Zdjęcie naukowca pochodzi z serwisu Depositphotos

Zdjęcie naukowca pochodzi z serwisu Depositphotos

Postęp za wszelką cenę. Śmiałkowie i innowatorzy, których zabiły ich własne wynalazki

Niektórzy wynalazcy mieli wyjątkowego pecha. Choć udało się im zbudować lub wynaleźć coś wyjątkowego, to ponieśli śmierć, zabici przez własne dzieło. Kto należy do tej grupy i w jaki sposób zginął?

Henry Smolinski (1933–1973)

Konstruktor latającego samochodu AVE Mizar, będącego nietypową hybrydą Cessny i Forda Pinto.Machina prezentowała się interesująco, jednak podczas jednego z testowych lotów skrzydła odpadły, a w katastrofie zginęli obaj twórcy tego wehikułu — Hal Blake i Henry Smolinski.

Harry Daghlian (1921–1945)

Jeden z fizyków, pracujących nad bombą atomową w ramach Projektu Manhattan. Zginął w wyniku napromieniowania podczas eksperymentu, związanego ze sprawdzaniem masy krytycznej plutonu.

Franz Reichelt (1879–1912)

Austriacki krawiec zaprojektował połączenie spadochronu i płaszcza, które miało zapewnić bezpieczny skok z dużej wysokości. Zginął podczas testowego skoku z Wieży Eiffla.

Sabin Arnold von Sochocky (1883–1929)

Założycielka (wraz z dr George'em S. Willisem) United States Radium Corporation opracowała niezwykłą farbę, która świeciła w ciemnościach. Sekretem farby był dodatek radioaktywnego radu, co doprowadziło do choroby popromiennej i śmierci założycielki firmy.

Zobacz również: Gadżetomania TV: Historia komputerowej myszki

Henry Winstanley (1644–1703)

Angielski budowniczy, który zaprojektował i wzniósł pierwszą latarnię morską Eddystone. Gdy pan Winstanley wizytował swoje dzieło w czasie sztormu, latarnia runęła, zabijając swojego twórcę.

Max Valier (1895–1930)

Niemiecki konstruktor zafascynowany napędem rakietowym. Po zbudowaniu rakietowych sań i rakietowego samochodu, rozpoczął prace nad nowym silnikiem, zasilanym ciekłym paliwem. Podczas próby uruchomienia silnik eksplodował, zabijając swojego twórcę. Prace Valiera kontynuował jego uczeń Arthur Rudolph.

Jimi Heselden (1948–2010)

Tym razem pechowa śmierć dotyczy nie wynalazcy, ale właściciela. Jimi Heselden był brytyjskim przedsiębiorcą, który w 2010 roku kupił firmę Segway Inc., produkującą dwukołowe pojazdy. Podczas przejażdżki Segwayem spadł z wysokiego klifu i zmarł w wyniku obrażeń.

Cowper Phipps Coles (1819–1870)

Angielski dowódca i wynalazca. Zaprojektował eksperymentalny okręt wojenny HMS Captain. Błędy projektowe i zbyt wysoko położony środek ciężkości sprawiły, ze okręt przewrócił się i zatonął. Zginął jego twórca i prawie 500 członków załogi.

Walerian Abakowski (1895–1921)

Rosyjski konstruktor był twórcą Aerowagonu — pojazdu szynowego, napędzanego silnikiem lotniczym i śmigłem. Zginął w czasie testów swojego wynalazku.

Frederick Duesenberg (1876–1932)

Pochodzący z Niemiec, amerykański konstruktor samochodów zginął w wypadku, siedząc za kierownicą przepięknego Duesenberga Murphy SJ.

Otto Lilienthal (1848–1896)

Niemiecki pionier szybownictwa, prowadził udane eksperymenty ze skrzydłami własnej konstrukcji i wykonywał krótkie, bezsilnikowe loty. Jako pierwszy uruchomił produkcję seryjną swoich aparatów latających. Zginął w katastrofie jednej z nich, spadając na ziemię z wysokości kilkunastu metrów.

Sylvester H. Roper (1823–1896)

Konstruktor wczesnych samochodów i motocykli z silnikami parowymi. Zginął podczas przejażdżki na parowym motocyklu, a sekcja ustaliła, że przyczyną śmierci był atak serca.

Thomas Midgley (1889–1944)

Amerykański mechanik i wynalazca. Odkrywca freonu i metod eliminacji efektu stukowego w silniku. Gdy zachorował na chorobę Heinego-Medina, zaprojektował system linek i wyciągów, pomagających mu wstawać z łóżka. Zmarł po zaplątaniu się w umieszczone nad łóżkiem linki.

Aurel Vlaicu (1882–1913)

Rumuński pionier lotnictwa. Dzięki jego konstrukcjom Rumunia, jako drugi kraj na świecie, wykorzystała samoloty do celów wojskowych. Zginął w czasie próby przelotu samolotem Vlaicu II nad Karpatami.

John Godfrey Parry-Thomas (1884–1927)

Walijski inżynier i konstruktor samochodów. Podczas próby odzyskania utraconego, samochodowego rekordu prędkości zginął w samodzielnie skonstruowanym pojeździe Babs.

Jean-François Pilâtre de Rozier (1754–1785)

Francuski pionier lotów balonem zginął w kraksie, jaką zakończyła się nieudana próba przelotu nad kanałem La Manche.

Karel Soucek (1947–1985)

Urodzony w Czechosłowacji kaskader usiłował pokonać w samodzielnie przygotowanej beczce wodospad Niagara. Zginął w czasie próby.

Maria Skłodowska-Curie (1867–1934)

Polska badaczka odkryła rad i polon oraz opracowała teorię promieniotwórczości. Zmarła, chorując na anemię i chorobę popromienną.

Thomas Andrews (1873–1912)

Jeden z projektantów i budowniczych Titanica. Nadzorował jego budowę i wziął udział w pierwszym rejsie.

Aleksandr Bogdanow (1873 — 1928)

Rosyjski pionier transfuzji krwi. Zmarł w wyniku transfuzji, wykonanej z wykorzystaniem krwi chorego człowieka.

Horace Lawson Hunley (1823–1863)

Amerykański konstruktor z czasów wojny secesyjnej. Zbudował dla Konfederatów okręt podwodny, napędzany siłą mięśni załogi. Podczas jednej z prób okręt zatonął wraz z 8-osobową załogą i własnym konstruktorem na pokładzie.

Donald Campbell (1921–1967)

Brytyjski sportowiec i zdobywca rekordów prędkości. Jako jedyny człowiek ustanowił w jednym roku rekord prędkości na lądzie i na wodzie. Zginął w wypadku samodzielnie zbudowanej łodzi podczas próby ustanowienia kolejnego rekordu.

William Bullock (1813–1867)

Wydawca prasy i wynalazca. Opracował rotacyjną maszynę drukarską. Podczas montażu jednej z nich maszyna zmiażdżyła mu stopę i wynalazca poniósł śmierć w wyniku zakażenia.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nauka:

Kiedy rozpoczął się najdłuższy eksperyment naukowy świata? "Nie wiedzieliśmy, że to reaktor. Nikt nam tego nie powiedział" (26 kwietnia 1986, Czarnobyl) Największe czołgi świata: stalowe monstra, które miały odmienić losy wojen Największe czarne dziury, jakie kiedykolwiek odkryto Szalone pomysły radzieckich naukowców Bez światła, królowej i żywności. Zadziwiające mrowisko w polskim, opuszczonym bunkrze atomowym Dziś Blue Monday - najbardziej dołujący dzień roku. A może dno, od którego można się odbić? Niezwykłe projekty III Rzeszy [cz. 4]. Pancerne potwory Hitlera 10 niesamowitych faktów na temat piersi Stalowe monstra. Najdziwniejsze czołgi z pionierskiego okresu rozwoju broni pancernej Liczydło, czyli najprzydatniejszy gadżet świata. Umiesz z niego korzystać? Kuloodporna husaria. Jak technologia pozwala nam przeżyć postrzał z broni palnej? Największe bombowce strategiczne II wojny światowej Zróbmy sobie drugą Ziemię, czyli dlaczego warto ostrzelać Marsa głowicami jądrowymi Wynalazki Leonarda da Vinci. Nieznane projekty, które wyprzedziły swoje czasy Zobacz świat tak, jak widzi twój pupil. Spójrz okiem kota, psa i... ptaka Największe działa, jakie kiedykolwiek zbudowano Sztuczki sprzedawców, na które musisz uważać Afrykańskie programy kosmiczne: ambitny plan lotu na Księżyc i kolonizacji Marsa 15 najdziwniejszych broni palnych. Pistolet kosmonautów, karabin na Turków i inne Tragedie w przestworzach - ataki na samoloty cywilne. Znacznie więcej niż podają media! Najlepsi szpiedzy świata. Polscy, rosyjscy i izraelscy agenci, którzy zmienili historię Jak zapisać dane, aby przetrwały tysiące lat i wojny nuklearne? To proste: za pomocą kota Jak parzy meduza? Ten film wyjaśnia, dlaczego spotkanie z parzydełkami tak bardzo boli

Popularne w tym tygodniu:

Oto jedyny kawałek świata, którego nikt nie chce. Bir Tawil i Królestwo Północnego Sudanu Kiedy rozpoczął się najdłuższy eksperyment naukowy świata?