Samsung prezentuje nowe tranzystory oparte na grafenie

Fot. Akihabaranews

Fot. Akihabaranews

Grafen już dawno okrzyknięty został cudownym materiałem, który zrewolucjonizuje współczesną elektronikę. Tę formę węgla o grubości zaledwie jednego atomu cechuje wysokie przewodnictwo elektryczne, co daje szanse na zastąpienie wysłużonego już krzemu. Czy to właśnie Samsung da impuls do masowego rozwoju nowej technologii?

I stała się światłość – czy grafen zastąpi metalowe przewody? [wideo]

Obecnie urządzenia oparte na półprzewodnikach zbudowane są miliardów tranzystorów. Do tej pory najbardziej popularnym sposobem na zwiększenie wydajności takich urządzeń była ich miniaturyzacja (żeby zmniejszyć drogę, jaką pokonują elektrony), jednak od jakiegoś czasu mówi się o docieraniu do granicy miniaturyzacyjnej współczesnej technologii. Stąd też, żeby zwiększyć możliwości chociażby współczesnych procesorów, należy znaleźć odpowiednią alternatywę.

Fot. Akihabaranews

Grafen ma 200 razy lepsze właściwości przewodnikowe niż krzem, więc nic dziwnego, że to właśnie on stawiany jest na pierwszym miejscu potencjalnych zamienników. Największym problemem z budowaniem tranzystorów opartych na tym materiale jest fakt, że przepływu prądu przez grafen nie da się po prostu wyłączyć, ponieważ w przeciwieństwie do innych półprzewodników ma on strukturę metaliczną. Ten problem sprawiał, że pojawiało się wiele głosów sceptycznie oceniających możliwość wykorzystania tego materiału w przyszłości.

Quo vadis, Raspberry Pi?

Żeby rozwiązać ten problem, Samsung postanowił zmienić zasady działania urządzeń opartych na półprzewodnikach. Zamiast łączyć grafen z materiałami, które zmniejszą jego właściwości przewodzące, Koreańczycy opracowali zmodyfikowaną grafenowo-krzemową diodę Schottky'ego. Nowy element, nazwany Barristor, ma pozwolić na kontrolowanie przepływu prądu w grafenie i tym samym skontrowanie grafenowych tranzystorów.

Źródło: akihabaranews

Zobacz również: LG Innofest 2014 lustro przyszłości

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Rozrywka:

10 najciekawszych statków kosmicznych z filmów. Czym latali Ellen Ripley i Boba Fett? Gwiezdny kupiec, czyli Monopol spotyka EVE Online. Legendarna planszówka PRL-u Lech Wałęsa: ulubiony polityk internautów Filmy z GTA V wciąż robią niesamowite wrażenie. To prawdziwy, żyjący świat! Kontrowersyjna reklama T-Mobile - dla Czechów jesteśmy oszustami. Wstyd? Za Polaków w Internecie! Ta vlogerka znalazła genialnie prosty sposób na trolli. Kontaktuje się z ich matkami This War of Mine - przetrwać wojnę, razem. Dlaczego przywiązujemy się do bohaterów w grach? "Kultowe polskie zegarki" i ZX Spectrum powrócą. Nostalgia sprzeda wszystko Film dnia: Toy Story w rzeczywistości. Drony i zdalnie sterowane auto ratują pluszowego misia! 20 lat PlayStation. Polskie gry na konsolach Sony Którego ze znanych brodaczy chcielibyście ogolić? Zapraszamy do konkursu! Płacicie abonament? Będziecie mieć filmy i seriale TVP w Sieci za darmo FIlm dnia: Człowiek kontra maszyna - starcie kolejne. Łyżwiarz ściga się z dronem! Niewygodne dla producentów gier i gadżetów filmy mogą znikać z YouTube. Cenzura? Prawo do walki o dobre imię! Gadżet tygodnia [12] - znamy wyniki głosowania. Co wybraliście? Wardęga nie żyje? Nieprawda. To tylko kolejna próba wyłudzenia od Was pieniędzy Film dnia: Star Wars: The Force Awakens - tak wygląda pierwszy zwiastun... w świecie Lego! Gwiezdne wojny: Przebudzenie Mocy. Widzieliśmy pierwszy zwiastun. Co wiemy o filmie? Wybieramy gadżet tygodnia [12]. Który podobał się Wam najbardziej? Błąd sklepu i gra za darmo? Bierzemy! Chytry gracz z Poznań Game Arena siedzi w każdym GTA V najlepiej pokazuje kobietę za kółkiem! Gdzie, jak i za ile? Wybieramy najlepszy sposób na kupowanie gier! Moda na "czarny piątek" dociera też do Polski. Czy we wszystkim musimy małpować Amerykę? Film dnia: Zrób to sam! Kolejka elektryczna z baterii, magnesu i miedzianego drucika