Jak poprawić zasięg Wi-Fi? Jest na to prosty i niedrogi sposób

Co zrobić, gdy szwankuje nam domowe Wi-Fi? Gdy mimo optymalizacji ustawień sieci i przestawiania routera jakość naszej domowej sieci wciąż nie jest zadowalająca, na ratunek przychodzi repeater. Czym jest i jak działa to urządzenie?

Fot. Pixabay, Lic CC0

Walkę o optymalne działanie domowej sieci warto zacząć od przeanalizowania problemu. W przypadku niewielkich, kilkupokojowych mieszkań powinien wystarczy zwykły router bezprzewodowy, dlatego nasze działania dobrze zacząć od optymalizacji ustawień sieci i samego routera.

Chodzi o to, aby pomiędzy nim, a podłączonymi do sieci urządzeniami było jak najmniej przeszkód – problem sprawiają zwłaszcza metalowe zbrojenia, różnego rodzaju instalacje, siatki czy np. szyb windy. Niekiedy rozwiązaniem okaże się po prostu przesunięcie routera w inne miejsce albo – co również ma znaczenie – ustawienie go wyżej.

W przypadku większych mieszkań, zwłaszcza wielopoziomowych, a także rozległych posesji, gdzie od źródła sygnału może dzielić nas wiele ścian, a zasięg chcemy mieć również np. w ogrodzie, niezbędne może okazać się użycie dodatkowego sprzętu. Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć maksymalne wykorzystanie połączeń przewodowych, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Kolejnym etapem powinno być przeanalizowanie działania naszej sieci. Pomoże w tym oprogramowanie takie jak Xirrus WiFi Inspector. Po zainstalowaniu go na laptopie trzeba udać się na spacer po najbliższej okolicy – sprawdzimy wówczas siłę sygnału i wykryjemy miejsca, gdzie zasięg sieci jest najgorszy.

Dysponując taką wiedzą możemy pomyśleć o zakupie repeatera – urządzenia, które wzmocni sygnał naszej sieci Wi-Fi, a tym samym zwiększy jej użyteczny zasięg.

Wybierając sprzęt dla siebie warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak anteny (ich zysk energetyczny i liczba – zazwyczaj im więcej, tym lepiej), pasmo (najlepiej zarówno 2,4, jak i 5 Ghz — Dual Band), a także wspieraną technologię bezprzewodową (obecnie 802.11 b/g/n/ac). Jeśli do tego nie chcemy przepłacać, warto zwrócić uwagę na model Urant, który przez ograniczony czas jest oferowany przez Amazon w bardzo dobrej cenie.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Obudowa do Huawei P10 - najlepsze modele Kuchenne AGD w stylu retro Odkurzacz workowy do 300 zł Tablet za 350 zł. Do internetu, filmów i nawigacji Smukłe powerbanki do 10 mm. Supercienkie magazyny energii, które zmieścisz nawet w portfelu Domowa apteczka - co powinno się w niej znaleźć? Telefon na nadgarstku. Smartwatch na prezent dla dziecka i dorosłego Ten sprzęt jest w promocji, a pomoże ci zachować sylwetkę w trakcie zimy Niezbędne i tanie akcesoria rowerowe Prostowniki samochodowe, którymi naładujesz padnięty akumulator Ostrzałka do domu i nie tylko. Nóż będzie perfekcyjnie ostry Blender ręczny do 200 zł