Jak walczyć z gołębiami?

Gołębie są coraz bardziej problematyczne zarówno w miastach, jak i na wsiach. Niezależnie od miejsca przyczyna jest ta sama – odchody, które lądują na naszych balkonach, schodach czy samochodach. Jak odstraszyć gołębie?

Gołąb to nieproszony gość, który brudzi nasze balkony i parapety

Gołąb to nieproszony gość, który brudzi nasze balkony i parapety (Pixabay.com/riteshman)

Jak walczyć z gołębiami — straszaki

Sposobów na wypłoszenie gołębi jest sporo. Zacznijmy od jednego z najskuteczniejszych rozwiązań w walce z gołębiami – a mianowicie od imitacji ptaków drapieżnych. Warto zaopatrzyć się w straszak w postaci jastrzębia w locie, ewentualnie sowy, których gołębie się panicznie boją. Montaż takiego straszaka na gołębie jest bardzo prosty – wystarczy przywiązać go do wystającego elementu na suficie balkonu lub we wnęce okiennej.

Żeby straszak na gołębie spełniał swoje zadania, musimy się jednak zatroszczyć o to, by był on jak najbardziej widoczny, również ze znacznej odległości. Ponadto dobrze jest powiesić odstraszacz gołębi w taki sposób, aby tego rodzaju imitacja ptaka mogła delikatnie kołysać się na wietrze. Straszak będący w ruchu wzmocni u gołębi wrażenie, że z oddali nadlatuje groźny drapieżnik.

Innym rozwiązaniem, choć dającym raczej krótkotrwały efekt, jest puszczanie z głośników odgłosów, jakie wydają jastrzębie. W internecie można znaleźć mnóstwo nagrań z jastrzębiami w roli głównej. Gołębie, gdy tylko usłyszą takie dźwięki, natychmiast odlecą. W ten sposób wystraszymy jednak tylko konkretne osobniki, które w danym momencie przyfrunęły pod nasz adres. Pozostałe gołębie zapewne zlecą się, gdy tylko wyjdziemy z domu.

Jak walczyć z gołębiami — kolce, żyłki, druty

Pytanie równie dobrze może dotyczyć tego, jak zabezpieczyć parapet przed gołębiami. Gołębie z dużą chęcią przesiadują bowiem w obu tych miejscach. W sklepach możemy kupić specjalne kolce na ptaki, które uniemożliwiają tym zwierzętom siadanie pod oknami i na balustradach. Zwykle kolce rozmieszczone są parami na metalowych listwach, które montuje się do poręczy balkonów lub na parapecie. Kolce przeciw gołębiom mogą mieć postać długich, rozłożystych prętów lub mniejszych, ale ostrzejszych palików.

Alternatywą dla tego rozwiązania jest naciągnięcie żyłki wędkarskiej wzdłuż poręczy balkonu. Jest to lepsza metoda dla osób, które nie chcą zrobić gołębiom krzywdy — na żyłce ptaki się nie pokaleczą.

Gołębie możemy też przepędzić, uniemożliwiając im zakładanie gniazd. Dotyczy to głównie posiadaczy domków jednorodzinnych, którzy wszystkie wnęki i przydomowe zagłębienia powinni czymś szczelnie owinąć. Mogą to być druty, kable lub metalowe linki.

Zobacz również: Electrolux PUREi9: co kryje się w pudełku?

Zobacz także:

Źródło: jula.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 200 zł Soundbary do 1500 zł Lodówki z kostkarką do lodu do 5000 zł Płytkie pralki do 2000 zł Odkurzacz samochodowy – jaki wybrać? Drony do 300 zł Myjka ciśnieniowa - jak wybrać najlepszą? Oświetlenie ogrodowe – propozycje Jak pozbyć się pająków z domu? Biwak w ogrodzie - wybieramy namiot, śpiwór, materac, kuchenkę i naczynia Akcesoria plażowe, czyli udany urlop nad morzem Basen ogrodowy – jak wybrać najlepszy? Kuna w domu – jak się jej pozbyć? Kosiarka do 500 zł Zadbany czyli sprawny: skuteczne i bezpieczne czyszczenie komputera PC Płytkie pralki do 1000 zł, czyli szukamy taniego prania Obudowa do iPhone'a 6 - jaką wybrać? Jaki telewizor wybrać? Na co zwracać uwagę? Grill – co kupić, żeby się udał? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Klawiatury mechaniczne: rodzaje i cechy najpopularniejszych przełączników Cherry Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych?

Popularne w tym tygodniu:

Jaki wybrać telefon dla seniora? Pokojowe grzejniki olejowe Brelok, który powinien się znaleźć w każdym samochodzie Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Akcesoria prawdziwego trapera – pięć rzeczy które musisz mieć by przetrwać wszystko Douszne słuchawki Bluetooth Idziemy do lasu - pięć przydatnych gadżetów