Gadżety dla rowerzysty

Światła na szprychy, lampki rzucające „laserową wiązkę”, liczniki pozwalające na kontrolowanie prędkości czy wreszcie zapięcia alarmujące właściciela o próbie kradzieży – na rynku dostępny jest szeroki wybór interesujących akcesoriów dla rowerzysty.

Akcesoria rowerowe (zwłaszcza te najnowocześniejsze) nie są czymś podczas jazdy niezbędnym. Najważniejsze, by sam rower spełniał wymagania rowerzysty (i przepisy prawne), a wybrany strój był wygodny i wykonany z odpowiednich materiałów. Dodatkowe gadżety mogą jednak uczynić podróżowanie rowerem bardziej komfortowe, bezpieczniejsze bądź dostarczyć rowerzyście informacji o jeździe, przez co są przydatne dla najbardziej zapalonych kolarzy.

Dobre oświetlenie

Właściwe oświetlenie to dla rowerzysty podstawa, zwłaszcza jeśli porusza się po zmroku. Odpowiednie światła nie tylko zmniejszają ryzyko, że rower zostanie niezauważony przez kierowcę, ale także ułatwiają samą jazdę, polepszając widoczność. Wedle przepisów (art. 53, ust. 1.1. z rozporządzenia Ministra Transportu z dnia szóstego czerwca 2013 roku) rower powinien mieć z przodu przynajmniej jedno światło barwy białej oraz z tyłu przynajmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej i światło pozycyjne barwy czerwonej. Warto jednak zadbać o coś, co zapewni większe bezpieczeństwo (tylne, niewielkie światło odblaskowe, bardzo łatwo przegapić).

Obecnie istnieje szeroki wybór oświetlenia rowerowego. Warto wspomnieć chociażby o światłach LED na szprychy (koszt to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych), które sprawiają, że rower widoczny jest z daleka.

Inna propozycja to laserowe światła, które po naciśnięciu odpowiedniego przycisku tworzą „pas laserowy” na drodze.

Dobrze sprawdzają się także mocowane lampki (przednie i tylne). Lepsze modele zapewniają mocne diody, mają kilka trybów działania (m.in. turbo, mocny, średni, miganie), odporną aluminiową obudowę, a ich zamocowanie nie wymaga narzędzi. Czas działania może sięgać nawet dwudziestu godzin, dysponują wskaźnikiem niskiego stanu baterii i da się je ładować przez USB. Podobnie wysokiej jakości lampy tylne charakteryzuje obecność czerwonych diod (zwykle LED), a niektóre z nich mają dostępne kilka trybów (miganie, pulsowanie, stałe). Profesjonalne oświetlenie rowerowe, np. marki Giant jest oferowane przez sklepy rowerowe, których pracownicy z pewnością doradzą jakie oświetlenie najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Liczniki rowerowe

Liczniki rowerowe przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które jeżdżą na rowerze dużo albo mają konkretny cel – jak przejechanie określonej liczby kilometrów czy spalenie kalorii. Profesjonalne liczniki rowerowe rejestrują czas, prędkość i długość pokonanej trasy oraz wykazują ile kalorii spalono podczas wycieczki. Wiele z nich posiada funkcję GPS ułatwiającą znalezienie drogi, mogą także synchronizować się z aplikacjami. Większość liczników obecnie umożliwia udostępnianie informacji o przejechanej trasie na stronach treningowych albo portalach społecznościowych.

Zapięcie rowerowe

Jeśli pozostawiamy rower przed uczelnią, sklepem czy miejscem pracy, dobrze zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Jedynym z najczęściej polecanych sposobów jest spinanie ramy i przedniego koła. Wymaga to jednak zazwyczaj wożenia ze sobą ciężkiego zapięcia, a dostatecznie zdeterminowany złodziej wciąż może je sforsować, trzeba też pilnować kluczyków. W ostatnich latach na rynku pojawiały się zapięcia wyposażone w specjalną elektronikę – moduł Bluetooth i Wi-Fi.

Zabezpieczenie otwiera się wtedy za pomocą telefonu/smartfona, z kolei jeżeli rower pozostaje w zasięgu otwartej sieci, w przypadku naruszenia zabezpieczenia właściciel otrzyma wiadomość z informacją o próbie kradzieży.

Tego typu akcesoria mogą okazać się przydatne, jeśli często korzystamy z rowerów. Warto jednak pamiętać także o mniej „nowoczesnych” gadżetach, sprawdzających się zwłaszcza podczas dłuższych podróży – jak koszyki na bidon, elementy odblaskowe, bagażniki umożliwiające przewóz rzeczy, osłony, podpórki, a także wsporniki kierownicy oraz siodła.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Polski rynek:

Pulsometry do 500 zł Kamery sportowe do 1000 zł Depilatory do 2000 zł Bieżnie do 1000 zł Rowery stacjonarne do 700 zł Zewnętrzne karty dźwiękowe - propozycje Orbitreki do 1000 zł Z tym dyskiem żaden ransomware nie będzie ci straszny. My Passport Ultra jest piękny i pojemny Amplitunery kina domowego do 2000 zł To tutaj wymieniają zalane klawiatury i popękane ekrany. Z wizytą w centrum naprawy komputerów Depilatory do 300 zł Komputerowe głośniki 2.1 do 350 zł Odtwarzacze Blu-ray 4K - który wybrać? Depilatory do 200 zł. Niedrogie i pomysłowe Dyson AM10: nowoczesny nawilżacz powietrza na wszystkie pory roku Samsung QLED QE75Q8CAM Curved: flagowy telewizor serii QLED Q8C Tracer GAMEZONE Radiant: mechaniczna klawiatura za mniej niż 200 zł BenQ EW2770QZ: 27-calowy monitor z nowatorską technologią BI+ Fractal Design Focus G i Focus G mini: nowa seria budżetowych obudów JBL Playlist: głośnik Bluetooth ze wsparciem Chromecasta i Spotify Cooler Master Cosmos II 25th Anniversary Edition: odświeżony klasyk na jubileusz marki TP-Link Archer C1200: nowoczesny dwuzakresowy router do domu lub biura ASUS ROG Strix GL502: odświeżone laptopy dla graczy z Intelem Kaby Lake Asustor AS6404T: nowoczesny NAS na 40 TB danych z Intelem Apollo Lake