Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria

Dla wielu osób, które mają dom jednorodzinny lub jeżdżą na działkę, kluczową sprawą jest utrzymanie trawnika w dobrym stanie. Żeby wyglądał on doskonale, niezbędny może okazać się zakup kilku akcesoriów. Podpowiadamy, jakie są najlepsze przyrządy do pielęgnacji trawnika.

Regularne używanie zraszacza pozwoli nam się cieszyć pięknym trawnikiem również w środku upalnego lata

Regularne używanie zraszacza pozwoli nam się cieszyć pięknym trawnikiem również w środku upalnego lata (istockphoto.com/Mariusz Blach)

Obcinarka krawędzi trawnika

Narzędziem, które jest zdecydowanie zbyt rzadko stosowane do pielęgnacji trawy, jest obcinarka krawędzi trawnika. Kiedy nie dbamy o ich przycinanie, murawa może delikatnie poszerzać swoje granice, rozrastając się na boki. Może to doprowadzić do sytuacji, w której trawa zaczyna porastać nasze rabatki lub ziemię pod żywopłotem.

Obcinarka pozwoli nie tylko usunąć niechciane kępki – dzięki niej możemy też wyrównać krawędzie trawnika. Obcinarka, zwana też obcinaczem krawędzi trawnika, powinna mieć jednak wygodny uchwyt i solidne ostrze, które będzie można wbić nawet w bardzo twardą ziemię.

Kosiarka ręczna do trawy

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o pielęgnację trawnika, jest jego koszenie. Powinno ono odbywać się regularnie, mniej więcej raz na tydzień, choć to zależy od rodzaju zasianej trawy, szybkości, z jaką rośnie, a także od warunków pogodowych. Nie bez znaczenia są również nasze preferencje. Większość osób woli, gdy trawnik jest nisko przycięty i przypomina zielony dywan, dlatego w tym celu warto zatroszczyć się o odpowiednią kosiarkę.

Coraz większą popularność zdobywają kosiarki ręczne, których ogromną zaletą jest fakt, że nie posiadają silnika. Bezsilnikowa kosiarka pozwala zatem na ekologiczną pielęgnację trawnika, gdyż nie emituje spalin oraz uciążliwego hałasu. Fenomen kosiarki ręcznej polega na pracy jej obracającego się wraz z ruchem kółek bębna lub walca, na którym zainstalowane są ostrza przycinające trawnik.

Zadbany trawnik to jedno, ale kupując ręczną kosiarkę ogrodową, warto pomyśleć też o własnej wygodzie. Najlepiej jest więc wybrać kosiarkę ręczną z koszem na trawę, dzięki któremu nie pobrudzimy sobie nóg, a nasz trawnik nie będzie wymagał grabienia.

Zraszacz ogrodowy

Zraszacz do trawnika to coraz częstszy gadżet w polskich ogrodach. Dzięki niemu nie będziemy musieli godzinami sterczeć z wężem ogrodowym w ręce, aby podlać trawnik.

Najlepiej zainwestować w zraszacz obrotowy, którego nie będziemy musieli co chwilę przestawiać, by nawodnić kolejny fragment trawnika. Przy zakupie zraszacza warto zwrócić uwagę, jaką powierzchnię trawnika jest on w stanie obsłużyć. Zwykle, aby mieć zadbany trawnik, trzeba zainwestować w więcej niż jeden zraszacz.

Podkaszarka ogrodowa

Podkaszarka lub, jak kto woli, kosa, jest polecana do trawników, które rosną w trudno dostępnych miejscach, takich jak np. wąska alejka pomiędzy dwiema rabatkami. Podkaszarka przydaje się też w sytuacji, gdy nie wiemy, jak skosić wysoki trawnik, z którym tradycyjna, nisko zawieszona kosiarka nie będzie sobie w stanie poradzić.

Żeby wybrać właściwą podkaszarkę do trawnika, należy wiedzieć, że w sklepach można spotkać dwa podstawowe rodzaje, a są to:

  • kosy spalinowe;
  • kosy elektryczne.

Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest podkaszarka spalinowa, która nie posiada ciągnącego się kabla. Warto zatroszczyć się o to, by zakupiona podkaszarka miała pojemny bak na paliwo, który umożliwi dłuższą pracę urządzenia.

Kosa elektryczna idealnie nadaje się natomiast do pielęgnacji trawników o małej powierzchni, na których można przeciągnąć kabel w dowolne miejsce. Podkaszarka elektryczna pozwala ponadto dbać o trawnik w sposób przyjazny dla środowiska.

Grabie ogrodowe

Jeśli chcemy mieć zadbany trawnik jesienią, a nie tylko latem, koniecznie powinniśmy się zaopatrzyć w dobrej jakości grabie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup grabi ze stali niż z plastiku, który jest mniej trwały i może pęknąć, gdy zahaczymy grabiami o kamień.

Grabie powinny mieć też głowicę z gęsto rozmieszczonymi zębami, dzięki którym skutecznie zgarniemy wszystkie liście. Jednak grabie przydają się nie tylko do jesiennej pielęgnacji ogrodu, ponieważ latem możemy ich używać do usuwania obumarłych źdźbeł.

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 500 zł Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze? Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie? Przenośne odtwarzacze audio do 100 zł Obudowa do Samsunga Galaxy S7 - propozycje Zestawy audio do 700 zł Drony do 200 zł Soundbary do 1500 zł Lodówki z kostkarką do lodu do 5000 zł Jak czyścić grilla? Jak czyścić przypalone żelazko? Obudowa do Samsunga Galaxy S8 - jaką wybrać? Dobierz żarówkę do pomieszczenia Domowe pieczenie chleba - wypiekacze Domowe sejfy - jaki wybrać? Zestawy audio do 400 zł Przenieś kuchnię w XXI wiek. Kilka gadżetów, które zamienią gotowanie w przyjemność Bez światła ani rusz. Z tymi latarkami niestraszna będzie najciemniejsza knieja Płytkie pralki do 2000 zł Grzyby w domu mogą być tylko na talerzu. Tak się zwalcza łazienkowe intruzy Obudowa do Huawei P10 - najlepsze modele Zapomnij o cichych imprezach. Te głośniki weźmiesz wszędzie, a nie kosztują 50 zł Miksuj na zdrowie i bez rozlewania. Blender to jedna z najlepszych inwestycji na lato Odkurzacz samochodowy – jaki wybrać?

Popularne w tym tygodniu:

Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód Muzyka w łazience – wodoodporne radia, głośniki, odtwarzacze, Będąc zimą w górach warto wybrać się na szlak. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać 8 najczęstszych błędów w zarządzaniu IT w firmie Bądź zawsze przygotowany. Akcesoria survivalowe Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach Jedno narzędzie, wiele funkcji. Jak zrobić porządki na działce i się nie przemęczyć Zabawki dla dużych dzieci. Gadżety, które w dzieciństwie chciał mieć każdy Święta bez kabli i wchodzenia na drabinę. Szybki sposób na udekorowanie domu