Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania

Jeszcze dziesięć lat temu przedmiotem najbliższym dzisiejszemu multitoolowi byłby charakterystyczny scyzoryk szwajcarski z czerwoną rączką skrywającą nożyk, piłę, korkociąg i śrubokręt. Jego możliwości wydawały się niemal nieograniczone, a staranne wykonanie czyniło go praktycznie niezniszczalnym. Dzisiejsze urządzenia, różniące się kształtem i rozmiarem, oferują jeszcze więcej bardziej ukierunkowanych funkcji.

Shutterstock

Prezentujemy kilka nowoczesnych multitooli, których zastosowania wykraczają poza nasze oczekiwania. Przydadzą się podczas wykonywania wielu prostych i skomplikowanych czynności zarówno w domu, jak i w terenie.

Dostosowany do konkretnych potrzeb
Do dyspozycji znajdziemy mnóstwo niezbędników w bardziej niekonwencjonalnych kształtach, przeznaczonych do konkretnych czynności. Na przykład multitool rowerzysty w formie breloka doczepianego do kluczy okaże się pomocny przy ewentualnej awarii jednośladu z dala od domu. Posiada między innymi kilka śrubokrętów oraz kluczy do śrub sześciokątnych i motylkowych, a także drobny łom, w razie gdyby jakiś element mechanizmu wymagał podważenia. Drobny multitool przeznaczony do prac garażowych posiada natomiast między innymi łom do podważania gwoździ i narzędzie do zdejmowania izolacji z kabla. Możesz więc wybrać sprzęt, który będzie do ciebie pasował.

Noś scyzoryk w portfelu
Zaletą niezbędników jest ich kompaktowy kształt. Mieszczą się w kieszeni, plecaku lub na dnie torby i zwykle zapominamy o ich istnieniu, do czasu aż nie znajdziemy się w potrzebie. Przykładowo multitool w kształcie karty możemy wcisnąć do portfela w przegródkę na karty. Będące na wyposażeniu ostrze ze stali nierdzewnej współgra z dołączonym do zestawu krzesiwem. Wystarczy potrzeć tępą stroną nożyka o brzeg karty i gotowe.

Drobny zestaw śrubokrętów przyda się w każdej sytuacji, dlatego warto mieć je zawsze przy sobie. Zestaw, który po złożeniu można nosić jako zawieszkę do kluczy, jest na tyle duży, że z powodzeniem można używać go do częstego odkręcania śrubek. Podczas rozkładania każdy element obraca się o 180 stopni, aby zapewnić pewny chwyt i uprościć pracę. Wbudowana latarka LED ułatwi pracę przy słabym oświetleniu.

Coś dla kierowców
Multitool przyda się również podczas awaryjnych sytuacji za kółkiem. Wielofunkcyjny brelok samochodowy pozwoli chociażby na rutynową kontrolę ciśnienia w oponach i stanu bieżnika. Każdy kierowca powinien sprawdzać stan swoich opon przed wyruszeniem dłuższą trasę. W razie wypadku samochodowego wbudowany zbijak pozwoli wybić szybę boczną w zablokowanych drzwiach i umożliwi opuszczenie pojazdu. Drobny nożyk poradzi sobie natomiast z zaciętymi pasami bezpieczeństwa.

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Precyzja i wytrzymałość
Tradycyjne multitoole nieustannie przechodzą kolejne transformacje, dodaje się do nich kolejne praktyczne urządzenia, a usuwa się te niepotrzebne. Dlatego w większości nowszych modeli nie znajdziemy otwieraczy do konserw, korkociągów i pilników do paznokci, będą natomiast zawierać narzędzia przydatne do pracy w garażu – kombinerki, zestawy do otwierania opakowań czy nożyce do cięcia drutu. Wykonane ze stali nierdzewnej komponenty gwarantują solidną jakość wykonania i wytrzymałość.

Jak na stosunkowo niewielkie przedmioty ich możliwości są całkiem duże. Przydadzą nam się nie tylko w kryzysowych sytuacjach, ale również w codziennej pracy, przy naprawach drobnych awarii lub rutynowych kontroli. Podczas gdy w domu trzymamy duże i nieporęczne zestawy narzędzi, w podróży przyda nam się multitool.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Douszne słuchawki Bluetooth Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Jaki wybrać telefon dla seniora? Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Promienniki podczerwieni i grzejniki tarasowe na chłodne dni Domowe UPS-y, z którymi twoje sprzęty będą bezpieczne Pokojowe grzejniki olejowe Ładowarki indukcyjne – do tych urządzeń nie potrzeba kabla Termowentylatory - przegląd rynku Akcesoria rowerowe na złą pogodę Dmuchawy do liści na jesienne porządki Kubki termiczne - przegląd ciekawych modeli Zmywarki kuchenne do 2500 zł Zapomnij o za krótkich kablach. Oto odkurzacze bezprzewodowe Zaparzacze do herbaty, z którymi pozbędziesz się fusów Nie musisz chodzić do fryzjera: przegląd maszynek do strzyżenia Nie tylko giganci mają coś do powiedzenia - przyzwoite smartfony za niewielkie pieniądze Paląca sprawa, którą często bagatelizujemy – ulatniający się dym Jak uszczelnić okna? Karmniki dla ptaków – wybieramy najlepsze modele Muzyka w twoim samochodzie nie brzmi za dobrze? Podpowiadamy jak to zmienić Czy tablet za 250 zł to dobry zakup?

Popularne w tym tygodniu:

Jaki wybrać telefon dla seniora? Zmywarki kuchenne do 2500 zł Pokojowe grzejniki olejowe Termowentylatory - przegląd rynku Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Kubki termiczne - przegląd ciekawych modeli Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Douszne słuchawki Bluetooth