Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża

Nawet najlepsze noże z biegiem czasu stracą swoją ostrość. To, jak często powinniśmy ostrzyć kuchenne noże zależy od wielu czynników: stopnia użytkowania, jakości użytego materiału, a także ostrzałki, której używasz. Sposobów na ostrzenie jest mnóstwo, począwszy od profesjonalnych osełek, a kończąc na bardziej prowizorycznych rozwiązaniach jak papier ścierny, kamienny parapet czy zwyczajny, porcelanowy kubek lub talerz.

Shutterstock

Uwaga, jedynie używanie specjalnej osełki lub kamienia zagwarantuje nam, że ostrze nie zostanie trwale uszkodzone. W przypadku delikatniejszych materiałów, takich jak noże ceramiczne, najlepiej będzie skorzystać z usług profesjonalisty.

Prosto i skutecznie
Najłatwiejszym sposobem naostrzenia noża jest użycie ostrzałki. Najbardziej popularne w naszych domach są modele z kilkoma rodzajami ściernic. Ostrzenie polega na energicznym pocieraniu noża o dwa nakładające się na siebie kamienie. Jest to najprostsza metoda, nie musimy dokładnie odmierzać kąta ostrzenia, wystarczy ustawić ostrze pionowo. Najpopularniejszymi ściernicami używanymi w tego typu ostrzałkach są: kamień diamentowy, ściernica wolframowa oraz kamień ceramiczny. Ta pierwsza jest najbardziej wytrzymała, więc stosuje się ją głównie do wygładzania wszelkich uszkodzeń. Wolframowa osełka właściwie kształtuje ostrze i nadaje mu ostrości, a ceramiczna wygładza je i poleruje.

Więcej pracy manualnej
Używanie ostrzałki prętowej wymaga nico większych zdolności manualnych. Każde ostrze fabrycznie naostrzono pod odpowiednim kątem, a my staramy się go utrzymać. W zależności od ostrości noża może to być od 10 do 20 stopni. Im mniejszy kąt tym cieńszy i bardziej ostry nóż. Niektóre modele ostrzałek prętowych oferują specjalne podkładki, które umożliwiają zamocowanie ceramicznych słupków w odpowiedniej pozycji, umożliwiającym płynne ostrzenie. Tu z reguły zaczynamy od ostrzenia na grubszych prętach, starając się trzymać nóż możliwie pionowo i przesuwać go do siebie. Pręty ceramiczne świetnie sprawdzają się przy długich nożach oraz takich, które mają wykrzywione ostrza.

Kamień dla profesjonalistów
Ostrzenie noża przy pomocy kamienia to równie skuteczna, ale nieco trudniejsza metoda, wymagająca większej precyzji i wyczucia. Przed przystąpieniem do pracy polewamy kamień wodą lub moczymy go przez kilka minut. Następnie kładziemy nóż na kamieniu i upewniamy się, że całe ostrze przylega do podłoża. Odchylamy nóż tak, by pomiędzy kamieniem a boczną krawędzią ostrza utworzył się kąt 15 stopni, a następnie zaczynamy poruszać nim do przodu i do tyłu. Obracamy nóż dopiero wtedy, gdy krawędź ostrza będzie chropowata. Pamiętaj, że podczas całego procesu kamień powinien być wilgotny. Po zakończonej pracy wystarczy opłukać oba przyrządy w wodzie i gotowe.

Wyjścia awaryjne
A co jeśli nie mamy pod ręką odpowiedniej ostrzałki? Istnieją inne, alternatywne metody ostrzenia noży. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do profesjonalnych osełek, prowizoryczne rozwiązania mogą prowadzić do uszkodzeń. To sposoby dla tych, którzy nie mają większego wyboru lub nie są zbytnio przywiązani do noża. Najprostszym sposobem będzie użycie ceramicznego kubka. Odwracamy go, a następnie przykładamy nóż do dna, którego brzegi nie zostały pokryte błyszczącą emalią. Następnie wykonujemy posuwiste i delikatne ruchy starając się utrzymać nóż pod kątem 20 stopni. Podobnie możemy postąpić z papierem ściernym, wcześniej jednak dobrze jest przyczepić go do gładkiej powierzchni, na przykład ściany lub kawałka deski. W skrajnych sytuacjach możemy naostrzyć nóż o brzeg kamiennego parapetu.

Zobacz również: Sony Xperia: niezwykły monodram Macieja Stuhra

Ostre noże w kuchni to podstawa. Bez nich nie powinno się przystępować do gotowania. Mając do dyspozycji odpowiednie narzędzia i wypracowaną metodę sprawisz, że będą działać niezawodnie przez długi czas.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Douszne słuchawki Bluetooth Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Jaki wybrać telefon dla seniora? Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Promienniki podczerwieni i grzejniki tarasowe na chłodne dni Domowe UPS-y, z którymi twoje sprzęty będą bezpieczne Pokojowe grzejniki olejowe Ładowarki indukcyjne – do tych urządzeń nie potrzeba kabla Termowentylatory - przegląd rynku Akcesoria rowerowe na złą pogodę Dmuchawy do liści na jesienne porządki Kubki termiczne - przegląd ciekawych modeli Zmywarki kuchenne do 2500 zł Zapomnij o za krótkich kablach. Oto odkurzacze bezprzewodowe Zaparzacze do herbaty, z którymi pozbędziesz się fusów Nie musisz chodzić do fryzjera: przegląd maszynek do strzyżenia Nie tylko giganci mają coś do powiedzenia - przyzwoite smartfony za niewielkie pieniądze Paląca sprawa, którą często bagatelizujemy – ulatniający się dym Jak uszczelnić okna? Karmniki dla ptaków – wybieramy najlepsze modele Muzyka w twoim samochodzie nie brzmi za dobrze? Podpowiadamy jak to zmienić

Popularne w tym tygodniu:

Jaki wybrać telefon dla seniora? Zmywarki kuchenne do 2500 zł Pokojowe grzejniki olejowe Termowentylatory - przegląd rynku Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Kubki termiczne - przegląd ciekawych modeli Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Douszne słuchawki Bluetooth