Lornetka dla zawodowców. Wychwycisz każdy szczegół

Lornetka dla zawodowców. Wychwycisz każdy szczegół

Dobrą lornetkę cechuje odpowiednie powiększenie i szeroki kąt widzenia
Dobrą lornetkę cechuje odpowiednie powiększenie i szeroki kąt widzenia
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
25.03.2019 12:15, aktualizacja: 25.03.2019 13:49

Profesjonalna lornetka to sprzęt nie tylko dla myśliwych. Przyda się również podczas meczu na stadionie czy nawet obserwacji gwiazd. Dobra lornetka to genialne urządzenie jeśli wiesz, jak się nią posługiwać i na jakie parametry zwrócić uwagę.

Sprzęt dla obserwatora dzikiej przyrody możesz kupić już za niecałe 200 zł. Droższe modele, które oferują większą średnicę obiektywu i lepsze powiększenie to wydatek rzędu 500-600 zł, ale sprawdzą się nawet podczas obserwacji ciał niebieskich.

Soczewki i obiektywy

Najważniejszymi parametrami lornetki są średnica obiektywu i powiększenie. Informacje o nich znajdują się zwykle z boku obudowy pod logo firmy. Oznaczono je cyframi np. 10 x 25, co oznacza "dziesięciokrotne powiększenie x dwadzieścia pięć milimetrów średnicy obiektywu". W zależności od rodzaju hobby należy wybrać inny rodzaj lornetki.

Tak oto trekkingowcy i survivalowcy docenią lornetki o niewielkim powiększeniu, które przydadzą się podczas podziwiania widoków podczas wędrówki. Sprzęt o mocniejszych parametrach przeznaczono przede wszystkim dla ornitologów i myśliwych, którzy muszą obserwować zwierzęta z bezpiecznej odległości tak, by ich nie wypłoszyć. Pamiętaj, że lepsza jakość oznacza stosunkowo wyższą cenę, dlatego przed zakupem lepiej dobrze się zastanowić.

Obraz
© Shutterstock

Szerokie pole widzenia

Przy wyborze sprzętu liczą się również pola liniowe i kątowe, które najprościej mówiąc odpowiadają za wycinek przestrzeni, który widzisz przytykając lornetkę do oczu. Pole liniowe wyrażane jest w metrach na tysiąc metrów, co oznacza szerokość pola widzenia obiektu oddalonego o jeden kilometr. Graficznie przedstawia się ten stosunek jako xxx/1000 m. Lornetka o szerokim kącie widzenia będzie doskonała do obserwacji wydarzeń sportowych bądź koncertów, na których dużo się dzieje. Dzięki temu bez problemu zarejestrujesz dynamicznie zmieniającą się sytuacje.

Osoby, które noszą szkła, powinny zwrócić również uwagę na odstęp źrenicy, czyli odległość między okiem a mniejszą lunetą. Osoby noszące okulary mogą z powodzeniem korzystać z lornetki, w której odstęp źrenicy wynosi minimum 17 mm. Przy mniejszym odstępie nie zarejestrujesz całego dostępnego pola widzenia. Na szczęście większość lornetek wyposażono w system ogniskujący, który umożliwia korzystanie z niej bez szkieł korekcyjnych.

Dla astronomów-amatorów

Dobrej jakości lornetka zastąpi teleskop, chociaż musisz pamiętać o tym, żeby jej parametry były jak najlepsze. Przede wszystkim liczy się duża średnica obiektywu, dzięki czemu sprzęt będzie zbierać więcej światła. W ten sposób oddalone obiekty będą bardziej widoczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, by mając pod ręką lornetkę o średnicy obiektywu 50 mm, można było prowadzić obserwacje Księżyca, Wenus czy Jowisza.

Lornetka, którą zamierzasz obserwować gwiazdy, musi być odpowiednio ustawiona, w przeciwnym wypadku każde dalekie obiekty będziesz widzieć podwójnie. To największa bolączka bardzo tanich modeli. Na pierwszy rzut oka i przy codziennej obserwacji oko będzie w stanie przyzwyczaić się do delikatnego "zeza" jednak obserwacja gwiazd czy Księżyca przez lornetkę może być niemożliwa. Na szczęście nawet niedrogi sprzęt można odpowiednio skalibrować, jeśli oddasz go specjaliście.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)