Ostrzałka do domu i nie tylko. Nóż będzie perfekcyjnie ostry

Ostrzałka do domu i nie tylko. Nóż będzie perfekcyjnie ostry

Dobrej jakości ostrzałka w kuchni to podstawa
Dobrej jakości ostrzałka w kuchni to podstawa
Źródło zdjęć: © Shutterstock
Patryk Wieczorek
05.07.2019 11:42, aktualizacja: 05.07.2019 13:15

Opowieści o ostrzeniu noży przy pomocy porcelanowego kubka czy papieru ściernego można wsadzić między bajki. Do tak delikatnego procesu powinno się używać jedynie przeznaczonych do tego celu ostrzałek. Tylko wtedy masz pewność, że ostrzenie nie zniszczy noża.

Osoby, które wydają grube pieniądze na dobrej jakości noże, muszą również zwrócić uwagę na jakość przyrządu do ostrzenia. Na szczęście osełki przeznaczone dla koneserów nie muszą kosztować wiele. Ich użycie może wydawać się nieco skomplikowane, jednak przy odrobinie zacięcia szybko zrozumiesz, na czym polega cały proces.

Ostrzałki kółkowe

Najprostszym i jednocześnie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem ostrzałki są modele kulkowe. Są łatwe w obsłudze i niedrogie, jednak ich długotrwałe i niewłaściwe używanie sprawi, że ostrze będzie coraz cieńsze. Aby naostrzyć nóż osełką kółkową, wystarczy włożyć ostrze w specjalną szczelinę, w której znajdują się dwie nakładające się na siebie tarczki, a następnie przesuwać kilkukrotnie do przodu i do tyłu tak, by cały brzusiec był równomiernie naostrzony. Zwróć szczególną uwagę na obszar tuż przy czubku, gdyż trudno go naostrzyć przy pomocy klasycznej osełki.

Takie rozwiązanie poza zaletami ma jednak również wady. Przede wszystkim musisz pamiętać, by przez cały czas zachowywać odpowiedni nacisk. W przeciwnym wypadku może się okazać, że kamienie szybko "zjedzą" ostrze. Dodatkowo ostrzałka kółkowa pozwala na ostrzenie tylko pod określonym kątem, dlatego nie sprawdzi się przy ostrzeniu delikatniejszych noży, na przykład tych przeznaczonych do filetowania.

Obraz
© Shutterstock

Ostrzałki prętowe

W przeciwieństwie do modeli kółkowych pozwalają na znacznie więcej swobody, niestety wymagają również znacznie większych zdolności manualnych. Rolę dwóch nakładających się na siebie kółek pełni – jak sama nazwa wskazuje – pręt wykonany ze specjalnego kamienia ostrzącego. Aby należycie naostrzyć nóż, należy oprzeć pręt na stabilnej powierzchni, przytknąć do niego ostrze i przesuwać nim do dołu tak, by przy jednym pociągnięciu cały nóż miał kontakt z prętem.

Podczas ostrzenia na osełce prętowej najważniejszy jest odpowiedni kąt pomiędzy krawędzią ostrza a samym kamieniem. Zwykle wynosi on między 19 a 22 stopni. Jak to osiągnąć? Wystarczy wsunąć pomiędzy boczną krawędź noża i pręt palec wskazujący na około 2 cm. Takie odchylenie powinno być idealne. Utrzymanie kąta podczas ostrzenia może być trudne, jednak po pewnym czasie nie będziesz mieć z tym problemów.

Kamienie wodne

Droższe i bardziej skuteczne niż ostrzałki prętowe, jednak są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu, a jednocześnie wymagają większego przygotowania. Jak sama nazwa wskazuje, przed przystąpieniem do pracy należy namoczyć kamień w wodzie przez kilka do kilkunastu minut, a konkretniej do czasu, gdy przestaną się z niego uwalniać pęcherzyki powietrza. W przeciwnym wypadku może dojść do zniszczenia krawędzi noża.

Ostrzenie wygląda podobnie jak w przypadku ostrzałki prętowej z tą różnicą, że pracujesz w poziomie, mając do dyspozycji stabilną podstawę. Z jednej strony sprawia to, że proces jest nieco prostszy, z drugiej nie możesz ostrzyć byle gdzie i potrzebujesz do tego stabilnej powierzchni. W dodatku cały czas musisz pamiętać o tym, by kamień pozostawał wilgotny.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)