Technologia przyszłości za mniej niż sto złotych – gogle VR na smartfony

Rozszerzona rzeczywistość powoli zaczyna opanowywać coraz większe obszary naszego życia. Wiele aplikacji, gier komputerowych i filmów doczekało się swojej edycji opatrzonej dopiskiem VR. Gry tego typu znajdziemy już na konsolach i PC. Cena gogli sięga kilku tysięcy złotych, ale za niewielkie pieniądze możemy cieszyć się tą nowoczesną technologią za pośrednictwem naszego smartfona.

Wirtualna rzeczywistość na stale zagościła w naszym życiu.

Wirtualna rzeczywistość na stale zagościła w naszym życiu. (Pexels)

Poniżej znajdziemy kilka przydatnych gadżetów pozwalającym nam na przeniesienie się do cyfrowego świata w całkiem przystępnej cenie. Poza tym sprawdzimy kilka dostępnych na rynku darmowych aplikacji pozwalających przetestować możliwości gogli VR.

Co bardziej uparci gracze zapewne stwierdzą, że równie dobrze mogą zrobić takie gogle sami z kartonu. Takie poradniki krążą przecież po internecie od jakiegoś czasu. Tym co przemawia za zakupem gogli VR jest ich wygoda. Sprzęt musi być odpowiednio dopasowany do twarzy, trzeba również sprawdzić, czy współgra z okularami korekcyjnymi. Musimy pamiętać, że przy spędzeniu dłuższego czasu z okularami na nosie może pojawić się dyskomfort związany z ich ciężarem. Dlatego warto wybrać lżejsze egzemplarze. Ważna jest również wentylacja. Należy pamiętać że smartfon, nawet najbardziej zaawansowany, podczas pracy wytwarza wysoką temperaturę, która przy nieodpowiednim systemie chłodzącym oddziałuje negatywnie na nasze oczy.

Kolejnym ważnym kryterium, które powinniśmy uwzględnić przy wyborze gogli jest odpowiedni dobór soczewek. Przy goglach, które nie posiadają własnego ekranu rozstawienie i jakość soczewek jest bardzo ważna. Dzięki temu obraz będzie jeszcze bardziej wyraźny. Warto więc sprawdzić, jakie są ich kąty widzenia. Równie ważny jest czas działania. Nie chcemy przecież co chwila ładować naszego urządzenia albo męczyć się z zawadzającym o wszystko kablem. Równie istotne dla użytkownika są dodatki dołączone do zestawu takie jak gamepad lub pilot pozwalający sprawnie obsługiwać używane aplikacje. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy sprzęt, który nas zainteresuje w dobrej cenie. Oczywiście nie bez znaczenia jest dobór odpowiedniego smartfona. Każdy zestaw rozszerzonej rzeczywistości obsługuje telefony o określonej wielkości. Wybraliśmy te, które najbardziej odpowiadają tym wymiarom, a dodatkowo ich podzespoły poradzą sobie z najbardziej wymagającymi aplikacjami.

Na smartfonowych goglach VR nie zagramy oczywiście w rynkowe hity. Niemniej jednak aplikacje dostępne na Androida i IOS również potrafią przykuć nas do ekranu na długi czas. Przykładem są filmy sferyczne publikowane na youtube. Z pewnością kiedyś spotkaliście się z tą nazwą. Na specjalnych kamerach zarejestrowano między innymi skok ze spadochronu, przejażdżkę rollercoasterem, eksplorację pradawnych ruin czy safari. Dla amatorów mocnych wrażeń znajdą się również interaktywne gry z gatunku przygodowych horrorów takich jak Insidious lub gry wyścigowe, na przykład VR X-Racer.

Google swego czasu szumnie zapowiadało "przeniesienie całego świata do rozszerzonej rzeczywistości". Świat, w którym nie wychodząc z domu możesz przenieść się do każdego zakątka kuli ziemskiej za pośrednictwem wszystkich zmysłów jest fascynującą i na swój sposób straszną perspektywą. Już teraz możemy poczuć przedsmak przyszłości — zobaczyć panoramę Nowego Jorku, by po chwili zachwycić się zachodem słońca z widokiem na Katedrę Santa Maria del Fiore we Florencji. Wszystko za pośrednictwem aplikacji Google Earth VR.

Jeśli pragniemy obcować z kulturą wyższą, możemy wybrać się na wirtualną wycieczkę po największych muzeach świata za pośrednictwem Google Arts & Culture. W bazie ponad 1200 muzeów każdy znajdzie coś interesującego.

Obecnie rozszerzona rzeczywistość ogranicza się do obrazu i dźwięku, ale jej możliwości są ogromne. Niedługo być może gogle VR będą oddziaływać na inne zmysły – węch i dotyk.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?