Wybieramy noże do survivalu. Jak rozpoznać rodzaj ostrza po głowni

Jeśli myślisz, że każdy nóż survivalowy służy praktycznie do tego samego, to jesteś w ogromnym błędzie. Jego przeznaczenie jest zależne od rodzaju głowni. Najogólniej mówiąc możemy podzielić noże na myśliwskie, bojowe i robocze. Każda z tych grup dzieli się na podgrupy odpowiedzialne za konkretne czynności.

Wybór odpowiedniej głowni ma spore znaczenie

Wybór odpowiedniej głowni ma spore znaczenie (Shutterstock)

Poniżej znajdziecie kilka najpopularniejszych rodzajów noży, a także krótkie opisy ich właściwości. Mając do dyspozycji odpowiednio dobrany nóż, poradzisz sobie w każdych warunkach.

Nóż myśliwski dla trapera
Jednym z najbardziej popularnych głowni noża myśliwskiego jest tzw. drop point, czyli głownia o brzuścu wygiętym w łuk i grzbiecie opadającym w prostej linii ku czubkowi. Bardziej popularne jest natomiast ostrze clip point, które możemy kojarzyć chociażby z wszelkiego rodzaju filmów wojennych. Brzusiec tego modelu jest o wiele mniej zakrzywiony, co osłabia jego zdolności tnące, ale jednocześnie poprawia pchnięcie.

Typowo myśliwskim ostrzem jest już hookblade z charakterystycznym hakowatym nacięciem na grzbiecie, które służy patroszeniu zwierzyny. Przecina skórę, a jednocześnie nie uszkadza znajdujących się pod nią organów, które mogłyby zanieczyścić mięso. Co ciekawe, tego typu nóż jest również używany przez służby ratunkowe w celu rozcinania odzieży osób poszkodowanych w wypadkach.

Uzbrojenie godne żołnierza, czyli noże bojowe
Najbardziej charakterystycznymi nożami bojowymi były swego czasu kukri, noszone przez nepalskich żołnierzy. Początek tego typu ostrzy to jednak przede wszystkim czasy drugiej wojny światowej i wprowadzenie do użytku bagnetów. Rozpowszechniono je szczególnie w wojsku polskim, niemieckim i rosyjskim. Podstawą tego typu ostrzy są ich właściwości kłute, dlatego zarówno górna jak i dolna krawędź głowni powinna być odpowiednio zaostrzona. Najbardziej popularne noże o wysokich właściwościach penetracyjnych to dagger i spear point

Noże bojowe służą również do rzucania. Specjalnie wyprofilowane, cienkie, lekkie i perforowane rękojeści noży bojowych zapewniały pewny chwyt i perfekcyjne wyważenie, dzięki czemu w rękach odpowiednio wyszkolonej osoby stawały się śmiercionośną bronią dystansową.

Typowe czynności obozowe – nóż roboczy
W nożach roboczych najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego większość modeli takich jak spike lub warncliff mają tylko jedną krawędź tnącą i czubek ostrza skierowany bardziej ku dołowi. Zazwyczaj brzusiec jest bardzo delikatnie wygięty, choć zdarzają się również modele noży roboczych, których krawędź tnąca wyprowadzona jest ostro.

Oczywiście temat ten nie jest w pełni wyczerpany, każdy z noży posiada swoje unikalne właściwości, mocne i słabe strony. Jeśli jednak planujesz zakup noża, musisz zadać sobie jedno pytanie: do jakich czynności będzie mi potrzebny. To pozwoli dopasować ostrze do swoich potrzeb, a co za tym idzie sprawić, że wykorzystasz je w maksymalnym stopniu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić? Odkurzacz workowy do 200 zł Okap kuchenny do 250 zł Opiekacz do 150 zł Piekarniki do 1000 zł

Popularne w tym tygodniu:

Kuny w samochodzie. Skuteczny sposób na małe szkodniki Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Zapomnij o kolejkach i drogich biletach. Dzięki promocji niewielkim kosztem zrobisz sobie kino w domu Jak wybrac dobry masażer? Domowy sposób na stres Zadziwiający głośnik Sony. Dzięki niemu zawsze usłyszysz dźwięk z telewizora Słuchawki z redukcją szumów w rewelacyjnej cenie. Tej promocji nie możesz przegapić