Myjka ciśnieniowa - jak wybrać najlepszą?

Odpowiedź na pytanie, jaka myjka ciśnieniowa jest najlepsza, zależy od naszych potrzeb. Jeśli rzadko będziemy korzystać z myjki ciśnieniowej, zadowoli nas nawet bardzo tani produkt. Wszechstronna myjka do częstego użytku może kosztować około 1000 zł, a nawet więcej.

Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które bardzo przydaje się w ogrodzie

Myjka ciśnieniowa to urządzenie, które bardzo przydaje się w ogrodzie (kaercher.com)

Myjka ciśnieniowa – ile kosztuje?

Ceny myjek ciśnieniowych są bardzo zróżnicowane — wynoszą od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy. Zasadniczo urządzenia te możemy podzielić na dwa rodzaje:

  • amatorskie myjki ciśnieniowe;
  • profesjonalne myjki ciśnieniowe.

Profesjonalne myjki ciśnieniowe odstraszają swoją ceną, która może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Zastosowanie profesjonalnych myjek ciśnieniowych zwykle znacznie wykracza poza potrzeby przeciętnego użytkownika, więc są one wykorzystywane głównie do czyszczenia olbrzymich powierzchni przez firmy budowlane i sprzątające.

Do użytku domowego wystarczą nam amatorskie myjki ciśnieniowe. Chociaż są znacznie tańsze niż profesjonalne, są to często urządzenia wielofunkcyjne, które charakteryzują się licznymi udogodnieniami.

Za tanią myjkę ciśnieniową możemy uznać taką, której cena nie przekracza 500–600 zł. Najtańsze myjki ciśnieniowe mogą kosztować nawet 200–300 zł. W tej cenie dostaniemy produkt, który sprawdzi się w przypadku sporadycznego wykonywania prostych czynności. Myjki ciśnieniowe w tak okazyjnej cenie mogą charakteryzować się, mimo wszystko, szeregiem praktycznych rozwiązań, takich jak aluminiowa pompa, która włącza się automatycznie, czy długi, kilkumetrowy wąż, który umożliwi swobodne operowanie dyszą myjki bez konieczności przenoszenia całego urządzenia.

Myjki ciśnieniowe ze średniej półki cenowej mogą kosztować do 1500 zł. Ciśnieniowe myjki z tego segmentu nadają się do częstego stosowania w ogrodzie, a także do regularnego mycia samochodu. Zwykle są to urządzenia o stosunkowo wysokim ciśnieniu roboczym, które może przekraczać 100 barów. Myjką ciśnieniową o takim parametrze będziemy w stanie usunąć bardziej oporne zabrudzenia.

Sprzęt tej klasy może wyróżniać się także innowacyjną technologią, której raczej na próżno szukać w tańszych myjkach ciśnieniowych. Przykładem nowoczesnego rozwiązania może być silnik indukcyjny, który dzięki chłodzeniu wodą nie przegrzewa się i pracuje znacznie ciszej niż standardowe silniki. Jest to zatem idealne rozwiązanie dla osób, które planują regularnie korzystać z myjki ciśnieniowej.

Za około 2000 zł dostaniemy już myjkę ciśnieniową wysokiej klasy. Ciśnienie robocze takiej myjki może przekraczać 150 barów, dzięki czemu będziemy w stanie wyczyścić nawet bardzo poważne zabrudzenia. Pamiętajmy jednak, że praca myjki pod zbyt wysokim ciśnieniem może np. uszkodzić karoserię auta, które myjemy. Dlatego warto korzystać z regulacji ciśnienia — zdecydowana większość myjek w cenie około 2000 zł posiada taką opcję.

Myjki ciśnieniowe tej klasy ponadto są wyposażone w kilka rodzajów końcówek, co zwiększa ich wszechstronność i sprawia, że nawet wymagający użytkownicy będą zadowoleni z zakupu.

Myjka ciśnieniowa – zastosowanie

Do czego służy myjka ciśnieniowa? Najpopularniejszym zastosowaniem myjki ciśnieniowej jest czyszczenie samochodu. Zakup myjki ciśnieniowej w zasadzie uwalnia nas od konieczności jeżdżenia na myjnię samochodową, gdyż tym urządzeniem możemy wyczyścić karoserię, szyby, światła i koła auta.

Drugim najczęstszym zastosowaniem myjki ciśnieniowej jest czyszczenie wszelkich akcesoriów ogrodowych. Myjką ciśnieniową wyczyścimy meble ogrodowe, narzędzia ogrodowe, a nawet chodniki, które często porasta trudny do usunięcia mech.

Za pomocą myjki ciśnieniowej możemy też wyczyścić elewacje budynków – w tym przypadku niezbędne może się jednak okazać równoczesne zastosowanie silnych środków chemicznych. Woda pod wysokim ciśnieniem może bowiem nie poradzić sobie np. z graffiti na ścianie.

Mimo że myjki ciśnieniowe są z reguły wszechstronnymi urządzeniami, które powinny nadawać się do wszystkich z wyżej wymienionych czynności, w praktyce nie zawsze tak jest. Aby wybrać najlepszą myjkę ciśnieniową dla swoich potrzeb, przy zakupie warto uwzględnić przywołane wcześniej parametry, takie jak długość węża, regulacja ciśnienia czy wysokość ciśnienia roboczego. Jednak w niektórych przypadkach najwięcej zależy od zestawu końcówek, czyli lanc i szczotek, w które zaopatrzona jest dana myjka ciśnieniowa.

Myjka ciśnieniowa – rodzaje końcówek

Myjki ciśnieniowe mogą być wyposażone w rozmaite końcówki. W tym przypadku mamy naprawdę szeroki wybór, gdyż producenci myjek ciśnieniowych co chwilę wprowadzają na rynek nowe lance i szczotki. Standardem nawet w tanich myjkach ciśnieniowych jest wąska, długa dysza, która przeważnie wyposażona jest w wygodne pokrętło pozwalające regulować ciśnienie myjki.

Jeśli jednak zależy nam na czyszczeniu trudno dostępnych miejsc, to zwracajmy uwagę, która myjka ciśnieniowa została wyposażona w przeznaczone do tego lance. Niektóre dysze do myjek ciśnieniowych mogą się charakteryzować np. nieregularnym kształtem, który ułatwi usunięcie brudu z wszelkich szczelin i zagłębień.

Nawet najlepsza myjka ciśnieniowa może jednak nie spełniać naszych wymagań w stu procentach. Dlatego wiele marek zaczęło produkować końcówki zwiększające funkcjonalność myjek ciśnieniowych. Przykładem mogą być dysze do czyszczenia tarasów, które posiadają osobny zbiornik na środki czystości. Przyrząd do czyszczenia tarasów działa na podobnej zasadzie co mop – tyle że jest od mopa skuteczniejszy i wymaga mniejszego wysiłku.

Zobacz także:
Grill – co kupić, żeby się udał?
Basen ogrodowy – jak wybrać najlepszy?

Źródło: jula.pl, mall.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 200 zł Soundbary do 1500 zł Lodówki z kostkarką do lodu do 5000 zł Płytkie pralki do 2000 zł Odkurzacz samochodowy – jaki wybrać? Drony do 300 zł Oświetlenie ogrodowe – propozycje Biwak w ogrodzie - wybieramy namiot, śpiwór, materac, kuchenkę i naczynia Akcesoria plażowe, czyli udany urlop nad morzem Basen ogrodowy – jak wybrać najlepszy? Kuna w domu – jak się jej pozbyć? Kosiarka do 500 zł Zadbany czyli sprawny: skuteczne i bezpieczne czyszczenie komputera PC Płytkie pralki do 1000 zł, czyli szukamy taniego prania Obudowa do iPhone'a 6 - jaką wybrać? Jaki telewizor wybrać? Na co zwracać uwagę? Grill – co kupić, żeby się udał? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Klawiatury mechaniczne: rodzaje i cechy najpopularniejszych przełączników Cherry Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Karta graficzna do 600 zł, czyli budżetowy gaming w FullHD

Popularne w tym tygodniu:

Idziemy do lasu - pięć przydatnych gadżetów Jaki wybrać telefon dla seniora? Brelok, który powinien się znaleźć w każdym samochodzie Pokojowe grzejniki olejowe Akcesoria prawdziwego trapera – pięć rzeczy które musisz mieć by przetrwać wszystko Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Umiejętność, która przyda się nie tylko na biwaku – jak rozpalić ognisko