Jak rozwiązać problem zaparowanych okien?

Zbliżająca się zima to okres, gdy na naszych oknach zaczyna osadzać się wilgoć. Zaparowane szyby to nie tylko problem wizualny. Jak sobie poradzić z zaparowanymi oknami? Sprawdźmy, co nam pomoże w rozwiązaniu problemu.

Parujące okna to nie tylko problem estetyczny

Parujące okna to nie tylko problem estetyczny (imagestockphoto.com/HotHibiscus)

Przyczyny zaparowanych okien

Parowanie naszych okien jest ściśle powiązane z różnicą temperatur panującą wewnątrz i na zewnątrz mieszkania. Najbardziej intensywne parowanie następuje zatem w nocy i nad ranem. Powstawaniu pary na oknach sprzyja nadmierna wilgotność powietrza w naszym mieszkaniu. Suszenie prania lub gotowanie to jedne z głównych czynników powodujących osadzanie się pary na oknach. Zanim kupimy pochłaniacz wilgoci lub osuszacz powietrza sprawdźmy, czy dach i rynny odprowadzające deszczówkę są szczelne. Także źle zamontowane okna mogą sprzyjać parowaniu.

Jakie są skutki zaparowanych okien?

Niestety zaparowane okna niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji. Obecność pary na oknach powoduje:

  • powstawanie pleśni na ścianach wywołującej problemy zdrowotne układu oddechowego;
  • pogorszenie stanu okien;
  • zmniejszenie koncentracji;
  • zły nastrój;
  • ataki migreny, alergie.

Warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, która wynosi od 40 do 60 proc. Jeśli na szybach osadza się wilgoć, często niezbędna będzie wymiana starych okien. Mimo, że ogrzewanie mieszkania wiąże się z wysokimi kosztami, zastanówmy się nad rozszczelnieniem okien. Koszty usuwania skutków wilgoci znacznie przewyższą nasz dodatkowy wkład w ogrzewanie. Jeśli mamy okna PCV możemy je dodatkowo wyposażyć w nawiewniki.

Kolejnym krokiem może być profesjonalny osuszacz powietrza. W większych pomieszczeniach sprawdzi się ten:

Pochłaniacze wilgoci i osuszacze powietrza są szczególnie przydatne w pomieszczeniach, w których suszymy pranie. Przy parujących oknach wystarczy postawić proste urządzenie, takie jak to:

Warto również spróbować naturalnych metod — na parapecie można postawić kwiaty pochłaniające wilgoć np. paproć lub bluszcz.

Jak zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń?

Zamontowanie wentylatorów i kratek wentylacyjnych to podstawa, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza w domu. Polecamy poniższy produkt:

Dodatkowo nasza kuchnia powinna zostać wyposażona w okap kuchenny z wyciągiem powietrza. Do nowoczesnego wnętrza polecamy stylowy okap sterowany pilotem:

Zobacz także:
Pochłaniacze kuchenne — pozbądź się nieprzyjemnych zapachów
Pochłaniacze wilgoci — przegląd

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Smartwatch za mniej niż 500 zł. Dzwoń z nadgarstka Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu Spore gabaryty i niskie ceny. Tablety do 10 cali Bezpieczeństwo w samochodzie za mniej niż 25 złotych. Multitoole dla kierowców