Karmniki dla ptaków – wybieramy najlepsze modele

Jeśli nie wiecie, jak zrobić karmnik dla ptaków, zawsze możecie kupić gotowy model. Wieszając karmnik dla ptaków nie tylko zrobicie dobry uczynek, ale sprawicie też, że wasza okolica stanie się ciekawsza. Jaki karmnik dla ptaków będzie odpowiedni? Zapoznajcie się z naszymi poradami i propozycjami.

Karmniki dla ptaków mogą być bardzo pomysłowe

Karmniki dla ptaków mogą być bardzo pomysłowe (istockphoto.com/Sloot)

Karmnik dla ptaków – jaki wybrać?

Na początku zadajcie sobie pytanie, czy chcecie kupić duży karmnik dla ptaków, czy też mały. Wybór powinien zależeć od tego, jakie gatunki ptaków dominują w waszej okolicy. Jeśli są to głównie wróble i sikorki, zainwestujcie w mały karmnik dla ptaków. W sklepach znajdziecie karmniki, które nie mają nawet 20 cm szerokości! Atutem takich kompaktowych karmników jest fakt, że nie zmieszczą się w nich większe osobniki, które mogłoby wypędzić małe ptaki.

Z małych karmników dla ptaków najbardziej spodobał nam się ten:

Nie skreślalibyśmy jednak dużych karmników dla ptaków. Po pierwsze dlatego, że w niektórych miejscach roi się głównie od ptaków większych rozmiarów, takich jak kawki czy sroki, które również powinny mieć jakieś schronienie. Po drugie karmnik dla ptaków to mimo wszystko również ozdoba, która, jeśli będzie zbyt mała, zginie w sporych ogrodach.

Szukacie karmnika dla dużych ptaków? Proponujemy wam ten:

Ważniejsza od rozmiarów karmnika jest odpowiedź na pytanie, czy zapewnia on ptakom bezpieczeństwo. Z jednej strony chodzi o to, gdzie powiesić karmnik, żeby ptakom nie zagrażały żadne drapieżniki, głównie koty. Z drugiej strony ważne jest też samopoczucie ptaków, które są w większości bardzo płochliwe. Dlatego karmnik dla ptaków powinien znajdować się dość wysoko nad ziemią, a także z dala od zgiełku, najlepiej w otoczeniu drzew i krzewów.

Ten karmnik to gwarancja ptasiego bezpieczeństwa:

Pamiętajcie, że karmnik dla ptaków nie może mieć jakichkolwiek ostrych krawędzi, o które zwierzęta mogłyby się zranić. Poza tym karmnik nie powinien mieć żadnych dużych, przezroczystych elementów, na które ptaki często wpadają i robią sobie krzywdę.

Jaki kolor powinien mieć karmnik dla ptaków?

Nie lekceważcie też kwestii… kolorystyki ptasiego karmnika. Kolor "domku dla ptaków" może mieć decydujący wpływ na to, czy w ogóle jakiekolwiek zwierzę zajrzy do środka. Powód? Ptaki nie lubią jaskrawych, rzucających się w oczy kolorów. W związku z tym najlepsza w przypadku karmników dla ptaków jest tak naprawdę naturalna barwa drewna.

Znaleźliśmy świetny karmnik utrzymany w stonowanych kolorach:

Karmnik dla ptaków możecie oczywiście pomalować sami. Z takiego rozwiązania najbardziej ucieszą się dzieci, z myślą o których sprzedaje się ptasie karmniki z zestawem farb. Jeśli wasze dzieci będą chciały pomalować karmnik na różowy czy czerwony kolor, spróbujcie im wyjaśnić, że ptaki niechętnie będą przylatywać w takie miejsce.

Z tego karmnika wasze dzieci na pewno się ucieszą:

Niezależnie od tego, kto zajmie się malowaniem karmnika, musicie pamiętać, że koniec końców przed zawieszeniem trzeba go będzie solidnie wywietrzyć. Opary ze świeżej farby mogą sprawić, że ptaki zatrują się lub – w przypadku mniejszych czy schorowanych osobników – zdechną.

Pamiętajcie też, że o karmnik dla ptaków trzeba dbać, regularnie go czyszcząc. W ten sposób uchronicie ptaki przed pasożytami. Nie mniej istotna jest kwestia doboru ptasiego pokarmu. Na początku najlepiej sprawdźcie, co dany gatunek ptaków może jeść, ponieważ dokarmianie tych zwierząt w niewłaściwy sposób może doprowadzić nawet do ich śmierci.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?