Obawiasz się dużych opadów śniegu? Przygotuj się na nie wcześniej

Aura za oknami nie rozpieszcza kierowców. Choć zima zacznie się dopiero po weekendzie, już teraz pojawiają się pierwsze śniegi i konkretne mrozy. To sygnał, że czas przygotować się na trudne warunki na drogach i nieco zwolnić. Dzięki temu podczas długich, nocnych podróży dotrzesz na miejsce w jednym kawałku.

To dopiero początek śniegów i mrozów

To dopiero początek śniegów i mrozów (Shutterstock)

Podpowiadamy, jak przygotować się do nadchodzącego sezonu zimowego, jakie sprzęty dobrze jest ze sobą zabrać i co przyda się podczas kolizji lub wypadku.

Odśnież samochód i noś buty na zmianę
Zanim w ogóle wsiądziesz do samochodu, musisz go oczywiście odśnieżyć. Pamiętaj, że jazda zaśnieżonym samochodem to wykroczenie i za swoją opieszałość możesz dostać mandat. Nie chodzi tu tylko o lampy czy tablice rejestracyjne, ale również dach auta. Podczas gwałtownego hamowania pokrywa śnieżna może spaść na przednią szybę i ograniczyć widoczność. Z grubą hałdą nie poradzą sobie nawet najlepsze wycieraczki. W ten sposób możesz doprowadzić do kolizji z innymi uczestnikami ruchu.

Podczas jazdy liczy się również kwestia odpowiedniego ubioru. W przypadku gdy wybierasz się w długą trasę, musisz pamiętać o zabraniu ze sobą ciepłej kurtki, czapki i rękawic. Nie jesteś w stanie przewidzieć czy podczas jazdy przypadkiem nie dojdzie do awarii auta, a ty będziesz musiał czekać nawet kilka godzin na pomoc drogową. Gdy wysiądzie ogrzewanie, dobrze jest mieć ze sobą coś ciepłego. Warto również wziąć przykład z zawodowych kierowców i zabierać do samochodu obuwie na zmianę. Kozaki z grubą podeszwą i wysoką cholewką ograniczają ruchy i powodują, że trudno wyczuć nacisk na pedały. Do samochodu warto więc zakładać lżejsze obuwie.

Zapanuj nad poślizgiem i wilgocią
Linka holownicza to jeden ze standardowych sprzętów, które trzymamy w bagażniku nie tylko zimą, ale i przez cały rok. W razie poślizgu i wpadnięcia do rowu albo w zaspę będzie nieoceniona, choć w drugim przypadku można poradzić sobie bez drugiego auta. Wystarczy mieć ze sobą coś, co zapewni poślizg kołom samochodu. Do tego sprawdzi się chociażby popiół, sól czy nawet żwirek dla kota. Dwa ostatnie przydadzą się również w przypadku, gdy parkując na świeżym powietrzu rano musisz borykać się z zaparowanymi szybami. Wystarczy położyć woreczek wypełniony żwirkiem lub gruboziarnistą solą na desce rozdzielczej i gotowe. Jedno i drugie pochłania wilgoć nagromadzoną w aucie i sprawia, że zaraz po wejściu do samochodu jesteś gotów do jazdy.

By zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi, musisz dobrze ocenić swoje możliwości i dostosować prędkość samochodu do warunków panujących na drodze. Jadąc w kolumnie musisz pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od samochodu jadącego przed tobą. Zimą droga hamowania może się wielokrotnie zwiększyć. Jeżeli nie uda ci się zapanować nad autem i wpadniesz w poślizg, prawdopodobnie czeka cię wykopywanie samochodu z zaspy. Do tego przyda się saperka.

Bądź gotów na wszystko
Utrata kontroli nad kierownicą może mieć niestety poważniejsze konsekwencje. Jeśli dojdzie do wypadku, musisz być do niego odpowiednio przygotowany. Gdy samochód skończy na boku lub dachu, otwarcie drzwi może okazać się niemożliwe i będziesz musiał ewakuować się oknem. Dlatego przydać ci się może zbijak do szyb w formie małego breloka do kluczy. Jego dodatkowe komponenty, takie jak miernik ciśnienia opon czy zużycia bieżnika pozwolą zaplanować dłuższą jazdę.

Trzeba jednak pamiętać, że żaden gadżet nie pomoże nam, jeśli nie zachowamy odpowiedniej ostrożności na drodze. Pamiętaj, by odpowiednio ocenić swoje możliwości, dostosować prędkość jazdy do panujących warunków i mieć na uwadze dynamicznie zmieniającą się sytuację na drodze. Dzięki temu podróż przebiegnie bez zakłóceń.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach? Routery Wi-Fi - propozycje, porównanie DPI w myszach komputerowych: na co wpływa i jakie ma znaczenie? Jak ochronić komputer przed burzą? Pomoże listwa filtrująca i antyprzepięciowa Monitor dla gracza - 27 cali - porównanie Odkurzacz workowy do 400 zł Okap kuchenny do 500 zł Piekarniki do 2000 zł Blender ręczny do 200 zł Odkurzacz bezworkowy do 600 zł Amplitunery do 2500 zł Żelazko, za które nie zapłacisz fortuny. Przydaje się w każdym domu Opiekacz do 300 zł Odkurzacz workowy do 300 zł Okap kuchenny do 350 zł Piekarniki do 1500 zł Blender kielichowy do 300 zł Amplitunery do 2000 zł Odkurzacz bezworkowy do 500 zł Blender ręczny do 100 zł Szybkie prasowanie bez wysiłku. Jakie żelazko warto kupić?

Popularne w tym tygodniu:

Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Smartwatch za mniej niż 500 zł. Dzwoń z nadgarstka Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu Spore gabaryty i niskie ceny. Tablety do 10 cali Bezpieczeństwo w samochodzie za mniej niż 25 złotych. Multitoole dla kierowców