Narzędzia dla majsterkowiczów

Dobrze wyposażony zestaw narzędzi powinien się znaleźć w każdym domu. Wyboru odpowiedniego zestawu narzędzi powinni dokonać przede wszystkim majsterkowicze, którzy uwielbiają spędzać czas w warsztacie lub garażu, naprawiając różne rzeczy. Jakie zestawy narzędzi są niezbędne?

Odpowiednio dobrany zestaw narzędzi pozwoli na usunięcie wielu domowych awarii

Odpowiednio dobrany zestaw narzędzi pozwoli na usunięcie wielu domowych awarii (istockphoto.com/AndreyPopov)

Zestaw narzędzi do wiercenia

Jeśli nie wiercimy częściej niż raz w tygodniu, śmiało możemy kupić zestaw narzędzi do wiercenia dla amatorów. Powinniśmy zaopatrzyć się w taki zestaw do wiercenia, który będziemy mogli dopasować do rodzaju materiału, w jakim zamierzamy robić dziury. W związku z tym najważniejszy jest wybór właściwej wiertarki. Najpopularniejsze rodzaje wiertarek dla majsterkowiczów-amatorów to:

  • wiertarki ręczne;
  • wiertarki udarowe;
  • wiertarki bezudarowe;
  • wiertarko-wkrętarki.

Jeśli w zestawie narzędzi znajduje się wiertarka ręczna, to taki zestaw jest przeznaczony głównie do wiercenia w drewnie. W przypadku innych materiałów wiertarka ręczna z zestawu już tak dobrze sobie nie poradzi, a jej wiertła mogą się łamać.

Zestaw narzędzi z wiertarką udarową idealnie nadaje się z kolei do wiercenia w betonie. Amatorskie wiertarki udarowe nie mają wielkiej mocy, dlatego otwory, które nimi zrobimy, nie będą mieć raczej dużej średnicy.

Z kolei kupując zestaw narzędzi z wiertarką bez udaru możemy robić otwory w materiałach miękkich, przede wszystkim w drewnie. Również moc wiertarek bezudarowych nie jest duża i zwykle wynosi od 500 do 700 W.

Ostatnim typem wiertarek, które mogą stanowić wyposażenie zestawu narzędziowego, są wiertarko-wkrętarki. Mają niewielką moc, dlatego najlepiej nadają się do wiercenia w drewnie. Zaletą tych narzędzi jest jednak fakt, że są mobilne i równie dobrze sprawdzają się w przypadku wkręcania i wykręcania śrub, np. w meblach.

Majsterkowicze, którzy szukają najlepszego zestawu narzędzi do wiercenia, powinni też zwracać uwagę na rodzaj i liczbę wierteł oraz końcówek wkręcających, czyli tzw. bitów. Im większe jest zróżnicowanie końcówek do wiertarki w zestawie narzędzi, tym większe będziemy mieć możliwości podczas majsterkowania.

Zestaw kluczy

Zestawy takich narzędzi jak klucze również mogą być bardzo zróżnicowane. Najpopularniejsze rodzaje kluczy, które są do kupienia jako zestaw narzędzi, to:

  • klucze płaskie – dobre do najprostszych czynności;
  • klucze oczkowe – mają mniej typową, dwudziestokątną głowicę;
  • klucze nasadowe – najbardziej wszechstronne klucze do różnych śrub;
  • klucze nastawne – mogą służyć do odkręcania rur lub śrub;
  • klucze imbusowe (ampulowe) – nadają się do sześciokątnych śrub.

Pożądane przez majsterkowiczów są zwłaszcza zestawy kluczy nasadowych. Klucze nasadowe to wygodne narzędzia do przykręcania i odkręcania rozmaitych śrub, do których można dopasować odpowiednią końcówkę. Zestaw narzędzi z kluczami nasadowymi przyda się zwłaszcza w przypadku śrub znajdujących się w ciasnych, trudno dostępnych miejscach.

Częstym wyborem majsterkowiczów są także zestawy kluczy płaskich, które są narzędziami przydatnymi zwłaszcza w przypadku mniej wymagających prac, gdy do przykręcenia lub odkręcenia śruby nie potrzeba wiele siły. Najlepiej zaopatrzyć się w obustronne klucze płaskie, które dzięki dwóm różnym końcówkom są bardziej uniwersalnymi narzędziami.

Zestaw śrubokrętów

Bardzo łatwymi w użyciu narzędziami, których zestaw warto kupić, są śrubokręty. Zestaw śrubokrętów to absolutny niezbędnik każdego majsterkowicza, który przydaje się zarówno w przypadku prostych, jak i bardziej skomplikowanych prac. Lepiej jest nabyć cały zestaw tych narzędzi niż ich pojedyncze sztuki, ponieważ w ten sposób będziemy mieć wszystkie niezbędne rodzaje śrubokrętów, takie jak śrubokręty krzyżowe, śrubokręty płaskie oraz śrubokręty z nacięciem typu torx.

Kompleksowy zestaw narzędzi warsztatowych

Majsterkowicze, którzy lubią mieć wszystkie niezbędne narzędzia w jednym miejscu, powinni zainwestować w kompleksowy zestaw narzędzi. Taki zestaw to zwykle duża walizka lub metalowe pudełko z szufladkami. Dobry zestaw narzędzi do majsterkowania umożliwi wykonanie wszelkich drobnych napraw w domu i w warsztacie. W zestawie koniecznie powinny się znaleźć takie narzędzia, jak śrubokręty, kombinerki, miarka oraz klucze różnego typu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Drony do 500 zł Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria Czyszczenie parowe – jakie urządzenia są najlepsze? Dobre termometry bezdotykowe, czyli jakie? Przenośne odtwarzacze audio do 100 zł Obudowa do Samsunga Galaxy S7 - propozycje Zestawy audio do 700 zł Drony do 200 zł Soundbary do 1500 zł Lodówki z kostkarką do lodu do 5000 zł Jak dbać o żywopłot? Jak czyścić grilla? Najlepsze zabawki dla twojego kota Jak czyścić przypalone żelazko? Główkujesz, jak ożywić swój ogród? To prostsze niż myślisz Obudowa do Samsunga Galaxy S8 - jaką wybrać? Dobierz żarówkę do pomieszczenia Domowe pieczenie chleba - wypiekacze Domowe sejfy - jaki wybrać? Zestawy audio do 400 zł Przenieś kuchnię w XXI wiek. Kilka gadżetów, które zamienią gotowanie w przyjemność Bez światła ani rusz. Z tymi latarkami niestraszna będzie najciemniejsza knieja Płytkie pralki do 2000 zł Grzyby w domu mogą być tylko na talerzu. Tak się zwalcza łazienkowe intruzy

Popularne w tym tygodniu:

Idziemy do lasu - pięć przydatnych gadżetów Jaki wybrać telefon dla seniora? Brelok, który powinien się znaleźć w każdym samochodzie Akcesoria prawdziwego trapera – pięć rzeczy które musisz mieć by przetrwać wszystko Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Jesienne akcesoria do smartfonów – rękawice, pokrowce, powerbanki Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Zestaw kina domowego do 1000 zł Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża