Jak dbać o żywopłot?

Strzyżenie żywopłotu dotyczy przede wszystkim tzw. żywopłotów formowanych, w które człowiek ingeruje najbardziej. Strzyżenie żywopłotu to nie tylko skracanie gałązek roślin, ale również formowanie ich w gęste, jednolite ogrodzenie. Jak i czym strzyc żywopłot?

Strzyżenie żywopłotu sekatorem to ciągle najpopularniejsza metoda

Strzyżenie żywopłotu sekatorem to ciągle najpopularniejsza metoda (istockphoto.com/milicad)

Nożyce ręczne (sekatory) do żywopłotu

Nożyce ręczne, czyli popularne sekatory, to bardzo proste narzędzia do pielęgnacji żywopłotu. Jednak również dzięki nim możemy cieszyć się zadbanym żywopłotem w swoim ogrodzie.

Posługiwanie się nożycami ręcznymi do żywopłotu wymaga jednak nie lada precyzji, dlatego jeśli zależy nam na eleganckim uformowaniu zielonego ogrodzenia, skorzystajmy ze specjalnego szablonu. Szablon do strzyżenia żywopłotu można zrobić samodzielnie z tektury – ważne, aby odpowiadał kształtowi, jaki chcemy nadać roślinom.

Osoby, które nie wiedzą, jak równo przystrzyc żywopłot za pomocą sekatora, mogą też rozciągnąć wzdłuż niego sznurki. Dwa sznurki powinny ciągnąć się wzdłuż obu ścian żywopłotu, aby umożliwić przycięcie boków. Natomiast sznurek znajdujący się na wierzchu roślinnego ogrodzenia to granica, poniżej której nie wolno skracać gałęzi żywopłotu ręcznymi nożycami.

Nożyce ręczne to najbardziej ekonomiczny i ekologiczny sposób strzyżenia żywopłotu, gdyż nie wymagają ani podłączenia do prądu, ani użycia paliwa. Ponadto są wyjątkowo cichym narzędziem do strzyżenia żywopłotu. Przy zakupie sekatora warto przede wszystkim zwracać uwagę na długość ostrza oraz na rączki, które powinny zapewniać komfort.

Popularnym rodzajem sekatora są dźwigniowe nożyce do cięcia żywopłotu. Korzystanie z dźwigniowych nożyc ułatwia dbanie o duży żywopłot i poprawia precyzję cięcia. Ponadto sekator dźwigniowy ma większy zasięg niż zwykłe nożyce ręczne.

Nożyce automatyczne do żywopłotu

Drugą grupą nożyc do żywopłotu są nożyce mechaniczne, które nie wymagają od nas większego wysiłku fizycznego, a jedynie sterowania ostrzem. Nożyce do strzyżenia żywopłotu z tej grupy można podzielić na:

  • elektryczne nożyce do żywopłotu;
  • akumulatorowe nożyce do żywopłotu;
  • spalinowe nożyce do żywopłotu.

Ważny jest sposób, w jaki należy ciąć żywopłot nożycami elektrycznymi, akumulatorowymi czy spalinowymi. Boki żywopłotu powinniśmy obcinać najpierw ruchem z góry na dół, a potem z dołu na górę, aby poprawić wszelkie niedociągnięcia. Osoby, które nie wiedzą, jak strzyc grzbiet żywopłotu, powinny ciąć wierzchołki rośliny delikatnie skręcając tułowiem najpierw w jedną, potem w druga stronę, utrzymując ręce ciągle na tej samej wysokości.

Nożyce elektryczne do żywopłotu

Niektóre rośliny tworzące żywopłot, jak np. berberys, mogą szybko się rozrastać, co wymaga ich regularnego przycinania. Do częstego strzyżenia średniej wielkości żywopłotu świetnie nadają się elektryczne nożyce, które z reguły pracują dosyć cicho. W przypadku zakupu elektrycznych nożyc do pielęgnacji żywopłotu, należy zwracać uwagę na długość kabla, który powinien sięgać do najdalszych zakątków roślinnego ogrodzenia.

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu

Nożyce akumulatorowe to najlepsza propozycja dla osób, które mają nieduży i wolno rosnący żywopłot. Akumulator zainstalowany w takich nożycach zwykle pozwala na cięcie żywopłotu przez około godzinę. Po tym czasie konieczne jest powtórne naładowanie akumulatorowych nożyc do żywopłotu. Ich zaletą jest niska cena i brak kabla, który może przeszkadzać w strzyżeniu żywopłotu.

Nożyce spalinowe do żywopłotu

Zaawansowani ogrodnicy wybierają nożyce spalinowe do strzyżenia żywopłotu. Jest to rozwiązanie najdroższe, ale też najskuteczniejsze, które pozwala na długotrwałe cięcie żywopłotu bez konieczności podłączania kabli czy ładowania akumulatora. Nożyce spalinowe do pielęgnacji żywopłotu są zwykle wyposażone w doskonałej jakości ostrza, mocny silnik i pojemny zbiornik na paliwo. Nic dziwnego, skoro oprócz przycinania żywopłotów wykorzystuje się je również do strzyżenia roślin w parkach.

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 500 zł Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze? Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie? Przenośne odtwarzacze audio do 100 zł Obudowa do Samsunga Galaxy S7 - propozycje Zestawy audio do 700 zł Drony do 200 zł Soundbary do 1500 zł Lodówki z kostkarką do lodu do 5000 zł Jak czyścić grilla? Jak czyścić przypalone żelazko? Obudowa do Samsunga Galaxy S8 - jaką wybrać? Dobierz żarówkę do pomieszczenia Domowe pieczenie chleba - wypiekacze Domowe sejfy - jaki wybrać? Zestawy audio do 400 zł Przenieś kuchnię w XXI wiek. Kilka gadżetów, które zamienią gotowanie w przyjemność Bez światła ani rusz. Z tymi latarkami niestraszna będzie najciemniejsza knieja Płytkie pralki do 2000 zł Grzyby w domu mogą być tylko na talerzu. Tak się zwalcza łazienkowe intruzy Obudowa do Huawei P10 - najlepsze modele Zapomnij o cichych imprezach. Te głośniki weźmiesz wszędzie, a nie kosztują 50 zł Miksuj na zdrowie i bez rozlewania. Blender to jedna z najlepszych inwestycji na lato

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentna odzież – przegląd najciekawszych modeli Tanie i małe NAS-y do użytku domowego Yerba mate - od czego zacząć? Myślisz o survivalu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie ostrze Muzyka w łazience – wodoodporne radia, głośniki, odtwarzacze, Będąc zimą w górach warto wybrać się na szlak. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać Bądź zawsze przygotowany. Akcesoria survivalowe Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód 8 najczęstszych błędów w zarządzaniu IT w firmie Jedno narzędzie, wiele funkcji. Jak zrobić porządki na działce i się nie przemęczyć Zabawki dla dużych dzieci. Gadżety, które w dzieciństwie chciał mieć każdy Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach