Jak naprawić cieknący kran: zestawy potrzebnych narzędzi

Przez zepsuty, kapiący kran mogą wzrosnąć wasze rachunki za zużycie wody. Naprawa cieknącego kranu wcale nie jest taka trudna i w większości przypadków da się ją przeprowadzić samodzielnie. Pod warunkiem, że ma się odpowiednie narzędzia. Jak i czym naprawić cieknący kran?

Kapiący kran oznacza wyższe rachunki za wodę, dlatego warto go naprawić

Kapiący kran oznacza wyższe rachunki za wodę, dlatego warto go naprawić (istockphoto.com/bannerwega)

Klucz płaski do naprawy cieknącego kranu

Najprostszym sposobem sprawdzenia, dlaczego z kranu cieknie woda, jest wymiana uszczelek. Jeśli dawno (lub w ogóle) tego nie robiliście, na pewno okaże się, że wasze uszczelki są mocno zużyte, co jest częstym powodem kapania wody z baterii. Przyczyna może tkwić w uszczelce wylewki kranu, do której można się dostać odkręcając śrubę mocującą za pomocą klucza płaskiego. Jeśli już użyliście płaskiego klucza i zdjęliście śrubę mocującą, powinniście z łatwością zdemontować wylewkę i zamienić uszczelkę na nową.

Po wszystkim możecie z powrotem zainstalować wylewkę i zacząć dokręcać śrubę mocującą. Płaskim kluczem da się naprawdę solidnie zakręcić śrubę mocującą wylewki, ale radzimy nie przesadzać z siłą – przy następnej wymianie uszczelki poluzowanie śruby mocującej może okazać się już niemożliwe.

Klucz płaski najlepiej kupować w zestawie, w którym znajduje się co najmniej kilka sztuk tego narzędzia w różnych rozmiarach. Jeśli szukacie niedrogiego zestawu kluczy płaskich, to możemy wam spokojnie polecić ten:

Naprawa cieknącej baterii powinna również objąć wymianę uszczelki głowicy. Jak to zrobić? Tutaj również z pomocą przyjdzie wam klucz płaski, którym po zdemontowaniu kurków lub dźwigni kranu będziecie mogli odkręcić nakrętkę dociskową i nakrętkę mocującą uszczelkę. Klucz płaski może wam też posłużyć do dokręcenia głowicy kranu, gdy okaże się, że jest ona zbyt słabo zamocowana, co również jest częstą przyczyną kapania wody z kranu.

Klucz nastawny do naprawy cieknącego kranu

Do wymiany uszczelek w cieknącym kranie równie dobrze może wam posłużyć klucz nastawny. Klucz nastawny jest idealny do różnego rodzaju hydraulicznych prac – możecie nim uzupełnić, a nawet zastąpić swój zestaw kluczy płaskich. Największą zaletą klucza nastawnego jest możliwość regulacji rozstawu szczęk, co pozwala zarówno na odkręcenie śruby mocującej uszczelkę kranu, z którego cieknie woda, jak i nakrętki mocującej uszczelkę w głowicy.

Interesuje was zakup kluczy nastawnych? Ten zestaw na pewno was zadowoli:

Doskonałymi narzędziami do naprawy kapiącego kranu są klucz nastawny szwedzki i klucz nastawny angielski. Cieknący kran możecie też nareperować najprostszym narzędziem, takim jak klucz nastawny typu "żabka".

Klucz imbusowy do naprawy cieknącego kranu

Nie zapominajcie, że naprawa cieknącej baterii nie obejdzie się także bez klucza imbusowego, szczególnie gdy konieczna okaże się wymiana uszczelki na głowicy lub całej głowicy. Klucz imbusowy przyda wam się na początkowym etapie naprawy kapiącego kranu, kiedy będziecie chcieli zdemontować jego dźwignię bądź kurki (w zależności od rodzaju posiadanej baterii). Pod zaślepką każdego uchwytu kranu znajduje się bowiem wewnętrzna śruba (wkręt), którą najłatwiej zdemontować właśnie kluczem imbusowym.

Ponieważ śruby z sześciokątnym otworem mają różne średnice, warto zaopatrzyć się w cały zestaw kluczy imbusowych – ten będzie w sam raz:

Zobacz także:

Źródło: muratordom.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Baterie łazienkowe do 150 zł Drony do 500 zł Zraszacze ogrodowe do 200 zł Baterie łazienkowe do 350 zł Najlepsze zabawki dla twojego psa Baterie łazienkowe do 500 zł Jak dbać o trawnik? Wybieramy zraszacz, obcinarkę i inne akcesoria Wiertarki do 500 zł Czyszczenie luster - wszystko, co potrzebne, by odzyskały blask Gustowne lampki biurkowe Czyścimy komputer. Co warto mieć pod ręką? Proste sposoby na pozbycie się owadów Czyste szyby - te gadżety pomogą o nie zadbać Domowa apteczka - co powinno się w niej znaleźć? Malujemy pokój: akcesoria i zestawy, dzięki którym możemy to zrobić sami Jak dbać o lodówkę? Najlepsze środki i akcesoria, które to ułatwią Jaka pogoda za oknem? Termometry i stacje pogodowe Spakuj wszystko, czego potrzebujesz. Walizki dla rodziny i samotnych podróżników Tanie fotele biurowe - do 300 zł Domowy monitoring: kamery IP do 300 zł Środki do konserwacji parkietu Akcesoria aktywnej mamy Sprytne urządzenie piwnicy Jak wyczyścić piekarnik – najlepsze środki i akcesoria

Popularne w tym tygodniu:

Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód Muzyka w łazience – wodoodporne radia, głośniki, odtwarzacze, Będąc zimą w górach warto wybrać się na szlak. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać 8 najczęstszych błędów w zarządzaniu IT w firmie Bądź zawsze przygotowany. Akcesoria survivalowe Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach Jedno narzędzie, wiele funkcji. Jak zrobić porządki na działce i się nie przemęczyć Zabawki dla dużych dzieci. Gadżety, które w dzieciństwie chciał mieć każdy Święta bez kabli i wchodzenia na drabinę. Szybki sposób na udekorowanie domu