Najwyższy budynek z drewna. Zbudowano go w Norwegii

Najwyższy budynek z drewna. Zbudowano go w Norwegii

Mjøstårnet
Mjøstårnet
Źródło zdjęć: © Moelven
Łukasz Michalik
22.03.2019 11:29, aktualizacja: 09.03.2022 09:05

Jak wysoki budynek mieszkalny da się zbudować z drewna? Granica przesuwa się z biegiem czasu – dawny rekordzista, 50-metrowy drewniany wieżowiec z Vancouver, został niedawno pokonany. Nowy kolos został zbudowany w Norwegii. Jego wysokość zadziwia.

Mogłoby się wydawać, że zbudowanie z drewna bardzo wysokiego budynku jest zadaniem niewykonalnym. Nic dziwnego, że przez długie lata drapacze chmur wznoszono z wykorzystaniem stali i betonu.

Budowniczowie z Norwegii postawili na naturalny budulec. Wznosząc budynek o drewnianym szkielecie i ścianach, dokonali niezwykłego wyczynu – powstał wieżowiec o nazwie Mjøstårnet, mierzący aż 85 m wysokości.

Mjøstårnet
Mjøstårnet© Moelven

Jak wzmocnić zwykłe drewno?

Norweska budowla jest tak wysoka zmianie profilu elementów konstrukcyjnych z kwadratowego na okrągły. W ten sposób udało się zbudować bezpieczną, stabilną konstrukcję. Jej powstanie nie byłoby możliwe, gdyby wykorzystano po prostu drewniane belki.

Zamiast nich do wzniesienia szkieletu budynku użyto specjalnie klejonych, wielowarstwowych elementów, które zapewniają wielokrotnie większą wytrzymałość od zwykłego drewna.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/5]

Taniej niż ze stali

Budynek ma 18 pięter i powierzchnię użytkową ponad 11 tys. metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim miejsce na prywatne mieszkania, biura, hotel, restaurację, a także na kryty basen. Prace budowlane, rozpoczęte w kwietniu 2017 roku, niecałe dwa lata później, w marcu 2019 zostały zakończone.

Miejsce powstania nowego drewnianego rekordzisty nie jest przypadkiem. Brumunddal to miasto otoczone lasami, z rozwiniętym przemysłem drzewnym. Dzięki temu budowla nie tylko wykorzystuje lokalne, łatwo dostępne surowce, ale dzięki uproszczonej logistyce była również tańsza od wieżowca budowanego z wykorzystaniem tradycyjnych materiałów.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)