Skuteczne pochłaniacze wilgoci do domu

Wilgotne ściany, zaparowane okna i nieprzyjemny zapach to skutki zbyt dużej wilgotności powietrza w domu. Takie warunki niekorzystnie wpływają na zdrowie. Jak sobie z tym poradzić? Najprostszym sposobem jest pochłaniacz wilgoci. Wybieramy najlepsze.

Nadmierny poziom wilgotności powietrza szkodzi nie tylko nam, ale również otoczeniu.

Nadmierny poziom wilgotności powietrza szkodzi nie tylko nam, ale również otoczeniu. (istockphoto.com/HotHibiscus)

Czy potrzebuję pochłaniacza wilgoci?

Sprawdzenie poziomu wilgotności powietrza w domu nie jest skomplikowane. Wystarczy wykorzystać tani higrometr lub samodzielnie poszukać skutków nadmiernej wilgoci. Naszą uwagę powinien zwrócić odpadający ze ścian tynk lub odklejająca się tapeta. Zaparowane lustra i okna również mogą o tym świadczyć. Wilgotnym ścianom dodatkowo towarzyszy grzyb, który szpeci wygląd mieszkania. Jak rozwiązać ten problem?

Poniższy produkt pomoże nam zlikwidować nadmierny poziom wilgotności powietrza i w domu, i w aucie:

Odpowiedni poziom wilgoci dla mieszkania powinien mieścić się w granicy 30–55 proc. W przypadku wyższej wartości, nie zwlekajmy, gdyż im dłużej wilgoć będzie przekraczać normę, tym większy koszt likwidacji jej skutków.

Jeśli zależy nam na większej wydajności i szybkości działania, warto zainwestować w taki pochłaniacz:

Przyczyny wilgoci w domu

Przyczyn wilgoci w domu może być wiele. Wina często leży po stronie nieszczelnego dachu, przeciekających rynien lub złej wentylacji pomieszczeń. Nie powinniśmy oszczędzać na ogrzewaniu. W przypadku, gdy jest ono nieregularne, przyczynia się do gromadzenia wilgoci. Niewietrzona kuchnia czy łazienka także mogą być źródłem problemu. Pewne pomieszczenia są zawsze narażone na wyższy wskaźnik wilgotności powietrza i wtedy nic oprócz pochłaniacza wilgoci nie będzie w stanie pomóc.

Uniwersalny pochłaniacz wilgoci, taki jak ten, sprawdzi się w każdym pomieszczeniu — zarówno w sypialni, jak i w kuchni:

Aby pochłaniacz był wydajny, pamiętajmy o regularnej wymianie wkładów:

Jaki pochłaniacz wilgoci wybrać do domu?

To, jaki pochłaniacz wilgoci okaże się odpowiedni, zależy od wielkości pomieszczenia i poziomu zawilgocenia. W mniejszych mieszkaniach wystarczy najtańszy pochłaniacz. Jest to zazwyczaj plastikowy pojemnik wyposażony w specjalny wkład z materiałem pochłaniającym. Wkłady wymienia się kilka razy w roku. Koszt takiego urządzenia waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

W większych domach lepiej sprawdzi się profesjonalny osuszacz powietrza. Jest to elektryczne urządzenie, które można programować w celu ustawienia odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Można je kupić w cenie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Optymalnym wyborem biorąc pod uwagę stosunek ceny do jakości będzie poniższy sprzęt:

Domowe sposoby na osuszenie powietrza

Zanim kupimy pochłaniacz wilgoci, możemy spróbować domowych metod osuszenia powietrza. Najprostszym sposobem jest zasadzenie kwiatów chłonących wilgoć z otoczenia. Są to m.in. paprocie, bluszcz lub skrzydłokwiat. Innym sposobem jest rozłożenie soli owiniętej gazą w miejscach najbardziej narażonych na wilgoć.

Zobacz także:

Pochłaniacze wilgoci — przegląd
Jaka pogoda za oknem? Termometry i stacje pogodowe

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Smartwatch za mniej niż 500 zł. Dzwoń z nadgarstka Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu Spore gabaryty i niskie ceny. Tablety do 10 cali Bezpieczeństwo w samochodzie za mniej niż 25 złotych. Multitoole dla kierowców