Wybieramy noże do survivalu. Jak rozpoznać rodzaj ostrza po głowni

Wybieramy noże do survivalu. Jak rozpoznać rodzaj ostrza po głowni

Wybór odpowiedniej głowni ma spore znaczenie
Wybór odpowiedniej głowni ma spore znaczenie
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
05.12.2017 14:55

Jeśli myślisz, że każdy nóż survivalowy służy praktycznie do tego samego, to jesteś w ogromnym błędzie. Jego przeznaczenie jest zależne od rodzaju głowni. Najogólniej mówiąc możemy podzielić noże na myśliwskie, bojowe i robocze. Każda z tych grup dzieli się na podgrupy odpowiedzialne za konkretne czynności.

Poniżej znajdziecie kilka najpopularniejszych rodzajów noży, a także krótkie opisy ich właściwości. Mając do dyspozycji odpowiednio dobrany nóż, poradzisz sobie w każdych warunkach.

Nóż myśliwski dla trapera

Jednym z najbardziej popularnych głowni noża myśliwskiego jest tzw. drop point, czyli głownia o brzuścu wygiętym w łuk i grzbiecie opadającym w prostej linii ku czubkowi. Bardziej popularne jest natomiast ostrze clip point, które możemy kojarzyć chociażby z wszelkiego rodzaju filmów wojennych. Brzusiec tego modelu jest o wiele mniej zakrzywiony, co osłabia jego zdolności tnące, ale jednocześnie poprawia pchnięcie.

Typowo myśliwskim ostrzem jest już hookblade z charakterystycznym hakowatym nacięciem na grzbiecie, które służy patroszeniu zwierzyny. Przecina skórę, a jednocześnie nie uszkadza znajdujących się pod nią organów, które mogłyby zanieczyścić mięso. Co ciekawe, tego typu nóż jest również używany przez służby ratunkowe w celu rozcinania odzieży osób poszkodowanych w wypadkach.

Uzbrojenie godne żołnierza, czyli noże bojowe

Najbardziej charakterystycznymi nożami bojowymi były swego czasu kukri, noszone przez nepalskich żołnierzy. Początek tego typu ostrzy to jednak przede wszystkim czasy drugiej wojny światowej i wprowadzenie do użytku bagnetów. Rozpowszechniono je szczególnie w wojsku polskim, niemieckim i rosyjskim. Podstawą tego typu ostrzy są ich właściwości kłute, dlatego zarówno górna jak i dolna krawędź głowni powinna być odpowiednio zaostrzona. Najbardziej popularne noże o wysokich właściwościach penetracyjnych to dagger i spear point

Noże bojowe służą również do rzucania. Specjalnie wyprofilowane, cienkie, lekkie i perforowane rękojeści noży bojowych zapewniały pewny chwyt i perfekcyjne wyważenie, dzięki czemu w rękach odpowiednio wyszkolonej osoby stawały się śmiercionośną bronią dystansową.

Typowe czynności obozowe – nóż roboczy

W nożach roboczych najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego większość modeli takich jak spike lub warncliff mają tylko jedną krawędź tnącą i czubek ostrza skierowany bardziej ku dołowi. Zazwyczaj brzusiec jest bardzo delikatnie wygięty, choć zdarzają się również modele noży roboczych, których krawędź tnąca wyprowadzona jest ostro.

Oczywiście temat ten nie jest w pełni wyczerpany, każdy z noży posiada swoje unikalne właściwości, mocne i słabe strony. Jeśli jednak planujesz zakup noża, musisz zadać sobie jedno pytanie: do jakich czynności będzie mi potrzebny. To pozwoli dopasować ostrze do swoich potrzeb, a co za tym idzie sprawić, że wykorzystasz je w maksymalnym stopniu.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)