Mało słońca? Pomogą lampy antydepresyjne

Jesień kojarzona jest z niskimi temperaturami, zachmurzonym niebem i coraz krótszym dniem. Wszystkie te czynniki znacząco pogarszają nasz nastrój, a w skrajnych przypadkach powodują depresję sezonową. Aby zapobiec takim dolegliwościom, przydatna może okazać się światłoterapia. Jakie lampy pomogą nam poprawić samopoczucie?

Spadek nastroju jest częstym następstwem krótkich dni i długich nocy - dolegliwość złagodzić może lampa antydepresyjna

Spadek nastroju jest częstym następstwem krótkich dni i długich nocy - dolegliwość złagodzić może lampa antydepresyjna (Shutterstock)

Co to jest lampa antydepresyjna?

Lampa antydepresyjna jest to specjalne urządzenie imitujące światło słoneczne. Natężenie, kolor i długość emitowanych fal są podobne do tych, które oddziałują na nas w słoneczny dzień. Wpływa to znacząco na pracę mózgu i pobudza wytwarzanie hormonu odpowiedzialnego za nastrój, czyli melatoniny.

Lampa antydepresyjna, chociaż jest sprzętem o działaniu leczniczym, może stać się także modną dekoracją. Znaleźliśmy elegancką, ozdobną lampę o nowoczesnym wyglądzie:

Jeżeli szukasz mniejszej lampy, zwróć uwagę na minimalistyczny model:

Znaleźliśmy również lampę antydepresyjną, która po zakończeniu naświetlania z powodzeniem posłuży jako lampa pokojowa:

Kiedy korzystać z lamp antydepresyjnych?

Terapię światłem można stosować zapobiegawczo przed rozwojem depresji lub w przypadku choroby. W zależności od naszego stanu zdrowia, zmienia się czas naświetlania.

Jak korzystać z lamp antydepresyjnych?

Przed rozpoczęciem fototerapii należy usiąść przed lampą w odległości około pół metra. Aby czas spędzony przy świetle upłynął szybciej, warto wziąć ze sobą gazetę, książkę lub krzyżówkę do rozwiązania. Relaksując się przy czytaniu, należy co chwilę spoglądać na lampę. Jedna sesja naświetlania trwa średnio około godziny. Leczenie jest bezbolesne, a objawy uboczne jak np. bóle głowy występują bardzo rzadko.

W zależności od stanu zdrowia, zaleca się różne cykle naświetlania:

  • problemy ze snem — jedna sesja dziennie, trwająca 2–3 godziny przez 2 tygodnie;
  • depresja zimowa - jedna sesja codziennie rano przez 2 tygodnie;
  • problemy ze snem spowodowane pracą zmianową — jedna sesja przed rozpoczęciem pracy;
  • problemy spowodowane zmianą strefy czasowej — jedna sesja codziennie przez około 2–3 dni.

Szukasz lampy emitującej różne rodzaje oświetlenia? Zobacz tę:

Jeżeli zależy ci na lampie emitującej światło o wysokim natężeniu, możesz zapoznać się z poniższym produktem:

Czy terapia światłem pomaga w leczeniu depresji?

Światło na każdego z nas wpływa inaczej. Najbardziej z powodu niedoboru światła cierpią kobiety. Zanim jednak zastosujemy farmakologiczne leczenie depresji, warto wypróbować terapię światłem. Nie jest szkodliwa, a może nam zdecydowanie pomóc, likwidując problemy ze snem i obniżony nastrój.

Czy lampa antydepresyjna ma jakieś przeciwwskazania?

Przed zakupem lampy antydepresyjnej należy pamiętać o przeciwwskazaniach. Osoby leczone farmakologicznie środkami powodującymi nadwrażliwość na światło nie mogą korzystać z lamp antydepresyjnych. Jeśli podczas terapii występuje migrena, również należy przerwać leczenie. W przypadku chorób oczu przed zakupem lampy powinniśmy zasięgnąć porady okulisty.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Gadżety na Halloween Nawilżacze powietrza do sypialni - sposób na zdrowy sen Przegląd tanich alkomatów - co najlepiej sprawdzi się w domu? Gadżety dla morsów - co przyda się w czasie kąpieli? Jesienne akcesoria do smartfonów – rękawice, pokrowce, powerbanki Czujniki czadu, czyli bezpieczny sen w zimie Efektywne ogrzewanie domów i mieszkań – co zrobić, aby maksymalnie wykorzystać energię? Idziemy do lasu - pięć przydatnych gadżetów Douszne słuchawki Bluetooth Akcesoria i narzędzia ogrodnicze potrzebne jesienią Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Akcesoria prawdziwego trapera – pięć rzeczy które musisz mieć by przetrwać wszystko Kubek, parapet, papier ścierny i inne sposoby na ostrzenie noża Multitool – ewolucja scyzoryka. Nowe funkcje i zastosowania Jak odstraszyć włamywacza – proste pomysły na zabezpieczenie się przed kradzieżą Jaki wybrać telefon dla seniora? Najciekawsze odkurzacze cyklonowe – zapomnij o wymianie worków Promienniki podczerwieni i grzejniki tarasowe na chłodne dni Domowe UPS-y, z którymi twoje sprzęty będą bezpieczne Pokojowe grzejniki olejowe Ładowarki indukcyjne – do tych urządzeń nie potrzeba kabla Termowentylatory - przegląd rynku Akcesoria rowerowe na złą pogodę Dmuchawy do liści na jesienne porządki

Popularne w tym tygodniu:

Inteligentna odzież – przegląd najciekawszych modeli Tanie i małe NAS-y do użytku domowego Yerba mate - od czego zacząć? Myślisz o survivalu? Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednie ostrze Muzyka w łazience – wodoodporne radia, głośniki, odtwarzacze, Będąc zimą w górach warto wybrać się na szlak. Podpowiadamy, co ze sobą zabrać Bądź zawsze przygotowany. Akcesoria survivalowe Temperatura spada, niedługo zaczną się przymrozki. Przygotuj na nie samochód 8 najczęstszych błędów w zarządzaniu IT w firmie Jedno narzędzie, wiele funkcji. Jak zrobić porządki na działce i się nie przemęczyć Zabawki dla dużych dzieci. Gadżety, które w dzieciństwie chciał mieć każdy Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach