Lighthouse: domowa kamera z zaawansowanym rozpoznawaniem obiektów w 3D

Domowy monitoring już wkrótce stanie się jeszcze inteligentniejszy. Kamera Lighthouse wykorzysta bowiem mechanizmy głębokiego uczenia, aby rozróżnić domowników od gości. Czym jeszcze deklasuje wszystkie konkurencyjne produkty?

  1. W jakie podzespoły wyposażono Lighthouse?
  2. Czym różni się od dostępnych obecnie kamer?
  3. Czy poza wyglądem uczy się także zwyczajów domowników?
  4. W jaki sposób konstruktorzy zadbali o bezpieczeństwo danych?

Niewielka i atrakcyjnie zaprojektowana

Uczenie maszynowe odważnie wkracza w segment domowych kamer. Wprowadza je tam inkubator przedsiębiorczości założony przez twórcę Androida i byłego inżyniera Google’a, Andy’ego Rubina. Startup postanowił wykroczyć poza typowe mechanizmy rozpoznawania twarzy, konstruując kamerę rozpoznającą obiekty w przestrzeni 3D.

Lighthouse otrzymała kompaktową, cylindryczną obudowę opartą na niewielkiej podstawce. Wymiary wynoszą 217×87×87 mm, a waga 731 gramów. Estetyki nadaje urządzeniu biało-srebrny kolor i matowe wykończenie. Na froncie znalazły się wyłącznie dwa obiektywy i drobne otwory na mikrofon i głośnik. Przewód sieciowy jest doprowadzony do podstawki.

Nachylenie kamery można regulować właśnie dzięki okrągłej, dolnej części obudowy. Przewidziano także montaż naścienny, za pomocą opcjonalnie dostępnego uchwytu.

Inteligentna analiza obiektów i ich zachowań

Wewnątrz Lighthouse pracuje kamera RGB-D o kącie nagrywania 95˚, rozdzielczości FullHD oraz automatycznym trybie nocnym. Sąsiaduje ona z sensorem 3D, rozpoznającym obiekty w polu widzenia. Za łączność bezprzewodową odpowiada dwuzakresowe WiFi z bluetoothem 4.1, a funkcję alarmu zapewnia wbudowana syrena o natężeniu dźwięku 100 dB.

Podczas gdy konkurencyjne produkty posługują się czujnikami ruchu, prostymi algorytmami i funkcją rozpoznawania twarzy, Lighthouse dodaje do powyższych inteligentną analizę w 3D oraz uczenie maszynowe. Jej konstruktorzy zapewnili oprogramowaniu precyzję dzięki wykorzystaniu ponad miliona przykładów obiektów.

Kamera nie tylko widzi, ale jednocześnie rozpoznaje, analizuje i odróżnia poszczególne zwierzęta i ludzi. Dzięki głębokiemu uczeniu zapamiętuje wygląd i zwyczaje domowników, eliminując możliwość fałszywych alarmów. Jeśli więc typowym zjawiskiem we wczesnych godzinach popołudniowych jest obecność wyłącznie psa, Lighthouse zareaguje natychmiast gdy zauważy kogoś innego.

O odbiegających od wyuczonej normy zdarzeniach użytkownik jest powiadamiany za pośrednictwem aplikacji mobilnej na systemy iOS i Android. W razie potrzeby może skorzystać z funkcji interkomu, bądź głosowo wydać polecenie dotyczące zdarzenia. Lighthouse na pytanie o ostatnie pojawienie się danej osoby zareaguje komunikatem bądź stosownym nagraniem wideo.

Poza rozpoznawaniem twarzy i głosu kamera reaguje także na gesty, którym przypisać można odpowiednie funkcje, np. machanie ręką uruchamiające połączenie wideo z urządzeniem mobilnym. Wszystkie powyższe funkcje są już zaimplementowane, a dalsze uczenie maszynowe ma rozwijać produkt już w oparciu o indywidualne otoczenie użytkownika.

Zaawansowana, bezpieczna i kontrowersyjna

Wizja kamery jako wszystkowidzącego domowego asystenta ma prawo budzić obawy, jednak i pod tym względem jej konstruktorzy obiecują najwyższą jakość działania. Standard szyfrowania porównano do tych w sektorze bankowym, wspierają go solidne protokoły uwierzytelniania, a dane użytkownika są przechowywane wyłącznie przez 30 dni.

Kluczową kwestią pozostaje jednak komfort potencjalnych użytkowników, przebywających w zasięgu urządzenia analizującego ich zachowania i zwyczaje. Wprawdzie do Skynetu droga jeszcze długa, jednak zapewne nie zabraknie osób przeciwnych tak daleko idącej ingerencji w ich życie prywatne. Ekrany z „Roku 1984” Orwella w ich oczach nabierają właśnie realnych kształtów.

Kamera Lighthouse jest już dostępna w przedsprzedaży, a jej dostawy wyznaczono na wrzesień. Zamawiać można jedną z trzech wersji, różniących się okresem ważności licencji dedykowanego oprogramowania. Kamerę z roczną, 3- i 5-letnią subskrypcją wyceniono odpowiednio na: 399, 499 i 599 dol. (ok 1450, 1850 i 2250 zł). Jej przedłużenie ma kosztować 10 dol. miesięcznie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polski rynek:

Korzystny cashback: do 840 zł zwrotu przy zakupie procesora Intela i płyty głównej Asusa Corsair Dominator Platinum Special Edition Torque DDR4: ekstremalna pamięć RAM Mio Slice: tracker aktywności wykorzystujący algorytm PAI 10 gadżetów rowerowych, które naprawdę mogą się przydać iRiver LS150: studyjna jakość audio i wsparcie łączności bezprzewodowej Asustor AS6302T: wydajny i bezpieczny NAS do domu lub niewielkiej firmy Hama uRage Reaper Rev: podświetlona mysz dla graczy Boneco S450: nawilżacz zadba o powietrze bez kurzu i bakterii Archos Drone: lekki dron dla początkujących w atrakcyjnej cenie Fractal Design Celsius S36 i S24: jeszcze wydajniejsze chłodzenie procesorów cieczą Manta LED9500S Emperor: 50-calowy smart TV w rekordowo niskiej cenie AsusPro B9440: elegancki i wytrzymały ultrabook dla biznesu Sony XE70: premiera budżetowych telewizorów 4K HDR już wkrótce Dyson V8 Absolute: poręczny odkurzacz nie tylko dla alergików Hyperbooki X15, X77 i GTR87: gamingowe laptopy z podkręconymi GeForce’ami z serii Pascal D-Link DCH-S150: domowy czujnik ruchu z WiFi i funkcją powiadomień HP Elite x2 1012 G2: wydajna hybryda z baterią na 10 godzin pracy Bosch GML 50: pierwsze na świecie radio budowlane ze zintegrowanym subwooferem ASUS ZenScreen MB16AC: najlżejszy przenośny monitor na rynku DOD LS470W+: wideorejestrator dla najbardziej wymagających Corsair prezentuje modularną mysz. Dopasujesz ją do własnej dłoni Toshiba Portégé X30: wytrzymały i lekki laptop dla biznesu MEE Audio X6 Plus i X7: wodoodporne sportowe słuchawki bluetooth Gadżety kontra krety. Skuteczna broń do walki z kretokalipsą i rozkopanym trawnikiem