszybsze i najdroższe maszyny świata Najbardziej bezużyteczny klawisz na klawiaturze. Do czego służy? Najlepsze śmigłowce szturmowe dla polskiej armii Częstotliwość odświeżania ekranu: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jeden z nich to chińska podróbka. Potrafisz wskazać, który? Jak działa ekran dotykowy? FiberFix: 100-krotnie mocniejszy następca srebrnej taśmy klejącej Genialny naukowiec wymyślił Internet na nowo. Poświęcił na to 40 lat życia Najlepsze małe, bezprzewodowe głośniki. Co oferują Harman Kardon, Creative, Marshall i Polk Audio? Nietypowe zastosowania WD-40. Do czego można go wykorzystać? Kosmiczne technologie, których używamy na co dzień Jaki nóż wybrać? Najlepsze scyzoryki i foldery za 50, 100 i więcej złotych Sprzęt dla graczy – sposób na wyciąganie kasy od naiwnych czy narzędzia dla zawodowców? Zestawy Smart Home, na które stać każdego Polaka Opaski sportowe: którą wybrać? Przegląd activity trackerów Nurkujące drony i łodzie jak statki kosmiczne: osobisty sprzęt do podróży pod wodą

Popularne w tym tygodniu:

Wyłącz poprawę płynności w telewizorze – radzi Tom Cruise i gwiazdy Hollywood