Dobre fotele komputerowe. Na które funkcje warto zwrócić uwagę?

Wybór fotela komputerowego to ważna decyzja. Zależy od niej nasze zdrowie, dlatego warto dokonać jej świadomie. Które funkcje foteli są dla nas istotne i jaki mają wpływ na nasz komfort i dobre samopoczucie?

Zmiany trybu życia szybsze od ewolucji

Ewolucja zrobiła z nas bezwzględnych łowców. Nasze ciała przez dziesiątki tysięcy lat zmieniały się, przygotowując nas do ekstremalnego wysiłku i różnych wyzwań. Potrafimy biegać tak wytrwale, że padają gonione antylopy. Wspaniale działająca termoregulacja umożliwia nam długotrwały wysiłek o intensywności, nieosiągalnej dla innych gatunków, a dłoń - arcydzieło bioinżynierii - potrafi zaciskać się w pięść, by sekundę później precyzyjnie manipulować drobnymi, delikatnymi drobiazgami.

Co robimy z tymi wspaniałymi zdobyczami ewolucji? Przez osiem lub więcej godzin siedzimy bez ruchu przed ekranem, zamiast wroga na horyzoncie wypatrując niepotrzebnego nawiasu w formule Excela. Przemiana z jaskiniowca w korpoludka nastąpiła tak szybko, że nasze ciała za nią nie nadążyły – wciąż chcą biegać, rozpalać ogień w jaskini i polować na mamuty.

Zamiast tego siedzimy całymi dniami przed ekranem w nienaturalnej pozycji, zmuszając się do zabójczego bezruchu i wszystkiego tego, do czego ewolucja ze względu na szalone tempo zmian nie zdołała as przygotować. Jedyne, co możemy w takiej sytuacji robić, to ograniczać rozmiar szkód. Sposobem na to jest – między innymi – odpowiedni mebel do siedzenia.

Herman Miller Aeron — fotel, który trafił do stałej ekspozycji nowojorskiego Muzeum Sztuki Współczesnej

Dlaczego nadal w to wierzymy?

Fotel fotelowi nierówny

Nie każdy może pozwolić sobie na górną półkę, czyli tak ikoniczne modele, jak choćby fotele marki Herman Miller czy – spoglądając na nieco niższe półki – polską serię Ergohuman. Na szczęście, aby siedzieć wygodnie i zdrowo, nie musimy wydawać kilku tysięcy złotych.

Cena — rzecz jasna — może mieć wpływ na trwałość podzespołów, szerokość zakresu regulacji czy klasę użytych materiałów, ale nie jest gwarantem jakości. Choć – z drugiej strony – na fotelu nie powinniśmy zanadto oszczędzać. W końcu wielu z nas spędza na nim trzecią część doby.

Warto pamiętać przy tym o jeszcze jednej kwestii — problemy ze zdrowiem, wynikające z niewłaściwego siedzenia nie występują nagle, od jednego dnia spędzonego na niewygodnym zydlu czy fotelu urągającym ergonomii. To proces, trwający tygodnie, miesiące i lata, jednak po dekadzie spędzonej na niezdrowym fotelu na reakcję może być już za późno. Dlatego wybierając siedzisko dla siebie, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Regulacja wysokości

To jedna z kluczowych funkcji. Wysokość naszego fotela powinna być dobrana tak, by kąt zgiętej w kolanie nogi wynosił około 90 stopni. Niewłaściwie dobrana wysokość może przełożyć się na dodatkowe obciążenia i ból kręgosłupa.

Wentylacja

Ta kwestia ma znaczenie zwłaszcza w ciepłych miesiącach roku. Fotele tapicerowane skórą – naturalną lub ekologiczną – albo syntetycznymi materiałami bywają łatwiejsze do utrzymania w czystości, ale nie zawsze zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Rozwiązaniem jest pokrycie fotela wytrzymałą siatką. To dobre rozwiązanie dla osób, spędzających przed komputerem długie godziny, gdy zabudowany fotel utrudnia wentylację, co w dłuższej perspektywie może powodować dyskomfort.

Koła dostosowane do podłoża

Dobierając odpowiednie koła zazwyczaj kierujemy się prostą zasadą: do twardego podłoża wybieramy koła miękkie, do miękkiego — twarde. Wielu producentów oferuje swoje fotele w kilku wariantach, różniących się m.in. rodzajem kół. Jeśli nie chcemy zniszczyć parkietu czy paneli, alternatywą dla miękkich kół może okazać się wykonana z tworzywa podkładka.

Regulacja głębokości siedziska

Ta funkcja jest szczególnie istotna dla osób o niższym wzroście. Dobierając odpowiednią głębokość siedziska niwelujemy nadmierny ucisk w dolnej części ud.

Podłokietniki

Ta funkcja foteli komputerowych bywa traktowana po macoszemu. Niesłusznie — podłokietniki również mają spory wpływ na nasz komfort. Powinny być szerokie i regulowane tak, aby w czasie pisania można było oprzeć na nich nasze ręce — przy właściwym podparciu pomiędzy przedramieniem i ramieniem powinien wynosić około 90 stopni.

Oparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Nie każde oparcie właściwie spełnia swoją funkcję. Dla naszego zdrowia i komfortu kluczowe znaczenie ma właściwe podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który w czasie siedzenia poddawany jest największym obciążeniom. Z tego powodu warto wybrać albo konkretny fotel idealnie dopasowany do naszego ciała, albo fotel z regulacją, pozwalającą na ustalenie głębokości i wysokości wyprofilowanego oparcia w taki sposób, by podeprzeć dolny odcinek kręgosłupa.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polski rynek:

Pulsometry do 500 zł Kamery sportowe do 1000 zł Depilatory do 2000 zł Bieżnie do 1000 zł Rowery stacjonarne do 700 zł Zewnętrzne karty dźwiękowe - propozycje Sposób na komary. Jak bronić się przed tymi owadami? Gadżety dla rowerzysty Orbitreki do 1000 zł Z tym dyskiem żaden ransomware nie będzie ci straszny. My Passport Ultra jest piękny i pojemny Amplitunery kina domowego do 2000 zł To tutaj wymieniają zalane klawiatury i popękane ekrany. Z wizytą w centrum naprawy komputerów Depilatory do 300 zł Komputerowe głośniki 2.1 do 350 zł Odtwarzacze Blu-ray 4K - który wybrać? Depilatory do 200 zł. Niedrogie i pomysłowe Dyson AM10: nowoczesny nawilżacz powietrza na wszystkie pory roku Samsung QLED QE75Q8CAM Curved: flagowy telewizor serii QLED Q8C Tracer GAMEZONE Radiant: mechaniczna klawiatura za mniej niż 200 zł BenQ EW2770QZ: 27-calowy monitor z nowatorską technologią BI+ Fractal Design Focus G i Focus G mini: nowa seria budżetowych obudów JBL Playlist: głośnik Bluetooth ze wsparciem Chromecasta i Spotify Cooler Master Cosmos II 25th Anniversary Edition: odświeżony klasyk na jubileusz marki TP-Link Archer C1200: nowoczesny dwuzakresowy router do domu lub biura