Umiejętność, która przyda się nie tylko na biwaku – jak rozpalić ognisko

Rozpalanie ogniska z pomocą zapałek lub zapalniczki jest banalnie proste i wymaga jedynie kilku prób. Droga pod górę zaczyna się wtedy, gdy te podstawowe narzędzia zawiodą - na przykład ulegną zamoczeniu podczas ulewnego deszczu. By wypad na łono natury był udany, warto przygotować się również na taki scenariusz.

Rozpalenie ogniska jest jedną z pierwszych rzeczy, które robimy na biwaku

Rozpalenie ogniska jest jedną z pierwszych rzeczy, które robimy na biwaku (Shutterstock)

Poniżej przedstawiam kilka interesujących przedmiotów, które przydadzą się podczas wycieczki za miasto. Tłumaczymy, dlaczego warto mieć je ze sobą i podpowiadamy, jak z nich korzystać.

Zabezpiecz zapałki i zapalniczkę
Wybierając się na biwak lub ryby, zwłaszcza przy niepogodzie, lepiej nie dopuścić do przemoczenia najważniejszych przedmiotów, takich jak portfel, telefon i zapalniczka. Dlatego dobrze będzie zawczasu przygotować woreczki strunowe na bardziej wrażliwy sprzęt. Oczywiście, jeśli taki woreczek wpadnie do wody, szansa na ocalenie lub wyłowienie zapalniczki jest bardzo mała, dlatego lepiej zaopatrzyć się w odpowiedni pokrowiec. Nawet jeśli wpadnie do wody, to utrzyma się na powierzchni, co ułatwi wyłowienie. Zabierając ze sobą zapałki warto dodatkowo się zabezpieczyć, wkładając je do plastikowego pudełka po wykałaczkach.

Droga pod górkę
Dla niektórych nawet posiadanie zapałek lub zapalniczki jest niewielkim ułatwieniem, gdyż sam proces rozpalania wymaga nieco wprawy. Jeśli raz po raz usiłujemy rozpalić ogień to po pierwsze znak, że coś robimy źle, a po drugie, że niedługo wysiądzie nam zapalniczka. Lepiej więc pomyśleć o wybraniu innego miejsca na ognisko, najlepiej jeśli będzie w suchym i osłoniętym od wiatru miejscu. Jeśli takiego nie znajdziemy, wystarczy wykopać dołek o kilkunastu centymetrach głębokości. By nie marnować niepotrzebnie ognia, warto zapalić świecę. Trzy knoty zapewnią sporo światła w nocy, a stały płomień o wiele lepiej sprawdzi się przy rozpalaniu ogniska, zwłaszcza gdy wszystko wokoło jest mokre.

Jak znaleźć suchą rozpałkę w deszczowy dzień
Kluczem do szybkiego rozpalenia ognia jest znalezienie odpowiedniej rozpałki. Można oczywiście posłużyć się gazetami, jednak wokoło znajdziesz mnóstwo lepszych materiałów. Przede wszystkim będą to kępy suchej trawy, którą znajdziemy niemal wszędzie. Jeśli jest mokro, zamiast tego możesz użyć kory z drzew lub niższych gałązek drzew iglastych, które zwykle są wyschnięte na wiór. Jeżeli to wciąż za mało, możesz nożem oskrobać je na cienkie wióry przy pomocy noża. Nada się on również do przepołowienia grubszych patyków bez pomocy toporka. Wystarczy wbić czubek noża wzdłuż gałęzi i kilkukrotnie uderzyć w trzonek kamieniem.

Ułożenie też jest ważne
Zgodnie z harcerskimi zasadami na środku przygotowanego miejsca kładziemy podpałkę, zaczynając od najdrobniejszej, następnie w środek rozpałki wbijamy długi patyk, o który będziemy opierać poszczególne polana tak, by ognisko zachowało kształt i miało odpowiednią wentylację, tlen jest przecież niezbędny do spalania. Wtedy używamy zapalniczki lub krzesiwa i czekamy aż płomień rozprzestrzeni się. Krzesiwo wbrew pozorom nie wymaga wiele wysiłku, jest też bardziej samowystarczalne.Wystarczy kilka energicznych ruchów by wykrzesać snop iskier na podpałkę. Jeżeli rozpalamy ognisko po lub w trakcie deszczu, trzeba będzie odpowiednio rozdmuchać żar.

W ten sposób możemy cieszyć się ogniskiem godnym prawdziwego trapera. Jest to rzecz, której warto się nauczyć, gdyż może się przydać w każdej sytuacji. Radzenie sobie bez zapałek stanowi natomiast doskonałą zabawę dla młodszych biwakowiczów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Smartwatch za mniej niż 500 zł. Dzwoń z nadgarstka Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu Spore gabaryty i niskie ceny. Tablety do 10 cali Bezpieczeństwo w samochodzie za mniej niż 25 złotych. Multitoole dla kierowców