Nóż, maczeta i toporek dla surwiwalowców. Wysoka jakość w atrakcyjnej cenie

Mówi się, że prawdziwy traper powinien poradzić sobie w każdej sytuacji mając do dyspozycji jedynie nóż. Jest jeszcze kilka narzędzi, które przydadzą się podczas wypadu na łono natury. Pozwolą zaoszczędzić sporo energii i czasu.

Nie tylko dobry nóż jest podstawą surwiwalu

Nie tylko dobry nóż jest podstawą surwiwalu (Shutterstock)

Poniżej znajdziesz kilka ostrzy, które przydadzą się podczas wykonywania obozowych czynności. Wysoka jakość materiału i odpowiednie wykonanie sprawią, że tego typu narzędzia posłużą ci przez lata.

Wybierając nóż, który będzie często eksploatowany, lepiej zdecydować się na sprzęt z ostrzem stałym, wykonanym w technologii full tang. Ostrze i rękojeść stanowią jednolitą całość, dzięki czemu możesz mieć pewność, że podczas intensywnej pracy nóż po prostu się nie złamie. Warto również pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. By ręka nie ślizgała się po rękojeści, dobrze będzie przed pracą założyć odpowiednie rękawice. Jeśli chcesz przygotować się na wszystko, lepiej zaopatrzyć się w ostrze z ząbkowanym grzbietem. W ten sposób przetniesz nawet bardzo grube konary.

Jeśli prace biwakowe ograniczają się do cięcia, piłowania i ostrzenia niewielkich patyków, nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na ostrze składane. Jest wygodniejsze w przenoszeniu i mniej rzuca się w oczy. Wybierając tego typu nóż, trzeba jednak szczególnie uważać na to, by brud nie dostał się do rowka w rękojeści. W innym przypadku ciągłe chowanie i wysuwanie ostrza może powodować tępienie się brzuśca.

Maczeta i kukri nie tylko w dżungli
Poza oczywistymi zaletami noże mają jedną poważną wadę. Mimo tego, że teoretycznie można nimi wykonywać te same czynności obozowe co przy użyciu toporka lub maczety, to jednak zajmuje to o wiele więcej czasu i wymaga więcej siły. W bardziej wymagających zadaniach sprawdzą się większe narzędzia. Kukri, czyli nóż używany pierwotnie przez nepalskich wojowników, składa się z krótkiej rękojeści i charakterystycznego ostrza, które u nasady jest wklęsłe, a bliżej czubka wypukłe. Sprawdzi się w wielu pracach, można nim rąbać, karczować, kopać, ciąć mięso i warzywa, oprawiać zwierzynę, a nawet otwierać konserwy.

Maczeta, która pierwotnie przypominała raczej długi tasak o szerokiej głowni, była używana przede wszystkim do przedzierania się przez dżunglę oraz wycinania trzciny cukrowej. To jednosieczne ostrze doczekało się wielu różnorodnych kształtów i ma wiele zastosowań. Ostrza z wyraźnie zarysowaną gardą i jelcem oraz ząbkowanym grzbietem mogą posłużyć jako piła, co przyda się szczególnie podczas przygotowywania prowizorycznego schronienia lub przecinania konarów o grubości ramienia.

Toporek dla profesjonalisty
Toporki surwiwalowe różnią się od zwykłej siekiery przede wszystkim wagą. Są o wiele lżejsze i mniejsze, dzięki czemu można je bez problemu przytroczyć do torby, plecaka, a nawet w pasie. Niewielkie tomahawki z dobrej jakości głowicą tnącą oraz szpikulcem do przebijania będą niezastąpione w trudnych sytuacjach. Przygotowywanie opału na ognisko będzie o wiele łatwiejsze. Ten sprzęt znajdzie zastosowanie również poza surwiwalowymi wypadami. Przyda się też w pracach ogrodowych.

Podziel się:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki:

Nóż na wyprawę w dzicz. Podpowiadamy, który warto wybrać Akcesoria młodego kierowcy. Pomoc w razie wypadku Takimi nożami można się golić. Profesjonalne ostrzałki nie tylko dla zawodowców Ognisko nawet w deszczową pogodę. Zobacz polecane gadżety i narzędzia Kieszeń majsterkowicza. Praktyczne i przydatne gadżety za niewielkie pieniądze Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych? Gadżetoman w podróży: przegląd materiałów na walizki Dla kierowcy, złotej rączki i biwakowicza. Wielofunkcyjne gadżety w dobrej cenie Zaplanuj wypad na łono natury. Przejrzyj profesjonalne narzędzia Noże, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Dla myśliwych i survivalowców Zdjęcia ostre jak brzytwa. Telefony z aparatem nawet 23 Mpix Ostrzenie noży dla zawodowców. Przyda się odpowiedni sprzęt Sprawdź, jakie dane udostępniasz na Facebooku. Wie o tobie więcej, niż sądzisz Telefony z wytrzymałą baterią. Zapomnij o ładowarce Bezpieczeństwo w samochodzie za mniej niż 25 złotych. Multitoole dla kierowców Spore gabaryty i niskie ceny. Tablety do 10 cali Smartwatch za mniej niż 500 zł. Dzwoń z nadgarstka Nie zastawiaj garażu albo szopy. Wielofunkcyjne urządzenia do ogrodu Idealna kawa za każdym razem. Najlepsze ekspresy i zaparzarki Co znaczą skróty 4K, DLNA, DVB-T, HbbTV i inne oznaczenia, stosowane w telewizorach? Jak zrobić zrzut ekranu w Windows 10? Kupujemy przewód HDMI: czym kuszą produkty za 14 tys. zł? Wyposażenie domu - na jaki sprzęt warto wydać pieniądze? Dlaczego gniazdka elektryczne są różne w różnych krajach?

Popularne w tym tygodniu:

Nóż myśliwski na wyprawę do lasu. Dobra jakość w atrakcyjnej cenie Ognisko nawet w deszczową pogodę. Zobacz polecane gadżety i narzędzia Kieszeń majsterkowicza. Praktyczne i przydatne gadżety za niewielkie pieniądze Takimi nożami można się golić. Profesjonalne ostrzałki nie tylko dla zawodowców Akcesoria młodego kierowcy. Pomoc w razie wypadku Nóż na wyprawę w dzicz. Podpowiadamy, który warto wybrać Nóż, maczeta i toporek dla surwiwalowców. Wysoka jakość w atrakcyjnej cenie Noże, które posłużą przez lata. Warto wiedzieć, jak obchodzić się z ostrzem Scyzoryk dla złotej rączki. Multitoole za niewielkie pieniądze