9 najgroźniejszych epidemii w historii ludzkości

Gdy antyszczepionkowcy zalewają internet zabobonami, warto przypomnieć o epidemiach, wyludniających przed laty całe kontynenty. Które choroby przyniosły najgorsze spustoszenie?
Ten artykuł ma 9 stron:
Wielka zaraza w Atenach (430 r. p.n.e.)
Połowa V wieku przed Chrystusem to czas, gdy na terenie dzisiejszej Grecji ścierały się dwie potęgi: Ateny i Sparta. W czasie konfliktu, znanego jako II wojna peloponeska, rozwinięte gospodarczo i militarnie Ateny doświadczyły najazdu Sparty. Z pozoru nie było to śmiertelne zagrożenie. Sztuka oblężnicza tamtej epoki była na tyle prymitywna, że solidne mury miasta wydawały się dostateczną ochroną, a plan wojenny Aten przewidywał – dzięki silnej flocie — nękanie wroga najazdami od strony morza.
Mury miasta okazały się jednak śmiertelną pułapką w momencie, gdy w porcie Pireus, będącym oknem Aten na świat, zaczęła się zaraza, opisana m.in. przez starożytnego historyka, Tukidydesa. Epidemia – prawdopodobnie duru brzusznego — spowodowała w ciągu czterech lat śmierć jednej trzeciej mieszkańców miasta i co czwartego ateńskiego żołnierza. Jej ofiarą padł również jeden z czołowych przywódców ateńskich, Perykles.
Długofalową konsekwencją tej zarazy była przegrana Aten, zburzenie legendarnych obwarowań miasta i pobliskiego portu (tzw. Długie Mury) i upadek idei jedności Hellady, jak nazywano wówczas tereny dzisiejszej Grecji. Żadne z greckich miast-państw nie osiągnęło już takiego znaczenia i wpływów, jak wcześniej Ateny, i gdy kilkadziesiąt lat później Filip Macedoński najechał na Grecję, brakowało lidera, który mógłby zjednoczyć przeciwko niemu greckie polis. Filip podbił Grecję, tworząc fundament imperium, zbudowanego w kolejnych latach przez jego syna, Aleksandra Wielkiego.
Źródło: Archeowieści, National Geographic, Histurion, Wikipedia, Discovery, Kopalnia Wiedzy, Listverse, R. Castleden,„Największe katastrofy w dziejach świata” , W. Dzieduszycki, „Epidemie, klęski, wojny”, M. M. Michalski, „Epidemie jako przyczyny porażek militarnych”
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze