Takim nożem mógłbyś się ogolić. Podpowiadamy, jak go naostrzyć

Każdy wie, że utrzymanie noży kuchennych w dobrym stanie potrafi oszczędzić dużo wysiłku i nerwów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że ostrząc je w tradycyjny sposób, nie wykorzystuje się pełni jego możliwości. Jeśli masz w domu zwykłą, kółkową ostrzałkę, to zapomnij o niej. Lepsze efekty osiągniesz wykorzystując bardziej zaawansowane sprzęty, te jednak wymagają nieco większych umiejętności.

Poznaj sekrety ostrzenia noży

Poznaj sekrety ostrzenia noży (Shutterstock)

Poniżej podpowiadamy, jak poprawnie naostrzyć nóż, jakich narzędzi do tego potrzebujesz oraz omawiamy techniki, których powinieneś używać, by nie zniszczyć ostrza

Podstawy są proste i prostopadłe
Używanie zwykłej ostrzałki kółkowej to żadna sztuka. Wystarczy postawić ją na równej i stabilnej powierzchni, włożyć nóż w miejsce złączenia kółeczek i energicznie przesuwać, lekko dociskając. Ostrze powinno być przy tym skierowane prostopadle do podłoża. Odpowiedni nacisk jest przy tym bardzo ważny. Jeśli będzie zbyt słaby, kółka nie będą w stanie normalnie pracować, a sam proces ostrzenia zajmie wieki. Jeśli z kolei będzie bardzo mocny, krawędź brzuśca może się postrzępić. Co prawda bardziej doświadczone osoby będą w stanie naprawić wyrządzone w ten sposób szkody, ale reszta najprawdopodobniej sprawi sobie nowy nóż. W przypadku tanich ostrzy można to jeszcze przeboleć, ale utrata lepszej jakości noża przez nieumiejętne ostrzenie potrafi zaboleć.

Wybierając osełkę dwustronną, musisz sprawdzić, jakie kamienie posiada. Niektóre z nich są wyposażone w kilka różnych funkcji, takich jak specjalny kamień do noży ząbkowanych lub pręt dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Profesjonalne urządzenia używają dwóch ostrzałek – jednej, która odpowiada za odpowiednie wyprofilowanie i naostrzenie, oraz drugiej, która wygładza i niweluje mankamenty. Pręt sprawdzi się szczególnie w przypadku noży o dużej krzywiźnie brzuśca, można go również używać do ostrzenia haków.

Nie dla laików – kamienie i pręty
Ostrzenie noża osełką to mało skomplikowany, choć raczej czasochłonny rytuał. Delikatność jest tu najważniejsza, nie chcesz przecież zniszczyć ostrza ani sprawić, by kamień "zjadł" je zbyt szybko. Pamiętaj, że przy zbyt dużym nacisku osełka zdziera bardzo dużo materiału z powierzchni tnącej. To może powodować wykruszenie, a nawet pęknięcie ostrza. Oczywiście nacisk zależy również od materiału, z którego wykonany jest nóż. Te twardsze wymagają z reguły więcej pracy, ale z drugiej strony dużo wolniej się tępią. To właśnie twardość i elastyczność stopu odpowiadają za wytrzymałość noża. Aby ostrzenie było najbardziej efektywne, musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniego kąta pomiędzy głownią a kamieniem. Dla noży kuchennych jest to zwykle 17–20 stopni. Podczas pracy musisz pamiętać, że nóż ostrzy się "z włosem" czyli odpychając go od siebie.

Używanie osełki prętowej to prawdziwa sztuka, jeśli musisz polegać tylko na pewności swoich rąk. Pamiętanie o odpowiednim kącie i kierunku ostrzenia może być nieco problematyczne. Z pomocą przychodzą nowoczesne ostrzałki prętowe, które wyposażono w wygodne stojaki dostosowane do rodzaju noży. Wytrzymała podstawka pozwala na ostrzenie pod stałym kątem 17, (specjalnie na noże do filetowania) 20, (większość noży kuchennych) i 25 stopni (wszelkiej maści noże myśliwskie). Wbudowane przegródki na pręty sprawiają, że równie dobrze możesz zabrać ostrzałkę ze sobą w teren.

Ostrzenie noża nie jest trudne, jeśli masz do tego odpowiedni sprzęt. Zachowanie odpowiedniego kąta czy dostosowanie nacisku do ostrza i powierzchni tnącej nie jest trudne. Metodą prób i błędów wkrótce dojdziesz do doskonałości.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić? Odkurzacz workowy do 200 zł Okap kuchenny do 250 zł Opiekacz do 150 zł Piekarniki do 1000 zł

Popularne w tym tygodniu:

Kuny w samochodzie. Skuteczny sposób na małe szkodniki Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Zapomnij o kolejkach i drogich biletach. Dzięki promocji niewielkim kosztem zrobisz sobie kino w domu Jak wybrac dobry masażer? Domowy sposób na stres Zadziwiający głośnik Sony. Dzięki niemu zawsze usłyszysz dźwięk z telewizora Słuchawki z redukcją szumów w rewelacyjnej cenie. Tej promocji nie możesz przegapić