Sony XE70: premiera budżetowych telewizorów 4K HDR już wkrótce

Tegoroczne premiery telewizorów Sony to nie tylko kosztowne serie flagowe. Nie zabraknie także 10 atrakcyjniej wycenionych modeli o 4 rozmiarach matrycy do wyboru. Jakie technologie zastosował w nich producent?

  1. Jakie złącza otrzymają budżetowe telewizory serii XE70?
  2. Jakie technologie zapewnią wysoką jakość obrazu i dźwięku?
  3. Jakie tryby odtwarzania zaoferują?
  4. Jakie aplikacje będą w nich preinstalowane?

Elegancka i minimalistyczna stylistyka

Najbardziej zaawansowane z tegorocznych telewizorów Sony to serie XE93, XE90 oraz XE80. Ich ceny rozpoczynają się od 3999 zł, tymczasem już wkrótce dołączy do nich budżetowa XE70. W jej skład wejdzie 10 modeli o przekątnych 43, 49, 55 i 65 cali. Każdy z nich otrzyma rozdzielczość 4K, wsparcie HDR oraz szereg autorskich technologii podnoszących jakość obrazu i dźwięku.

Design telewizorów jest równie minimalistyczny co nowoczesny: producent postawił na srebrny kolor konstrukcji, ekran okalając wąską aluminiową ramką. Eleganckiego wyglądu nie zniweczą nawet przewody, dla których miejsce wyznaczono w tylnej części obudowy i podstawce.

Komplet złącz nie ustanawia rekordu, ale nie pozwala także mieć zastrzeżeń. Na tył i boczną krawędź obudowy trafiło gniazdo antenowe, trzy HDMI z HDCP 2.2, kompozyt, RJ45, trzy USB, wyjście optyczne oraz słuchawkowe.

Obszerny zakres technologii audio i wideo

Matryce w serii XE70 wyświetlą rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli z maksymalną częstotliwością odświeżania 60 Hz i w 10-bitowej głębi barw. Producent przygotował aż 12 trybów wyświetlania obrazu, a wśród nich dedykowane filmom, grom czy zdjęciom. W każdym z nich nad jakością wyświetlania czuwa szereg technologii korygujących jasność, kontrast czy nasycenie barw.

Dzięki rozwiązaniu X-Reality Pro telewizor dynamicznie analizuje poszczególne fragmenty scen, dobierając ustawienia i uzupełniając piksele w przypadku sygnału skalowanego do wyższej rozdzielczości. Za odwzorowanie barw odpowiada technologia Live Colour, natomiast odpowiednio wysoki kontrast zapewnia autorski Dynamic Contrast Enhancer.

Kolejnym rozwiązaniem dedykowanym szybkim ujęciom w sporcie i grach jest Motionflow XR – w zależności od modelu pracujący z częstotliwością od 100 do 400 Hz. Technologia polega na dynamicznym uzupełnianiu materiału źródłowego o dodatkowe obrazy między oryginalnymi klatkami wideo.

Równie wiele uwagi poświęcono odtwarzaniu dźwięku przez dwa stereofoniczne głośniki o łącznej mocy 20 W. Wspierają one Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse oraz DTS Digital Surround. Dostępne w menu tryby odtwarzania to standardowy, kino, muzyka oraz sport. Nie zabrakło oczywiście autorskich rozwiązań, dynamicznie poprawiających jakość dźwięku.

Technologie Cinematic S-Force Surround i ClearAudio+ wzmacniają dźwięk przestrzenny i odpowiednio separują dialogi, muzykę i efekty w materiale źródłowym. W przypadku niedostatecznej jakości dostarczonego sygnału, rozwiązanie Digital Sound Enhancement Engine (DSEE) rekonstruuje luki w częstotliwościach, przywracając naturalne brzmienie treści źródłowej.

Za emisję przestrzennego i pozbawionego zniekształceń pola dźwiękowego odpowiada z kolei technologia S-Force Front Surround, odpowiednio modyfikująca poziomy głośności, opóźnienia oraz widma fal w dwukanałowym dźwięku stereo.

System operacyjny telewizora oparto na Linuksie, a na dane przeznaczono wbudowaną pamięć 4 GB. Nie zabrakło możliwości strumieniowania obrazu z urządzeń mobilnych, w tym poprzez Miracast. Łączność z siecią zapewnia wbudowane WiFi 802.11n, natomiast wśród preinstalowanych aplikacji znalazł się Netflix, Amazon Prime Video, Youtube oraz przeglądarka Opera.

UltraHD z HDR dla szerokiego odbiorcy

Sklepowy debiut telewizorów serii XE70 ma nastąpić już w lipcu, jednak ich cen jeszcze nie ujawniono. Można więc jedynie domniemywać że w przypadku najtańszych modeli będą one niższe od 3999 zł (XE80). Dla konsumentów o mniejszych wymaganiach trudno o lepszą wiadomość – wymiana odbiornika na wspierający HDR okaże się dla nich szczególnie korzystna.

O ile więc różnice względem droższych wariantów zdradza specyfikacja, użytkowo będą one znaczące dla niewielkiej części odbiorców – tej zdolnej dostarczyć sygnał odpowiedniej klasy i oczekującej absolutnie najwyższej jakości obrazu. Pozostali użytkownicy chętnie skorzystają z kompromisowych modeli, które pozwolą w rozsądnej cenie rozpocząć korzystanie z treści w 4K z HDR.

Źródło: materiały prasowe, Sony

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polski rynek:

Dobre fotele komputerowe. Na które funkcje warto zwrócić uwagę? 13-calowe laptopy do 3500 zł. Niewielki sprzęt o wielkich możliwościach Jak działa internet światłowodowy? Zasady działania szybkiego internetu FTTH Robot planetarny do 1200 zł - propozycje Strażacy będą zakłócać radio. To sposób na poprawę bezpieczeństwa Hyperbooki X15, X77 i GTR87: gamingowe laptopy z podkręconymi GeForce’ami z serii Pascal Lodówki do 3500 zł - propozycje Laptop z Biedronki za 399 złotych. Kiano Slim Note 10.1 Mini: dlaczego go nie kupować? Pendrive jak sejf, czyli zabezpieczenia PIN-em bądź odciskiem palca Samsung QLED QE75Q8CAM Curved: flagowy telewizor serii QLED Q8C „Polscy naukowcy wynaleźli…” – to bez znaczenia. Liczy się produkt Bieżnie do 1000 zł