Jak poprawić zasięg Wi-Fi? Jest na to prosty i niedrogi sposób

Co zrobić, gdy szwankuje nam domowe Wi-Fi? Gdy mimo optymalizacji ustawień sieci i przestawiania routera jakość naszej domowej sieci wciąż nie jest zadowalająca, na ratunek przychodzi repeater. Czym jest i jak działa to urządzenie?

Fot. Pixabay, Lic CC0

Walkę o optymalne działanie domowej sieci warto zacząć od przeanalizowania problemu. W przypadku niewielkich, kilkupokojowych mieszkań powinien wystarczy zwykły router bezprzewodowy, dlatego nasze działania dobrze zacząć od optymalizacji ustawień sieci i samego routera.

Chodzi o to, aby pomiędzy nim, a podłączonymi do sieci urządzeniami było jak najmniej przeszkód – problem sprawiają zwłaszcza metalowe zbrojenia, różnego rodzaju instalacje, siatki czy np. szyb windy. Niekiedy rozwiązaniem okaże się po prostu przesunięcie routera w inne miejsce albo – co również ma znaczenie – ustawienie go wyżej.

W przypadku większych mieszkań, zwłaszcza wielopoziomowych, a także rozległych posesji, gdzie od źródła sygnału może dzielić nas wiele ścian, a zasięg chcemy mieć również np. w ogrodzie, niezbędne może okazać się użycie dodatkowego sprzętu. Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć maksymalne wykorzystanie połączeń przewodowych, jednak nie zawsze jest to możliwe.

Kolejnym etapem powinno być przeanalizowanie działania naszej sieci. Pomoże w tym oprogramowanie takie jak Xirrus WiFi Inspector. Po zainstalowaniu go na laptopie trzeba udać się na spacer po najbliższej okolicy – sprawdzimy wówczas siłę sygnału i wykryjemy miejsca, gdzie zasięg sieci jest najgorszy.

Dysponując taką wiedzą możemy pomyśleć o zakupie repeatera – urządzenia, które wzmocni sygnał naszej sieci Wi-Fi, a tym samym zwiększy jej użyteczny zasięg.

Wybierając sprzęt dla siebie warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak anteny (ich zysk energetyczny i liczba – zazwyczaj im więcej, tym lepiej), pasmo (najlepiej zarówno 2,4, jak i 5 Ghz — Dual Band), a także wspieraną technologię bezprzewodową (obecnie 802.11 b/g/n/ac). Jeśli do tego nie chcemy przepłacać, warto zwrócić uwagę na model Urant, który przez ograniczony czas jest oferowany przez Amazon w bardzo dobrej cenie.

Zobacz również: Przyszłość fotografii. Premiera Huawei P30

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Jak pozbyć się pająków z domu? Kuna w domu – jak się jej pozbyć? Jak rozwiązać problem zaparowanych okien? Skuteczne pochłaniacze wilgoci do domu Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych? Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł

Popularne w tym tygodniu:

Jak poprawić jakość Wi-Fi? Wzmacniacze sygnału w dobrej cenie Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Belka zamiast kolumn. Soundbar do niewielkiego salonu