Unijne prawo obetnie moc odkurzaczy. Oto modele o niskiej mocy i wysokiej jakości

Pierwszy września to w tym roku nie tylko czas rocznic czy powrotów do szkoły. To również wejście w życie nowych unijnych przepisów. Zakładają one, że odkurzacze nie mogą mieć mocy przekraczającej 900 W. Nie oznacza to jednak, że od teraz będziemy korzystali z urządzeń, które znacznie słabiej radzą sobie z kurzem.

Do tej pory odkurzacze mogły mieć moc nieprzekraczającą 1600 W. Było to wynikiem wejścia w życie ustawy w 2014 roku. Nowe dyrektywy wymuszają jednak na producentach, że od 1 września 2017 na rynek będą mogli wprowadzać urządzenia słabsze, bo do 900 W. No właśnie, czy na pewno słabsze?

Z perspektywy wydajności i rozwoju technologii, mniejsza moc maszyn nie przekłada się na to, że będą miały słabszy ciąg, a użytkownicy będą musieli sprzątać dłużej i dokładniej. Ilość watów bowiem nie jest żadnym wyznacznikiem jakości czyszczenia. Przeciwnie, wskazuje raczej na to, ile prądu odkurzacz musi pobrać. Wydajniejsze sprzętu potrzebują mniej energii, oferując jednocześnie taką samą jakość sprzątania jak ich mocniejsi poprzednicy.

Producenci będą zmuszeni nie tylko do sprzedaży teoretycznie słabszych odkurzaczy. Zmienia się również ich oznakowanie. Co istotne, na korzyść kupującego. Zostaje wprowadzona nowa klasa energetyczna. Starą, od A do G, zastąpi nowa, od A+++ do D-. Pierwsza będzie umieszczana na produktach o najwyższym współczynniku energooszczędności.

Oprócz tej informacji, pojawią się również inne oznaczenia. Potencjalny użytkownik będzie mógł sprawdzić, jak skutecznie odkurzacz radzi sobie ze sprzątaniem podłóg oraz dywanów, jaki posiada poziom reemisji kurzu, oraz jak głośne urządzenie jest.

Ostatni element jest o tyle istotny, że nowe prawo reguluje, jaki poziom decybeli odkurzacz będzie mógł emitować. Od września, urządzenie podczas pracy nie może przekraczać poziomu 80 decybeli. Ostatnią zmianą jest wydłużona żywotność sprzętu – teraz ma nam posłużyć na minimum 500 godzin pracy.

Zmian jest sporo, cieszy jednak, że są one prokunsumenckie i proekologiczne. Mniejsza moc odkurzaczy nie przekłada się na ich wydajność, zaś mniejsza głośność sprawi, że sprzątanie nie sprawi nam dosłownego i metaforycznego bólu głowy. Ciekawe, jaką ofertę przygotują teraz duzi gracze na unijnym rynku.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Baterie łazienkowe do 150 zł Wagi kuchenne do 100 zł Drony do 500 zł Zraszacze ogrodowe do 200 zł Baterie łazienkowe do 350 zł Jak wybrać tani monitor dla gracza? Małe, tanie i lekkie tablety 2w1 Warte uwagi etui do iPhone'a 7 Plus Suszarki do włosów do 100 zł Najlepsze monitory do grafiki i obróbki zdjęć Warte uwagi etui do iPhone'a 7 Małe lodówki do niewielkich kuchni Suszarki do włosów do 50 zł Jak dbać o zarost? Najlepsze trymery do brody Smartfony z najwyższej półki: najlepsze telefony na polskim rynku Kuchnie elektryczne z piekarnikiem Kuchenne AGD w stylu retro Przelewowe ekspresy do kawy Duże telewizory bez funkcji Smart TV Uniwersalne zestawy noży kuchennych Najtańsze komputery stacjonarne Najlepsze smartfony do 500 zł Kuchenki mikrofalowe, które warto kupić Suszarki do prania - zapomnij o mokrych ubraniach

Popularne w tym tygodniu:

Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód Muzyka w łazience – wodoodporne radia, głośniki, odtwarzacze, Będąc zimą w górach warto wybrać się na szlak. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać 8 najczęstszych błędów w zarządzaniu IT w firmie Bądź zawsze przygotowany. Akcesoria survivalowe Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach Jedno narzędzie, wiele funkcji. Jak zrobić porządki na działce i się nie przemęczyć Zabawki dla dużych dzieci. Gadżety, które w dzieciństwie chciał mieć każdy Święta bez kabli i wchodzenia na drabinę. Szybki sposób na udekorowanie domu