Mało słońca? Pomogą lampy antydepresyjne

Jesień kojarzona jest z niskimi temperaturami, zachmurzonym niebem i coraz krótszym dniem. Wszystkie te czynniki znacząco pogarszają nasz nastrój, a w skrajnych przypadkach powodują depresję sezonową. Aby zapobiec takim dolegliwościom, przydatna może okazać się światłoterapia. Jakie lampy pomogą nam poprawić samopoczucie?

Spadek nastroju jest częstym następstwem krótkich dni i długich nocy - dolegliwość złagodzić może lampa antydepresyjna

Spadek nastroju jest częstym następstwem krótkich dni i długich nocy - dolegliwość złagodzić może lampa antydepresyjna (Shutterstock)

Co to jest lampa antydepresyjna?

Lampa antydepresyjna jest to specjalne urządzenie imitujące światło słoneczne. Natężenie, kolor i długość emitowanych fal są podobne do tych, które oddziałują na nas w słoneczny dzień. Wpływa to znacząco na pracę mózgu i pobudza wytwarzanie hormonu odpowiedzialnego za nastrój, czyli melatoniny.

Lampa antydepresyjna, chociaż jest sprzętem o działaniu leczniczym, może stać się także modną dekoracją. Znaleźliśmy elegancką, ozdobną lampę o nowoczesnym wyglądzie:

Jeżeli szukasz mniejszej lampy, zwróć uwagę na minimalistyczny model:

Znaleźliśmy również lampę antydepresyjną, która po zakończeniu naświetlania z powodzeniem posłuży jako lampa pokojowa:

Kiedy korzystać z lamp antydepresyjnych?

Terapię światłem można stosować zapobiegawczo przed rozwojem depresji lub w przypadku choroby. W zależności od naszego stanu zdrowia, zmienia się czas naświetlania.

Jak korzystać z lamp antydepresyjnych?

Przed rozpoczęciem fototerapii należy usiąść przed lampą w odległości około pół metra. Aby czas spędzony przy świetle upłynął szybciej, warto wziąć ze sobą gazetę, książkę lub krzyżówkę do rozwiązania. Relaksując się przy czytaniu, należy co chwilę spoglądać na lampę. Jedna sesja naświetlania trwa średnio około godziny. Leczenie jest bezbolesne, a objawy uboczne jak np. bóle głowy występują bardzo rzadko.

W zależności od stanu zdrowia, zaleca się różne cykle naświetlania:

  • problemy ze snem — jedna sesja dziennie, trwająca 2–3 godziny przez 2 tygodnie;
  • depresja zimowa - jedna sesja codziennie rano przez 2 tygodnie;
  • problemy ze snem spowodowane pracą zmianową — jedna sesja przed rozpoczęciem pracy;
  • problemy spowodowane zmianą strefy czasowej — jedna sesja codziennie przez około 2–3 dni.

Szukasz lampy emitującej różne rodzaje oświetlenia? Zobacz tę:

Jeżeli zależy ci na lampie emitującej światło o wysokim natężeniu, możesz zapoznać się z poniższym produktem:

Czy terapia światłem pomaga w leczeniu depresji?

Światło na każdego z nas wpływa inaczej. Najbardziej z powodu niedoboru światła cierpią kobiety. Zanim jednak zastosujemy farmakologiczne leczenie depresji, warto wypróbować terapię światłem. Nie jest szkodliwa, a może nam zdecydowanie pomóc, likwidując problemy ze snem i obniżony nastrój.

Czy lampa antydepresyjna ma jakieś przeciwwskazania?

Przed zakupem lampy antydepresyjnej należy pamiętać o przeciwwskazaniach. Osoby leczone farmakologicznie środkami powodującymi nadwrażliwość na światło nie mogą korzystać z lamp antydepresyjnych. Jeśli podczas terapii występuje migrena, również należy przerwać leczenie. W przypadku chorób oczu przed zakupem lampy powinniśmy zasięgnąć porady okulisty.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Smartwatch za mniej niż 500 zł. Dzwoń z nadgarstka Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu Spore gabaryty i niskie ceny. Tablety do 10 cali Bezpieczeństwo w samochodzie za mniej niż 25 złotych. Multitoole dla kierowców