Dla amatorów pięknych widoków. Lornetki, które przydadzą się wszędzie

Dla amatorów pięknych widoków. Lornetki, które przydadzą się wszędzie

Dobra lornetka przyda się nie tylko podczas pieszych wycieczek
Dobra lornetka przyda się nie tylko podczas pieszych wycieczek
Źródło zdjęć: © SHutterstock
Patryk Wieczorek
05.08.2019 15:40, aktualizacja: 06.08.2019 09:06

Jeśli wyobrażamy sobie osobę używającą lornetki, na myśl przychodzą nam głównie myśliwi czy ornitolodzy. Tymczasem ten praktyczny gadżet sprawdzi się w wielu innych miejscach – na wakacjach, meczu czy podczas oglądania gwiazd.

Piesza wycieczka w góry, wakacyjny wypad ze znajomymi lub zwykła wycieczka do lasu to okoliczności, w których przyda się dobrej jakości lornetka. Sprzęt pozwoli ci nie tylko podziwiać niesamowite widoki z innej perspektywy, ale również przybliży cię do przyrody i jej cudów.

Aby lornetka odpowiadała potrzebom, trzeba zdać sobie sprawę z jej najważniejszych parametrów. Są to przede wszystkim średnica obiektywu, powiększenie oraz zakres pola widzenia. Dodatkowo trzeba zadać sobie pytanie, na jakich zastosowaniach zależy nam najbardziej i wybrać sprzęt w takiej konfiguracji, która będzie najlepsza do danego zadania. Nie zawsze najdroższy wybór będzie tym najlepszym.

Powiększenie i średnica obiektywu

Te dwa parametry zwykle można znaleźć na opakowaniu lornetki w formacie A x B, gdzie A oznacza wielokrotność powiększenia, a B to średnica obiektywu wyrażona w milimetrach. Im większa soczewka, tym więcej światła dostaje się do wnętrza lornetki, a co za tym idzie lepiej widzisz przy słabym oświetleniu.

Obraz
© Pixabay.com

Lornetka, która zbiera dużo światła, przyda się domorosłym astronomom jako dopełnienie teleskopu lub jego zastępstwo. Najważniejsze jest to, by średnica obiektywu była jak największa – w ten sposób sprzęt będzie zbierać więcej światła, a bardziej oddalone obiekty będą bardzo dobrze widoczne. Mając na podorędziu lornetkę o średnicy obiektywu 50 mm w bezchmurną noc możesz obserwować Księżyc, Wenus, a nawet Jowisza. Podobnie jak w przypadku teleskopu, nie należy jednak patrzeć przez lornetkę na słońce, może to doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku.

Efekt nie przebije profesjonalnego teleskopu, jednak lornetka jest o wiele łatwiejsza w obsłudze, zapewnia dużą mobilność, a co za tym idzie zabranie jej ze sobą z dala od domu nie stanowi żadnego problemu. Co ciekawe, lornetka pozwoli również na robienie interesujących zdjęć oddalonym obiektom. Ostrość takiej fotografii być może nie powala, ale delikatnie rozmazane kontury i wyciemnione brzegi pozwolą uzyskać ciekawy efekt.

Pole widzenia

Dzielimy je na kątowe i liniowe. Pole kątowe określa to, jak duży wycinek przestrzeni jesteś w stanie zobaczyć, gdy przytkniesz lornetkę do oczu. Pole liniowe oznacza szerokość pola widzenia obiektu oddalonego o jeden kilometr. W specyfikacji urządzenia oznacza to się np. 115/1000 m. Oznacza to, że szerokość widzianego przez lornetkę obrazu oddalonego o jeden kilometr wynosi 115 metrów.

Pole widzenia jest ściśle powiązane z powiększeniem. Im większe powiększenie, tym siłą rzeczy mniejsze pole widzenia. Z reguły uważa się, że im większe pole widzenia, tym lepiej. Z jednej strony bez problemu możesz śledzić dynamicznie zmieniającą się sytuację, z drugiej nie będziesz mieć problemów z widzeniem podczas niepogody i wieczorem.

Lornetki o szerokim polu kątowym przydadzą się szczególnie osobom uczęszczającym na rozmaite wydarzenia sportowe, lub nawet przedstawienia czy koncerty, zwłaszcza jeśli stoisz dość daleko od sceny. Dzięki nim nie tylko dobrze przyjrzysz się sytuacji, ale również nie stracisz orientacji w terenie.

Źródło artykułu:WP Gadżetomania
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)