Bateria w smartfonie szybko się rozładowuje? To nie wina producenta

Bateria w smartfonie szybko się rozładowuje? To nie wina producenta

Zwyczajny powerbank też czasem się rozładuje
Zwyczajny powerbank też czasem się rozładuje
Źródło zdjęć: © WP
Patryk Wieczorek
29.12.2017 10:42

Czasy, w których telefon działał tydzień po kilkugodzinnym naładowaniu niestety dawno już odeszły w niepamięć. Większe ekrany potrzebują więcej energii, a rozwinięte możliwości technologiczne sprawiają, że spędzamy coraz więcej czasu przed smartfonem przeglądając internet, grając w gry czy kontaktując się ze znajomymi za pomocą mediów społecznościowych. To wszystko sprawia, że poziom naładowania baterii w telefonie drastycznie się kurczy, a telefon stacjonarny powoli przyrasta do kontaktu niemal na stałe.

Na szczęście są sposoby na to, żeby temu zapobiec. Poniżej przedstawiamy kilka porad na temat tego jak zabezpieczyć się przed szybkim spadkiem poziomu baterii oraz jakich błędów unikać, by zbytnio nie nadwyrężać swojego sprzętu.

Zabawa w ciepło-zimno

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że dla baterii szkodliwe jest wystawienie jej na działanie skrajnych temperatur. Zdziwiło cię, że przy dużych mrozach telefon lub tablet rozładowuje się niemal natychmiast po wyjściu z domu? To wina gwałtownych zmian temperatury, która kilka razy w ciągu dnia może "skoczyć" nawet o kilkadziesiąt stopni. Wystarczy droga z domu do samochodu i z samochodu do pracy dwa razy dziennie, a spadek wydajności gwarantowany, zwłaszcza gdy trzymasz wtedy telefon przy uchu.

Optymalna temperatura otoczenia baterii to 15-25 stopni Celsjusza. Jeśli jest chłodniej lub cieplej, to poszczególne warstwy baterii mogą ulec zniszczeniu, a co za tym idzie zmniejszy się jej wydajność. Prawdopodobieństwo zwiększa się wraz z oddaleniem się od "złotego środka". Latem uważaj więc, by nie zostawiać telefonu na mocno oświetlonych parapetach czy w pełnym słońcu. Zimą warto zaopatrzyć się w pokrowiec, który nieznacznie zwiększy izolację temperatury, a także nie wyjmować telefonu na zewnątrz bez powodu.

Zastanów się, czego ci potrzeba

Żadną tajemnicą jest również to, że na co dzień nie używamy wszystkich aplikacji telefonicznych, które działają w tle. Dlatego od czasu do czasu warto sprawdzić, które z nich są włączone. Wyszukiwanie sieci Wi-Fi raczej nie przyda się w drodze do pracy, a z kolei włączona lokalizacja urządzenia na niewiele się zda w domu. Jeśli już zdecydujesz się na tryb oszczędzania, to pamiętaj o tym, jakie funkcje włączasz. Gdy zapomnisz o podłączeniu się do domowej sieci, obejrzenie kilku filmików wysokiej jakości wyczerpie twoje zapasy internetu mobilnego.

Na rynku dostępne są również telefony z wbudowanym trybem oszczędzania baterii. Jeśli posiadasz taki model, to korzystaj z tego trybu bez wahania. Wszystkie zaawansowane funkcje zostają wstrzymane, a jednocześnie zachowana zostanie możliwość dzwonienia, wysyłania wiadomości czy na przykład nastawienia budzika. Z tego trybu możesz korzystać chociażby w podróży lub podczas snu.

Słońce jest twoim sojusznikiem

A jeśli nagle odkryjesz, że bateria jest na wyczerpaniu, a nigdzie w okolicy nie ma źródła prądu, skorzystaj z powerbanka. Tradycyjne modele są w stanie przechowywać bardzo dużo energii, którą zasilisz swoje urządzenia przez długi czas. Jeżeli natomiast interesuje cię coś niemal samowystarczalnego, wypróbuj przenośną ładowarkę solarną, która wykorzystuje promienie słoneczne. Już nigdy nie zdarzy ci się zapomnieć naładować telefonu i powerbanka, wystarczy tylko, że słońce będzie wysoko na niebie.

Dzięki kilku prostym zasadom możesz uniezależnić swój telefon od źródła prądu na długi czas. Wystarczy kilka prostych urządzeń i ograniczenie czynników zgubnych dla twojej baterii. Dzięki temu nie będziesz zmuszony wymieniać jej co jakiś czas.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)