Urządzenia, które ułatwią życie alergikom

Jeśli macie alergię, na pewno jest wam czasem trudno normalnie funkcjonować. Alergia może dać o sobie znać nawet w domu, dlatego tak ważne jest, aby dbać w nim o jakość powietrza. Jak to zrobić? Wybraliśmy dla was kilka urządzeń, które powinien mieć każdy alergik.

Nawilżacze powietrza są idealnym rozwiązaniem dla wielu alergików

Nawilżacze powietrza są idealnym rozwiązaniem dla wielu alergików (istockphoto.com/yocamon)

Odkurzacz z filtrem HEPA

Zamontowany filtr HEPA to podstawa, jeśli szukacie dobrego odkurzacza dla alergików. Jest to antyalergiczny filtr, który zatrzymuje kurz, grzyby i wszelkie bakterie, dzięki czemu powierzchnie w waszym domu będą wolne od alergenów.

Filtry HEPA najczęściej znajdują się w różnego rodzaju odkurzaczach bezworkowych, np. odkurzaczach wodnych, choć możecie też spotkać modele odkurzaczy z workiem wyposażone w taki filtr przeciwalergiczny.

Sprawdziliśmy oferty wielu sklepów i uważamy, że szczególnie ten odkurzacz świetnie nadaje się dla alergików:

Pamiętajcie, że nie każdy odkurzacz z antyalergicznym filtrem HEPA jest doskonały. Poszczególne modele filtrów HEPA do odkurzaczy mają numery od 10 do 14. Im wyższy numer, tym filtr HEPA bardziej pomoże wam w walce z alergią. Za bardzo dobry uznaje się przede wszystkim filtr HEPA 13 i filtr HEPA 14.

W sklepach jest sporo odkurzaczy, które są urządzeniami niskiej klasy, jeśli chodzi o reemisję kurzu. Oznacza to, że podczas sprzątania domu wiele kurzu i tak ostatecznie wyląduje na podłodze, a nie w zbiorniku czy worku odkurzacza, co jest złą wiadomością dla alergików. Dlatego jeśli macie alergię i chcecie kupić odpowiednie urządzenie do odkurzania, zwracajcie również uwagę na jego klasę reemisji kurzu.

Nawilżacz powietrza

W sezonie grzewczym powietrze w domach i mieszkaniach może być naprawdę suche. Zdarza się, że wilgotność powietrza w domu w sezonie grzewczym wynosi tylko 1 procent! Mało wilgotne powietrze wysusza nos, a suchy nos nie jest w stanie odpowiednio przefiltrować zanieczyszczeń, które znajdują się we wdychanym powietrzu. Właśnie w takich przypadkach idealnie sprawdzają się nawilżacze powietrza, bez których wielu alergików nie potrafi żyć.

Jaki wybrać nawilżacz powietrza dla alergika? Ponieważ nawilżacze powietrza wytwarzają zbawienną dla alergików parę, takie urządzenie powinno mieć pojemny zbiornik na wodę. Inną ważną rzeczą dla alergików jest intensywność, z jaką nawilżacz powietrza produkuje parę – urządzenie wysokiej jakości powinno mieć możliwość regulacji tej funkcji.

Przejrzeliśmy wiele modeli, ale uważamy, że to właśnie ten nawilżacz powietrza będzie odpowiedni dla alergików:

Jonizator

Czasami do walki z alergią polecane są jonizatory powietrza. Nadmiar urządzeń elektronicznych oznacza również nadmiar w jonów dodatnich w powietrzu. Nadmiar jonów dodatnich oznacza z kolei, że w powietrzu obecne są przeróżne alergeny. Jonizator powietrza ma za zadanie wyprodukować dla przeciwwagi jony ujemne, które oczyszczą powietrze i zamienią dom w miejsce przyjazne dla alergików.

Jeśli chcecie kupić jonizator na alergię, wybierzcie raczej jonizator termoemisyjny. W sklepach są jeszcze jonizatory ostrzowe, które wytwarzają jednak nietrwałe jony. Jonizator termoemisyjny to lepsze urządzenie na alergię, bo nie produkuje szkodliwego ozonu.

Urządzenie wielofunkcyjne dla alergików

Jeśli chcecie, aby w waszym domu powietrze było wolne od alergenów, pomyślcie też nad kupnem odpowiedniego urządzenia wielofunkcyjnego. W sklepach można np. spotkać urządzenia 4w1 na alergię, które mogą łączyć w sobie funkcje nawilżacza, jonizatora, wentylatora i schładzacza powietrza w jednym.

Wielofunkcyjne urządzenie dla alergików zwykle kosztuje trochę więcej niż standardowy nawilżacz powietrza (cena takiego urządzenia to 500–700 zł), jednak w tej cenie, zamiast jednego, otrzymacie tak naprawdę kilka przydatnych sprzętów.

Nam najbardziej spodobało się poniższe urządzenie wielofunkcyjne, które jak na sprzęt tego typu wcale nie kosztuje wiele:

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze? Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu