Idealny szlif i perfekcyjne cięcie. Przetestuj różne ostrzałki i osełki

Idealny szlif i perfekcyjne cięcie. Przetestuj różne ostrzałki i osełki

Szlif, w którym można się przejrzeć
Szlif, w którym można się przejrzeć
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
08.06.2018 15:15

Prawdziwie ostry nóż to taki, który płynie przez kartkę papieru, goli brodę z włosem i pod włos, a przez większość materiałów przechodzi jak gorące ostrze przez masło.

Czytając poniższy artykuł dowiesz się, jak zmienić twój wysłużony nóż w skalpel w rozmiarze XXL. Potrzebne będą ci odpowiednie akcesoria, a także kilka porad, które zwiększą twoje umiejętności.

Ostrzałka prętowa dla zawodowców

Ostrzenie noża metodą prętową wymaga od użytkownika sporych zdolności manualnych. Nie wystarczy jedynie rytmicznie pocierać prętem o nóż, w ten sposób możesz jedynie zniszczyć ostrze. Trzeba również zadbać o odpowiedni kąt ostrzenia. Poza nadaniem nożowi odpowiedniej ostrości powinno się odpowiednio wyprofilować szlif, pamiętaj, że każdy z nich nadaje się do różnego rodzaju noży.

Odpowiedni szlif

Grubość ostrza i długość szlifu możemy kontrolować poprzez odpowiednie sposoby ostrzenia. Zwróć uwagę na kąt, który tworzy się pomiędzy boczną krawędzią ostrza, a prętem. Im mniejszy kąt tym cieńsze ostrze i dłuższy szlif. Tak oto noże przeznaczone do filetowania muszą być maksymalnie cienkie, tak by bez problemu oddzielać mięso od kości. Ostrza do zwyczajnego użytku domowego powinny być z kolei bardziej wytrzymałe, by nie złamały się przy dużym obciążeniu.

Obraz
© Shutterstock

Jeśli masz problem ze znalezieniem odpowiedniego kąta ostrzenia, możesz zaopatrzyć się w ostrzałkę wyposażoną w specjalny pojemnik, który jest jednocześnie stojakiem na pręty. To zdecydowanie ułatwi ci pracę. Pamiętaj, że nóż powinno się ostrzyć "pod włos" czyli odpychając ostrze od siebie.

Kamień dla perfekcjonistów

Stosowanie kamienia przypomina używanie ostrzałki prętowej, ale wymaga znacznie więcej przygotowań. Przede wszystkim kamień należy najpierw namoczyć przez kwadrans i pilnować, by podczas całego procesu ostrzenia pozostawał ostry. Trzeba go również umieścić na stabilnej powierzchni, najlepiej w specjalnym stojaku, dopiero wtedy można zacząć ostrzyć.

Cały proces jest raczej prosty. Należy najpierw położyć nóż tak, by cała ostrzona strona przylegała do kamienia. Potem odchyl grzbiet tak, by między krawędzią, a kamieniem powstał odpowiedni kąt (15-20 stopni) a następnie przesuwaj ostrzem do przodu i do tyłu, delikatnie dociskając. Gdy na krawędzi pojawią się zadziory, obróć nóż na drugą stronę i rozpocznij ostrzenie od nowa.

Liczy się odpowiednia gradacja

Należy pamiętać, by korzystać naprzemiennie z kamieni o różnej gradacji, tylko wtedy efekt będzie zadowalający. Kamienie o dużej ziarnistości (do 800) przeznaczone są do najbardziej zniszczonych noży, które wymagają całkowitego przeprofilowania szlifu. Trzeba jednak uważać, grube ziarna łatwo "zjadają" nóż, a co za tym idzie nie nadają się do częstego stosowania.

Zdecydowanie najpopularniejszą grupą kamieni szlifierskich są te o średniej gradacji, około 800-1200. Przeznaczone są głównie do użytku domowego. Przy regularnym używaniu noża wystarczy ostrzyć go mniej więcej raz w miesiącu. Pozwoli utrzymać to najważniejsze kuchenne narzędzie w dobrej formie.

Kamienie 2000, a nawet 3000 czy 4000 to odpowiedni zakup dla tych, którym zależy na idealnej ostrości i szlifie tak gładkim, że można się w nim przejrzeć. Ubytki i mikroskopijne rysy zostają należycie wygładzone, a ostrze przechodzi nawet przez najtwardsze produkty jak przez masło. To jakość, bez której nie potrafią się obejść najlepsi szefowie kuchni.

Obraz
© Shutterstock

Perfekcyjna jakość kosztuje, ale dzięki odpowiednim narzędziom możesz zmienić nawet najbardziej tępy nóż w prawdziwą brzytwę, którą przetniesz włos wzdłuż.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)