Jak poprawić zasięg Wi-Fi? Jest na to prosty i niedrogi sposób

Co zrobić, gdy szwankuje nam domowe Wi-Fi? Gdy mimo optymalizacji ustawień sieci i przestawiania routera jakość naszej domowej sieci wciąż nie jest zadowalająca, na ratunek przychodzi repeater. Czym jest i jak działa to urządzenie?

Fot. Pixabay, Lic CC0

Walkę o optymalne działanie domowej sieci warto zacząć od przeanalizowania problemu. W przypadku niewielkich, kilkupokojowych mieszkań powinien wystarczy zwykły router bezprzewodowy, dlatego nasze działania dobrze zacząć od optymalizacji ustawień sieci i samego routera.

Chodzi o to, aby pomiędzy nim, a podłączonymi do sieci urządzeniami było jak najmniej przeszkód – problem sprawiają zwłaszcza metalowe zbrojenia, różnego rodzaju instalacje, siatki czy np. szyb windy. Niekiedy rozwiązaniem okaże się po prostu przesunięcie routera w inne miejsce albo – co również ma znaczenie – ustawienie go wyżej.

W przypadku większych mieszkań, zwłaszcza wielopoziomowych, a także rozległych posesji, gdzie od źródła sygnału może dzielić nas wiele ścian, a zasięg chcemy mieć również np. w ogrodzie, niezbędne może okazać się użycie dodatkowego sprzętu. Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć maksymalne wykorzystanie połączeń przewodowych, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Kolejnym etapem powinno być przeanalizowanie działania naszej sieci. Pomoże w tym oprogramowanie takie jak Xirrus WiFi Inspector. Po zainstalowaniu go na laptopie trzeba udać się na spacer po najbliższej okolicy – sprawdzimy wówczas siłę sygnału i wykryjemy miejsca, gdzie zasięg sieci jest najgorszy.

Dysponując taką wiedzą możemy pomyśleć o zakupie repeatera – urządzenia, które wzmocni sygnał naszej sieci Wi-Fi, a tym samym zwiększy jej użyteczny zasięg.

Wybierając sprzęt dla siebie warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak anteny (ich zysk energetyczny i liczba – zazwyczaj im więcej, tym lepiej), pasmo (najlepiej zarówno 2,4, jak i 5 Ghz — Dual Band), a także wspieraną technologię bezprzewodową (obecnie 802.11 b/g/n/ac). Jeśli do tego nie chcemy przepłacać, warto zwrócić uwagę na model Urant, który przez ograniczony czas jest oferowany przez Amazon w bardzo dobrej cenie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Nie tylko selfie stick - inne zastosowania kamerki GoPro Wzmocnione i wodoodporne torby na laptopa Dyskomfort w gardle, łzawienie i wysuszona śluzówka – przyczyna może być jedna Sprytne urządzenie piwnicy Tanie fotele biurowe - do 300 zł Blender kielichowy do 200 zł Przechowaj napoje i żywność: termosy powyżej 1 l Idealny szlif i perfekcyjne cięcie. Przetestuj różne ostrzałki i osełki Wagi łazienkowe: od najprostszych po najbardziej zaawansowane modele Nie wsadzaj zamoczonego telefonu w ryż – zabezpiecz się zawczasu Phone Clone, czyli jak łatwo przenieść się na nowe telefony Huawei Umiejętność, która przyda się nie tylko na biwaku – jak rozpalić ognisko

Popularne w tym tygodniu:

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Nawilżacz powietrza to tylko jedna z opcji Jak ładować akumulator żelowy, by służył nam najlepiej? Podpowiadamy Jak zarządzać skrzynką mailową? Oto kilka sprawdzonych porad