Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania

Jeszcze dziesięć lat temu przedmiotem najbliższym dzisiejszemu multitoolowi byłby charakterystyczny scyzoryk szwajcarski z czerwoną rączką skrywającą nożyk, piłę, korkociąg i śrubokręt. Jego możliwości wydawały się niemal nieograniczone, a staranne wykonanie czyniło go praktycznie niezniszczalnym. Dzisiejsze urządzenia, różniące się kształtem i rozmiarem, oferują jeszcze więcej bardziej ukierunkowanych funkcji.

Shutterstock

Prezentujemy kilka nowoczesnych multitooli, których zastosowania wykraczają poza nasze oczekiwania. Przydadzą się podczas wykonywania wielu prostych i skomplikowanych czynności zarówno w domu, jak i w terenie.

Dostosowany do konkretnych potrzeb
Do dyspozycji znajdziemy mnóstwo niezbędników w bardziej niekonwencjonalnych kształtach, przeznaczonych do konkretnych czynności. Na przykład multitool rowerzysty w formie breloka doczepianego do kluczy okaże się pomocny przy ewentualnej awarii jednośladu z dala od domu. Posiada między innymi kilka śrubokrętów oraz kluczy do śrub sześciokątnych i motylkowych, a także drobny łom, w razie gdyby jakiś element mechanizmu wymagał podważenia. Drobny multitool przeznaczony do prac garażowych posiada natomiast między innymi łom do podważania gwoździ i narzędzie do zdejmowania izolacji z kabla. Możesz więc wybrać sprzęt, który będzie do ciebie pasował.

Noś scyzoryk w portfelu
Zaletą niezbędników jest ich kompaktowy kształt. Mieszczą się w kieszeni, plecaku lub na dnie torby i zwykle zapominamy o ich istnieniu, do czasu aż nie znajdziemy się w potrzebie. Przykładowo multitool w kształcie karty możemy wcisnąć do portfela w przegródkę na karty. Będące na wyposażeniu ostrze ze stali nierdzewnej współgra z dołączonym do zestawu krzesiwem. Wystarczy potrzeć tępą stroną nożyka o brzeg karty i gotowe.

Drobny zestaw śrubokrętów przyda się w każdej sytuacji, dlatego warto mieć je zawsze przy sobie. Zestaw, który po złożeniu można nosić jako zawieszkę do kluczy, jest na tyle duży, że z powodzeniem można używać go do częstego odkręcania śrubek. Podczas rozkładania każdy element obraca się o 180 stopni, aby zapewnić pewny chwyt i uprościć pracę. Wbudowana latarka LED ułatwi pracę przy słabym oświetleniu.

Coś dla kierowców
Multitool przyda się również podczas awaryjnych sytuacji za kółkiem. Wielofunkcyjny brelok samochodowy pozwoli chociażby na rutynową kontrolę ciśnienia w oponach i stanu bieżnika. Każdy kierowca powinien sprawdzać stan swoich opon przed wyruszeniem dłuższą trasę. W razie wypadku samochodowego wbudowany zbijak pozwoli wybić szybę boczną w zablokowanych drzwiach i umożliwi opuszczenie pojazdu. Drobny nożyk poradzi sobie natomiast z zaciętymi pasami bezpieczeństwa.

Precyzja i wytrzymałość
Tradycyjne multitoole nieustannie przechodzą kolejne transformacje, dodaje się do nich kolejne praktyczne urządzenia, a usuwa się te niepotrzebne. Dlatego w większości nowszych modeli nie znajdziemy otwieraczy do konserw, korkociągów i pilników do paznokci, będą natomiast zawierać narzędzia przydatne do pracy w garażu – kombinerki, zestawy do otwierania opakowań czy nożyce do cięcia drutu. Wykonane ze stali nierdzewnej komponenty gwarantują solidną jakość wykonania i wytrzymałość.

Jak na stosunkowo niewielkie przedmioty ich możliwości są całkiem duże. Przydadzą nam się nie tylko w kryzysowych sytuacjach, ale również w codziennej pracy, przy naprawach drobnych awarii lub rutynowych kontroli. Podczas gdy w domu trzymamy duże i nieporęczne zestawy narzędzi, w podróży przyda nam się multitool.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?