Zimą grzeje nie tylko kaloryfer. Gadżety do przegrzewających się laptopów

Zimą grzeje nie tylko kaloryfer. Gadżety do przegrzewających się laptopów

Przegrzewający się laptop wymaga natychmiastowej pomocy
Przegrzewający się laptop wymaga natychmiastowej pomocy
Źródło zdjęć: © gettyimages.com
Patryk Wieczorek
15.01.2018 12:30, aktualizacja: 16.01.2018 10:47

Przegrzewający się laptop to zmora każdego gracza. W większości dotyczy to posiadaczy bardziej wiekowego sprzętu, ale problem może pojawić się nawet w fabrycznie nowych modelach, zwłaszcza podczas odpalania "zasobożernych" gier. Jeśli więc widzisz, że twój sprzęt nie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła z jednostki centralnej, musisz podjąć odpowiednie kroki. Na szczęście możesz poradzić sobie z tym problemem bez wizyty w serwisie. Wystarczy odrobina umiejętności i odpowiedni sprzęt.

Czytając ten artykuł dowiesz się jak zdiagnozować przegrzewający się laptop, jak przegrzanie wpływa na wydajność i żywotność komponentów, a także co zrobić, by zapobiec przegrzewaniu się twojego sprzętu. Poradzisz sobie nawet bez rozkręcania obudowy.

Gorączka komputera

Może się zdarzyć, że przegrzewanie się sprzętu mylisz z działaniem złośliwego oprogramowania i zamiast zmierzyć temperaturę podzespołów, włączasz program antywirusowy. Nic w tym dziwnego, najczęstszymi symptomami problemów z chłodzeniem laptopa jest spadek wydajności sprzętu, który widać nie tylko podczas grania w bardziej wymagające gry. Przegrzany komputer często ma problem nawet z wykonaniem podstawowych zadań, a jego reakcja na proste polecenia jest nieco opóźniona. Może również zawieszać się i w skrajnych przypadkach wyłączać, gdy temperatura jest zbyt wysoka. Nieregularna praca procesora to większe zapotrzebowanie na energię, dlatego spada również czas pracy na baterii.

Nawet nowe wentylatory mogą nie poradzić sobie z chłodzeniem
Nawet nowe wentylatory mogą nie poradzić sobie z chłodzeniem© Pixabay.com

Jeśli twój komputer się przegrzewa, poczujesz to dotykając obudowy. W celu uzyskania dokładniejszych danych powinieneś skorzystać ze specjalistycznych aplikacji takich jak Everest, HWMonitor albo SpeedFan. To proste programy monitorujące temperaturę procesora i płyty głównej, a także sprawdzające prędkość wbudowanych wentylatorów. Bardziej zaawansowane opcje, takie jak dostosowanie prędkości "wiatraczków" do aktualnych potrzeb, wymagają odrobiny wprawy. Warto sprawdzić maksymalną bezpieczną temperaturę poszczególnych komponentów, by wiedzieć, kiedy zareagować.

Za większość przypadków przegrzanego laptopa i nieprzyjemności z tym związanych odpowiada procesor. By zapobiec uszkodzeniom, gdy temperatura przekracza bezpieczny próg (zazwyczaj powyżej 90 stopni Celsjusza) system zmniejsza taktowanie urządzenia, czyli częstotliwość dostarczania energii. Brzmi całkiem rozsądnie, jednak w praktyce oznacza to spowolnienie pracy urządzenia, czyli drastycznego zmniejszenie liczby klatek w grach czy czasu, który jest wymagany do wykonania bardziej złożonych operacji systemowych. Wysokie temperatury negatywnie wpływają również na żywotność dysku twardego i karty graficznej.

Nie musisz rozkręcać obudowy

Sposobów na radzenie sobie z wysoką temperaturą jest kilka. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie rozkręcenie sprzętu i ręczne wyczyszczenie go przy pomocy sprężonego powietrza. Pamiętaj, że nie powinieneś kierować strumienia bezpośrednio przez otwór wentylacyjny, to spowoduje wepchnięcie drobinek kurzu głębiej i może nawet dodatkowo spowolnić, a nawet zatrzymać pracę wiatraczków. Po rozkręceniu sprzętu warto również sprawdzić stan pasty termoprzewodzącej. Niestety, niskiej jakości specyfiki mają tendencję do wysychania i szybko tracą swoje właściwości. Jeśli nie boisz się majsterkować i masz w tym trochę wprawy, zrobisz to samodzielnie, w innym przypadku skorzystaj z pomocy profesjonalistów.

Potrzebujesz większej liczby wentylatorów

wszystkim warto zainwestować w odpowiednią podkładkę chłodzącą. Jej cena nie jest zbyt wygórowana, ale odpowiednio ułożone wiatraki pomogą odprowadzić nadmiar temperatury, a specjalnie wyprofilowany stojak sprawi, że ciepłe powietrze znajdzie ujście. Przegrzewanie się laptopa. Jednym z największych "grzechów", które wpływają na temperaturę urządzenia jest zakrywanie otworów wentylacyjnych. Regularnie pracując z laptopem na kolanach lub kładąc go na miękkim podłożu (kocu lub pościeli) z czasem zobaczysz, że sprzęt spowolnił. Latem nie powinieneś też pracować w nasłonecznionym miejscu, jeśli więc twoje biurko zwrócone jest przodem do okna, lepiej znaleźć miejsce w cieniu.

Jeśli zależy ci na cichej i wydajnej pracy komputera, musisz się trochę pomęczyć. By zadbać o odpowiedni stan swojego laptopa, nie potrzebujesz drogich urządzeń i częstych wizyt w serwisie. Wystarczy dobra podkładka, okresowe czyszczenie sprzętu i rozsądne użytkowanie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)