Projekt BrainGate. Sparaliżowana kobieta za pomocą myśli steruje ramieniem robota

Osiągnięcia, takie jak wózek inwalidzki sterowany myślami czy użycie fal mózgowych do przeglądania zdjęć, są wprawdzie efektowne, jednak stanowią dla naukowców znacznie mniejsze wyzwanie niż manipulowanie różnymi obiektami w trójwymiarowym środowisku. Dzięki projektowi BrainGate również w tej dziedzinie nastąpił istotny przełom.
Celem BrainGate jest stworzenie technicznych rozwiązań umożliwiających funkcjonowanie osobom sparaliżowanym (np. po udarach), które nie tylko nie mogą się ruszać, ale również nie są w stanie mówić.
Sleeveface – nowe internetowe szaleństwo
Pokazana na poniższym filmie pacjentka, Cathy, jest sparaliżowana od 15 lat. Ruchy są na razie mało precyzyjne, ale wystarczające, by podać jej butelkę ze słomką. W zależności od użytego sprzętu Cathy wykonuje celowe, zamierzone ruchy w 21 do 46 proc. przypadków, co potwierdza, że technologia jest obiecująca, ale wymaga jeszcze dopracowania.
Zobacz również: USA chce wprowadzić podatek od robota
Jej istotnym ograniczeniem jest m.in. konieczność korzystania z niewygodnego, przewodowego podłączania pacjenta do urządzenia – kolejnym krokiem naukowców jest stworzenie połączeń bezprzewodowych.
Android 4.0 Mini PC – chińska odpowiedź na Raspberry Pi i FXI Cotton Candy
Warto zarazem pamiętać, że algorytmy sterujące ramieniem zostały napisane w jednym celu – aby chwycić i podać naczynie z płynem. Choć z tego zadania wywiązują się znakomicie, do pełnej uniwersalności takich rozwiązań wiedzie jeszcze długa droga.
Docelowym zadaniem, jakie stawiają przed sobą badacze, jest zastąpienie uszkodzonych połączeń nerwowych elektroniką w taki sposób, by pacjent sterował nie robotem, ale swoim własnym ciałem.
Źródło: Gizmag • Dziennik Internautów
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze