Lornetka nie tylko dla myśliwych. Może się przydać w wielu sytuacjach

Gdy myślimy o kupnie lornetki, musimy zastanowić się nad tym, do czego będziemy jej używać. Polowanie, żegluga morska, trekkingowa wycieczka w góry, a nawet amatorskie obserwacje astronomiczne czy mecz piłki nożnej wypadną o wiele lepiej, gdy będziesz miał przy sobie urządzenie powiększające obraz.

Lornetka przyda się nie tylko w lesie

Lornetka przyda się nie tylko w lesie (Shutterstock)

Poniżej prezentujemy kilka porad odnośnie tego jak dobrać odpowiednią lornetkę do swoich potrzeb, a także omówimy podstawowe właściwości, które odpowiadają za jakość sprzętu.

Lekki monokular w sam raz w podróż
Najważniejsze parametry sprzętu to powiększenie, średnica obiektywu oraz pole widzenia. Pierwsze dwa widnieją zwykle na opakowaniu w formie np. 10×25. Pierwsza z tych liczb to właśnie wielokrotność powiększenia, druga to wielkość średnicy obiektywu w milimetrach. Lornetki oferujące funkcję regulację ostrości oznaczane są jeszcze inaczej, na przykład 5×10x25, co oznacza 5–10-krotne powiększenie przy średnicy obiektywu 25 mm. Jeśli potrzebujesz lornetki, która sprawdzi się w podróży, to powinieneś wybrać raczej niewielki model lub zwyczajny monokular. To dobry, uzupełniający przyrząd, który zmieścisz w kieszeni. Z jego pomocą możesz sprawdzić, jak długi jest zator drogowy, na który natrafiłeś podczas jazdy samochodem, lub podziwiać zabytki architektury z odpowiedniej odległości podczas krótkiego wypadu do innego miasta.

Niedroga lornetka w sam raz na mecz
Trzecim ważnym parametrem, o którym wspominałem na początku, jest pole widzenia. Dzielimy je na kątowe i liniowe. Pole kątowe określane jest za pomocą stopni, które oznaczają kąt widzenia lornetki. Pole liniowe opisuje się w metrach na tysiąc metrów, co oznacza szerokość pola widzenia obiektu oddalonego o jeden kilometr, na przykład 128/1000 m. Lornetka o szerokim kącie widzenia przyda się podczas wydarzeń sportowych lub koncertów. Nie zniekształca obrazu, a przy tym pozwala uważnie śledzić całą sytuację, która ma miejsce przed naszymi oczami. Dzięki temu wszystkie dynamiczne zmiany na boisku lub scenie nie umkną tak łatwo twoim oczom, a jednocześnie będziesz mógł się cieszyć dobrym i ostrym obrazem.

Nieco większa dla trekkingowców i myśliwych
Jeśli potrzebujesz lornetki o nieco większym, bo dwunastokrotnym powiększeniu, nie oznacza to, że musisz wydać na nią dużo więcej pieniędzy. Węższy kąt widzenia pozwoli na dokładniejsze obserwacje przy zachowaniu poręcznego rozmiaru. Zewnętrzna warstwa ze specjalną powłoką antypoślizgową zamortyzuje uderzenie po ewentualnym wypuszczeniu z rąk, a jednocześnie gwarantuje pewny chwyt nawet gdy jest mokra. Lornetki o średnicy obiektywu powyżej 25 mm sprawdzą się zarówno wśród amatorów turystycznych wycieczek po górach, jak i zapalonych ornitologów i myśliwych.

Coś dla amatorów astronomii
Przy pomocy lornetki możesz również prowadzić obserwację nocnego nieba. Oczywiście efekt nie będzie taki sam jak przy użyciu profesjonalnej lunety, jednak lornetka pod pewnymi względami ją przewyższa. Przede wszystkim jest bardziej mobilna, choć mimo tego przy większych modelach warto zainwestować w prosty statyw fotograficzny z możliwością obrotu. Poza tym luneta umożliwia oglądanie nieba tylko jednym okiem, co może być nieco kłopotliwe. Lornetki przeznaczone do obserwacji nieboskłonu powinny być w stanie odpowiednio zbierać światło, dlatego te ze średnicą obiektywu 50–100 mm będą w sam raz. Lornetka dla początkującego astronoma nie kosztuje wiele. Dostaniesz ją za niecałe trzysta złotych. Może to być początek fascynującej przygody z astronomią.

Możliwości lornetek są bardzo duże, a wbrew pozorom, by cieszyć się dobrym i ostrym obrazem nie trzeba wydawać fortuny. Mniejszy i tańszy sprzęt również spełni swoje zadanie pod warunkiem, że dostosujesz go do swoich potrzeb.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze?