Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża

Nawet najlepsze noże z biegiem czasu stracą swoją ostrość. To, jak często powinniśmy ostrzyć kuchenne noże zależy od wielu czynników: stopnia użytkowania, jakości użytego materiału, a także ostrzałki, której używasz. Sposobów na ostrzenie jest mnóstwo, począwszy od profesjonalnych osełek, a kończąc na bardziej prowizorycznych rozwiązaniach jak papier ścierny, kamienny parapet czy zwyczajny, porcelanowy kubek lub talerz.

Shutterstock

Uwaga, jedynie używanie specjalnej osełki lub kamienia zagwarantuje nam, że ostrze nie zostanie trwale uszkodzone. W przypadku delikatniejszych materiałów, takich jak noże ceramiczne, najlepiej będzie skorzystać z usług profesjonalisty.

Prosto i skutecznie
Najłatwiejszym sposobem naostrzenia noża jest użycie ostrzałki. Najbardziej popularne w naszych domach są modele z kilkoma rodzajami ściernic. Ostrzenie polega na energicznym pocieraniu noża o dwa nakładające się na siebie kamienie. Jest to najprostsza metoda, nie musimy dokładnie odmierzać kąta ostrzenia, wystarczy ustawić ostrze pionowo. Najpopularniejszymi ściernicami używanymi w tego typu ostrzałkach są: kamień diamentowy, ściernica wolframowa oraz kamień ceramiczny. Ta pierwsza jest najbardziej wytrzymała, więc stosuje się ją głównie do wygładzania wszelkich uszkodzeń. Wolframowa osełka właściwie kształtuje ostrze i nadaje mu ostrości, a ceramiczna wygładza je i poleruje.

Więcej pracy manualnej
Używanie ostrzałki prętowej wymaga nico większych zdolności manualnych. Każde ostrze fabrycznie naostrzono pod odpowiednim kątem, a my staramy się go utrzymać. W zależności od ostrości noża może to być od 10 do 20 stopni. Im mniejszy kąt tym cieńszy i bardziej ostry nóż. Niektóre modele ostrzałek prętowych oferują specjalne podkładki, które umożliwiają zamocowanie ceramicznych słupków w odpowiedniej pozycji, umożliwiającym płynne ostrzenie. Tu z reguły zaczynamy od ostrzenia na grubszych prętach, starając się trzymać nóż możliwie pionowo i przesuwać go do siebie. Pręty ceramiczne świetnie sprawdzają się przy długich nożach oraz takich, które mają wykrzywione ostrza.

Kamień dla profesjonalistów
Ostrzenie noża przy pomocy kamienia to równie skuteczna, ale nieco trudniejsza metoda, wymagająca większej precyzji i wyczucia. Przed przystąpieniem do pracy polewamy kamień wodą lub moczymy go przez kilka minut. Następnie kładziemy nóż na kamieniu i upewniamy się, że całe ostrze przylega do podłoża. Odchylamy nóż tak, by pomiędzy kamieniem a boczną krawędzią ostrza utworzył się kąt 15 stopni, a następnie zaczynamy poruszać nim do przodu i do tyłu. Obracamy nóż dopiero wtedy, gdy krawędź ostrza będzie chropowata. Pamiętaj, że podczas całego procesu kamień powinien być wilgotny. Po zakończonej pracy wystarczy opłukać oba przyrządy w wodzie i gotowe.

Wyjścia awaryjne
A co jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniej ostrzałki? Istnieją inne, alternatywne metody ostrzenia noży. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do profesjonalnych osełek, prowizoryczne rozwiązania mogą prowadzić do uszkodzeń. To sposoby dla tych, którzy nie mają większego wyboru lub nie są zbytnio przywiązani do noża. Najprostszym sposobem będzie użycie ceramicznego kubka. Odwracamy go, a następnie przykładamy nóż do dna, którego brzegi nie zostały pokryte błyszczącą emalią. Następnie wykonujemy posuwiste i delikatne ruchy starając się utrzymać nóż pod kątem 20 stopni. Podobnie możemy postąpić z papierem ściernym, wcześniej jednak dobrze jest przyczepić go do gładkiej powierzchni, na przykład ściany lub kawałka deski. W skrajnych sytuacjach możemy naostrzyć nóż o brzeg kamiennego parapetu.

Ostre noże w kuchni to podstawa. Bez nich nie powinno się przystępować do gotowania. Mając do dyspozycji odpowiednie narzędzia i wypracowaną metodę sprawisz, że będą działać niezawodnie przez długi czas.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?