Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania? Propozycje i wskazówki

Jaki oczyszczacz powietrza do mieszkania? Propozycje i wskazówki

Czyste powietrze w mieszkaniu uchroni nas przed alergią, astmą lub schorzeniami układu oddechowego
Czyste powietrze w mieszkaniu uchroni nas przed alergią, astmą lub schorzeniami układu oddechowego
Źródło zdjęć: © istockphoto.com/Qwart
Bartłomiej Ciepielewski
10.12.2017 12:20, aktualizacja: 09.03.2022 10:44

Większość z nas uważa, że ma w domu czyste powietrze. Niestety rzeczywistość jest inna, a codziennie wdychanie kurzu, roztoczy lub grzybów negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Jak zadbać o czyste powietrze w domu? Sprawdźmy, jaki oczyszczacz powietrza warto wybrać.

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacz powietrza to niewielkie urządzenie przenośne, które oczyszcza powietrze poprzez przepuszczenie go przez specjalne filtry. Należy pamiętać, że eksploatacja tego typu urządzeń wiąże się z kosztami wymiany starych filtrów.

Możemy wyróżnić oczyszczacze powietrza z wbudowanym nawilżaczem, funkcją jonizacji powietrza, oczyszczacze powietrza ze smogu lub dla alergików.

Dlaczego warto kupić oczyszczacz powietrza?

Najwięcej czasu spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Mimo, że powietrze w pokoju może wydawać się czyste, codziennie jesteśmy narażeni na wdychanie roztoczy, wirusów, bakterii, kurzu lub grzybów. Wszystkie te substancje negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Jeśli nie zadbamy o czystość powietrza narazimy domowników na choroby płuc, astmę lub alergie. Zanieczyszczone powietrze może być również przyczyną udaru mózgu. W okresie zimowym dodatkowo wdychamy smog, który przyczynić się może do chorób nowotworowych.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza?

Kupując oczyszczacz powietrza powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • wydajność - inaczej ilość powietrza, którą urządzenie jest w stanie oczyścić w ciągu godziny. Skuteczny oczyszczacz powinien oczyścić powietrze co najmniej 5 razy w ciągu godziny;
  • możliwość regulacji pracy - ważne jest, aby urządzenie miało możliwość dopasowania wydajności zależnie od powierzchni pracy lub pory dnia. Urządzenia pracujące na wysokich obrotach emitują dość duży hałas;
  • poziom hałasu - aby sprzęt nie był uciążliwy szukajmy modelu z jak najniższym poziomem hałasu
  • czujniki - droższe modele posiadają sensory, które dopasują intensywność pracy do poziomu zanieczyszczenia powietrza;
  • dodatkowe funkcje - część oczyszczaczy posiada wiele przydatnych funkcji takich jak: funkcja nawilżania powietrza lub tryb nocny.

Oczyszczacze powietrza - propozycje

Pierwszą, a zarazem najtańszą propozycją jest mały i elegancki oczyszczacz powietrza Sphere. Urządzenie świetnie sprawdzi się w każdym pokoju:

Przy większych powierzchniach warto wybrać oczyszczacz powietrza Bionaire, który oprócz szkodliwych drobnoustrojów i kurzu usunie również dym papierosowy:

Odpowiednią czystość i wilgotność powietrza zapewni oczyszczacz Gotie:

Idealnym wyborem, tym razem do małych pomieszczeń, będzie poniższy oczyszczacz powietrza. Urządzenie automatycznie bada jakość powietrza i dostosowuje tryb pracy do poziomu czystości:

Propozycją z wyższej półki jest poniższy oczyszczacz powietrza, który oczyści powietrze na powierzchni do 80 m²:

Domowe sposoby na oczyszczenie powietrza

Czystość powietrza w mieszkaniu można polepszyć także domowymi sposobami. Wśród nich wymienia się:

  • rośliny pokojowe - jest to jeden z najprostszych sposobów na poprawienie jakości powietrza w domu. W oczyszczeniu powietrza najlepiej sprawdzą się rośliny o dużych i cienkich liściach. Jakość powietrza poprawią takie rośliny jak: paproć, zielistka Sternberga, bluszcz pospolity lub skrzydłokwiat;
  • odkurzanie - warto zadbać o czystość mieszkania, gdyż dywany, zasłony lub firanki to ulubione środowisko roztoczy;
  • wilgotność powietrza - wilgotne powietrze sprzyja rozwijaniu się roztoczy, wirusów, pleśni i bakterii. Prawidłowy poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu wynosi od 40-60 procent;
  • wietrzenie mieszkania - ten sposób nie sprawdzi się w okresie grzewczym, gdyż wszechobecny smog może jedynie pogorszyć jakość powietrza i stan naszego zdrowia.

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)