Złowioną rybę można wyfiletować lub wypuścić. Przygotowaliśmy akcesoria dla wędkarzy

Złowioną rybę można wyfiletować lub wypuścić. Przygotowaliśmy akcesoria dla wędkarzy

Część wędkarzy łowi po to, by później wypuścić okazy
Część wędkarzy łowi po to, by później wypuścić okazy
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
15.05.2018 13:08

Choć celem wędkarskiej wyprawy zawsze będzie złowienie dużej ryby, to co z nią później zrobisz zależy wyłącznie od ciebie. Dla jednych złowiona ryba to idealna przekąska na długie godziny z wędką, inni w myśl zasady catch and release wpuszczają rybę do wody.

Poniżej znajdziesz kilka informacji, dzięki którym dowiesz się, jak poprawnie filetować złowiony okaz, a także jak należy postępować, by ryba wyrzucona do wody szybko wróciła do zdrowia. Znaleźliśmy również kilka gadżetów, które przydadzą się w obu sytuacjach.

Wędkarskie akcesoria dla wymagających muszą posiadać specjalnie wyprofilowane rączki, które zapewnią pewny chwyt podczas przygotowywania przyponu, filetowania złowionych okazów czy wybijania haczyków. Większość zaprezentowanych narzędzi pokryto materiałem o łuskowatej strukturze, dzięki czemu łatwo się je obsługuje nawet mokrymi dłońmi.

Obraz
© iStock

Z wody na ogień

Choć zasada "łapać i rzucać" ma już w Polsce wielu zwolenników, to część wędkarzy wybiera się nad rzekę bądź jezioro z myślą o tym, by "upolowany" okaz wrzucić na ruszt. Wcześniej trzeba go jednak odpowiednio przygotować. Proces nie jest trudny, wystarczy jedynie mieć odpowiednie narzędzia i odrobinę wprawy, a złowiona ryba może szybko skończyć na ognisku.

Na początku należy obciąć wszystkie płetwy, a następnie zeskrobać łuski "pod włos", począwszy od ogona, a kończąc na głowie. Następnie po dokładnym umyciu należy rozciąć podbrzusze aż do głowy i delikatnie usunąć wnętrzności, ciągnąc w stronę ogona. Część noży do filetowania wyposażono w specjalną łyżkę do usuwania niepotrzebnych części ryby.

Do filetowania potrzebny będzie bardzo cienki i ostry nożyk, którym wykonasz nacięcie tuż za skrzelami. Następnie należy obrócić ostrze i płynnym ruchem przejechać wzdłuż kręgosłupa, odcinając płat ryby. Potem wystarczy obrócić rybę na drugą stronę i powtórzyć proces. Tak przygotowane filety nadają się do smażenia.

Catch and release

Jeśli natomiast łowisz z myślą o wypuszczeniu ryby z powrotem do akwenu, musisz pamiętać, by zachować odpowiednie środki ostrożności. Samo łowienie nie jest dla ryby niczym przyjemnym, dobrze więc zadbać o to, by oszczędzić jej bólu przy wypuszczaniu do wody.

Na początek warto zaopatrzyć się w haczyki bezzadziorowe. Wymaga to podjęcia odmiennej techniki łowienia, trzeba chociażby pilnować, by podczas braniu żyłka była cały czas naprężona, w przeciwnym wypadu ryba ucieknie. Z drugiej strony ryba odczepiona z haczyka bezzadziorowego wraca do wody w jak najlepszej kondycji, a nawet jeśli linka się zerwie, to zwierzę łatwo wypluje pozostałości przynęty.

Obraz
© iStock

Niestety, wiele ryb wypuszczanych z powrotem do akwenów umiera w ciągu tygodnia. Powodem jest głównie nieodpowiednie traktowanie ich przez wędkarzy, takie jak trzymanie złowionego okazu pionowo lub wrzucanie go do wody ze zbyt dużej wysokości. Delikatny rybi kręgosłup może nie wytrzymać takich turbulencji, jeśli więc chcesz sobie zrobić zdjęcie ze złowioną sztuką, ważne jest, by trzymać ją poziomo. Nie warto zwlekać z wpuszczaniem jej z powrotem do wody, wystarczy kilka minut na powietrzu i zwierzę ma o wiele mniejsze szanse na przeżycie. Zamiast wrzucać rybę z dużej wysokości do akwenu, należy podejść do brzegu i wypuścić ją na płytkiej wodzie. W ten sposób nie dozna szoku po powrocie do naturalnego środowiska.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)