Yerba mate - od czego zacząć?

Yerba mate - od czego zacząć?

Bez tykwy i bombilli nie da się zrobić i wypić yerba mate
Bez tykwy i bombilli nie da się zrobić i wypić yerba mate
Źródło zdjęć: © anyaivanova/istockphoto.com
Tomasz Karkuć
06.11.2017 10:01

Redukcja stresu, pozytywny wpływ na samopoczucie, ciśnienie krwi i pracę serca – to tylko jedne z wielu powodów, dla których coraz więcej osób pije yerba mate, czyli napar z suszu ostrokrzewu paragwajskiego. Jeśli też chcecie spróbować przygody z yerba mate, sprawdźcie, jak ją zrobić i co się wam do tego przyda.

Zestaw do yerba mate – z czego się składa?

Najważniejszym elementem każdego zestawu do yerba mate jest tykwa (nazywana także "matero"). To ozdobne naczynie, które wyglądem przypomina niewielki wazon, służy zarówno do parzenia, jak i przechowywania gotowego wywaru yerba mate. Pojemność tykwy do yerba mate zwykle wynosi około ćwierć litra (czasem trochę więcej, np. 300 ml). Biorąc pod uwagę fakt, że zasypuje się ją co najmniej w połowie suszem yerba mate, nie jest to dużo. Inna sprawa, że smak yerba mate jest na tyle intensywny, że nawet taka ilość napoju spokojnie wystarczy wielu osobom.

Znaleźliśmy doskonałą tykwę do yerba mate:

Co ciekawe tykwa to roślina tropikalna, z której wykonuje się naczynie do yerba mate o tej samej nazwie. Mimo że tradycja przyrządzania yerba mate nakazuje raczej korzystanie z dokładnie takiego akcesorium, to dobrym wyborem są również ceramiczne tykwy, gdyż z jednej strony są solidne i po prostu ładne, a z drugiej nie wpływają niekorzystnie na smak yerba mate.

Wywar yerba mate pije się przez bombillę – metalową lub drewnianą rurkę ze specjalnym sitkiem, które zapobiega przedostawaniu się do niej fusów. W bombilli ważniejsza niż jakość wykonania jest jednak umiejętność jej używania – trzeba ją bowiem włożyć tak, aby trafiła w miejsce z najmniejszą ilością suszu yerba mate, a następnie już w ogóle nią nie poruszać. Inaczej może się szybko zapchać.

Do picia yerba mate najlepiej nadaje się ta bombilla:

Dodatkowe akcesoria do yerba mate

W przyrządzaniu yerba mate najważniejsza jest odpowiednia temperatura wody. Zbyt gorąca woda nie dość, że zepsuje smak naparu, to jeszcze sprawi, że cenne właściwości yerba mate praktycznie znikną. Na większości opakowań yerba mate jest napisane, że maksymalna temperatura wody do zaparzenia wywaru powinna wynosić 80-85°C. Jak to sprawdzić?

Najlepiej użyć termometru do napojów. W sklepach dostępne są nawet specjalistyczne akcesoria dostosowane do konkretnych płynów, takich jak herbaty czy właśnie napary z yerba mate. Tego typu termometry mają szerszy zakres temperatur, zwłaszcza jeśli chodzi o ich górną granicę (zwykle do 100°C). Dzięki nim woda, którą zalejecie yerba mate, nigdy nie będzie za gorąca ani za zimna.

Ten termometr to gwarancja zawsze smacznej yerba mate:

Innym gadżetem, który przydaje się do robienia yerba mate, jest tzw. nabierka. Nabierki do yerba mate są wykonywane z drewna, a ich kształt zapobiega rozsypywaniu się suszu. Poza tym dzięki nim przyrządzenie yerba mate jest po prostu wygodniejsze, bo nie wymaga dawkowania suszu za pomocą niezbyt pojemnej łyżeczki do herbaty.

Polecamy szczególnie tę nabierkę do yerba mate:

Jak zrobić yerba mate na zimno?

Odmianą yerba mate, która idealnie sprawdza się podczas gorących, letnich dni i po wysiłku fizycznym, jest tzw. terere. Ten napój potocznie określany jest jako "yerba mate na zimno", co nie jest błędem, bo do jego przyrządzenia wykorzystuje się te same przyrządy i ten sam rodzaj suszu, tylko w innych proporcjach. W przypadku terere warto bowiem dodać około 50 proc. więcej suszu niż do gorącej yerba mate. Całość trzeba następnie zalać zimną wodą, a jeszcze niższą temperaturę można uzyskać wkładając do tak przygotowanej yerba mate kostki lodu.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)