5 zapomnianych poprzedników Facebooka. Od czego się to wszystko zaczęło?

Mówi się, że historię piszą zwycięzcy. Coś w tym jest, bo o przegranych wspomina się albo znacznie rzadziej, albo wcale. Choć obecnie Facebook nie ma żadnego poważnego konkurenta, to jego sukces został zbudowany na tym, co wymyślono znacznie wcześniej. Które serwisy można uznać za prekursorów współczesnych platform społecznościowych?
Ten artykuł ma 5 stron:
GeoCities – 1994 r.
Na początku kilka słów wyjaśnienia. Nie spodziewajcie się, że znajdziecie tu listę konkurentów Facebooka, którzy oferując mniej więcej to samo, zostali przez niego w ostatnich latach pokonani lub ulegli marginalizacji. Ta lista mogłaby być długa, a otwierałyby ją takie nazwy, jak Orkut, hi5, MySpace czy Badoo .
Znacznie ciekawsze i bardziej zasługujące na wspomnienie są – moim zdaniem – serwisy starsze od Facebooka, które wprowadziły rozwiązania uznawane obecnie za standard.
Zobacz również: Studio PlayStation 5 highlight: Jan Dąbrowski – nowy Interface i usługi na PS5
Jaki serwis można uznać za praprzodka internetowych społeczności? W gruncie rzeczy mogłyby to być listy dyskusyjne lub BBS-y, czyli usługi pozwalające użytkownikom na wdzwanianie się na numer serwisu i korzystanie z jego zasobów.
Jeśli poprzestaniemy na usługach korzystających ze stron WWW, pierwszeństwo należy przyznać serwisowi GeoCities. Nie był to jednak serwis społecznościowy w dzisiejszym rozumieniu tego słowa.
Założony przez Davida Bohnetta i Johna Reznera rozpoczął działalność jako katalog stron internetowych dla mieszkańców Beverly Hills. Początkowo korzystał z nazwy BHI (Beverly Hills Internet). Niedługo później umożliwiono użytkownikom dodawanie własnych stron, a namiastkę społeczności pełniły grupy gromadzące różne witryny o podobnej tematyce.
GeoCities szybko zdobył bardzo dużą popularność, stając się jedną z najczęściej odwiedzanych stron w Internecie. Mimo to jego twórcy nie potrafili na nim zarobić. W 1999 roku został kupiony przez Yahoo! i przez lata odgrywał rolę platformy pozwalającej na proste założenie własnej strony. Ostatecznie został wyłączony w październiku 2009 roku. Usługa jest nadal dostępna jedynie w Japonii.
Ten artykuł ma 11 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze