Muzyka w twoim samochodzie nie brzmi za dobrze? Podpowiadamy jak to zmienić

Ze względu na swoją małą przestrzeń akustyczną samochód nie jest najlepszym miejscem do rozprowadzania dźwięku. Poza tym trudno zlokalizować przyczynę tego, że muzyka nie brzmi tak jak powinna. Domorośli fani mocnego brzmienia nie do końca wiedzą czy powinni zmienić odbiornik radiowy, głośniki, czy może pokusić się o nowy wzmacniacz lub subwoofer.

Podróż samochodem może być prawdziwą przyjemnością przy dobrej muzyce

Podróż samochodem może być prawdziwą przyjemnością przy dobrej muzyce (123RF PICSEL ADAM WIŚNIEWSKI)

Podpowiadamy jak poprawić jakość muzyki w samochodzie, a przy tym podajemy przykładowe komponenty, w które warto zainwestować by cieszyć się dobrą muzyką podczas jazdy.

Wyjście na każdą ewentualność

Nowsze auta oferują nagłośnienie z górnej półki i wbudowane radia, których zwyczajnie nie warto wymieniać. Posiadając starszy samochód z możliwością wymiany zestawu, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Podstawą będzie wymiar. Jeśli odbiornik jest mniejszy od kieszeni, którą mamy w samochodzie, możemy dokupić do niego odpowiednią ramkę. Najważniejsze są jednak inne właściwości sprzętu: opcje modulacji dźwięku, złącza oraz moc wyjściowa. Dla przykładu gniazdo AUX pozwoli na podłączenie smartfona i słuchanie muzyki prosto z telefonu, a odpowiednie wyjścia są kluczowe, jeśli chcemy podłączyć wzmacniacz i subwoofer. Każdy odbiornik można podłączyć do ograniczonej liczby głośników, a im większa jest jego moc, tym większe możliwości i głośność.

Coś dla gadżeciarzy

A jeśli chcesz rozwinąć swój samochód w centrum multimedialnej rozrywki, pomyśl o zamontowaniu radia z dużym ekranem i panelem dotykowym. Takie modele posiadają wszystkie dodatki i złącza potrzebne do wmontowania dodatkowych komponentów, a także dostarczają im wystarczającą ilość mocy potrzebnej im do działania. Jednocześnie posiada wiele innych funkcji, takich jak zestaw głośnomówiący, odtwarzanie filmów i zdjęć – przyda się zwłaszcza podczas podróży z dziećmi, którym trudno jest usiedzieć w miejscu – oraz pozwala na zintegrowanie odbiornika z kamerą cofania, co znacznie ułatwi poruszanie się po mieście i manewrowanie samochodem. Ponadto system AUX pozwala na transmisję plików prosto ze smartfona.

Nie zapominaj o wygłuszeniu drzwi

Radioodbiornik to podstawa, ale jednocześnie dopiero początek walki o lepsze brzmienie. Największą poprawę jakości dźwięku uzyskamy przez wymianę głośników. Te zaś dzielimy na przednie i tylne. Przednie to podstawa, odpowiadają za ogólną głośność, tylne nadają brzmieniu odpowiedniej głębi. Podobnie jak w przypadku radioodbiornika najpierw musimy sprawdzić wymiary, łącznie z głębokością montażową. Optymalna średnica głośników samochodowych nie przekracza 16,5 cm, jeśli nasz samochód ma mniej miejsca, warto pomyśleć nad poszerzeniem go lub zakupieniem specjalnej nakładki. Istotny jest również odpowiedni montaż i wytłumienie drzwi. Głośnik absolutnie nie może drgać, gdyż zniekształci to jakość dźwięku, a stworzenie wygłuszonej komory rezonansowej wokół głośnika może znacząco polepszyć jakoś muzyki – najistotniejszy jest przy tym tył głośnika. Wymaga to nieco pracy, ale efekty są tego warte.

Dodatkowe komponenty dla zwiększenia jakości dźwięku

W zależności od ilości miejsca i własnych upodobań możemy jeszcze pokusić się o zakup subwoofera i wzmacniacza do samochodu. Na rynku funkcjonują urządzenia łączące te dwa sprzęty w jeden, warto się nimi zainteresować chociażby ze względu na niewielką cenę. Są to subwoofery aktywne, które w przeciwieństwie do pasywnych nie wymagają dokupienia dodatkowego wzmacniacza. Przy wyborze sprzętu nie należy kierować się wielkością membrany. W małej przestrzeni jaką jest samochód mniejsze odpowiedniki dają bardziej precyzyjny bas. Ponadto z tych samych powodów warto wybrać sprzęt z zamkniętą skrzynią. Zwykle montuje się go z tyłu samochodu, dzięki czemu dźwięk rozchodzi się płynnie po całym jego wnętrzu.

Trzeba pamiętać, że wnętrze samochodu to nie filharmonia. Trudno spodziewać się, że dźwięk, który słyszymy podczas jazdy będzie taki jak w domowym hi-fi. Przeszkadza w tym wiele czynników, począwszy od luźno przymocowanych głośników przez niedostateczną moc radioodbiornika aż po gwar za drzwiami. Dzięki powyższym poradom można wyciągnąć maksimum ze swojego auta przy stosunkowo niewielkim koszcie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?